eReport.sk
Foto: tasr

FOTO Počet obetí silného zemetrasenia stúpol na takmer 1300

Počet obetí silného zemetrasenia s magnitúdou 7,2, ktoré v sobotu zasiahlo karibskú ostrovnú krajinu Haiti, stúpol na najmenej 1 297. Informovala o tom v pondelok agentúra AFP s odvolaním sa na miestnych predstaviteľov.

K zemetraseniu došlo v juhozápadnej časti tejto krajiny, zhruba 160 kilometrov západne od husto obývanej metropoly Port-au-Prince, ktorá bola zničená aj pri silnom zemetrasení v roku 2010.
V meste Les Cayes, rovnako ako aj v iných ťažko postihnutých mestách na juhozápade Haiti, strávila v obavách pred dotrasmi po zemetrasení väčšina ľudí noc vonku pred svojimi obydliami, z ktorých mnohé sú poškodené či úplne zničené.

Tisícky zničených budov

Podľa úradu civilnej ochrany krajiny bolo zničených zhruba 13 600 a poškodených viac ako 13 700 budov, pričom stovky ľudí uviazli pod troskami a viac ako 5 700 obyvateľov utrpelo zranenia. Šéf civilnej ochrany Jerry Chandler uviedol, že záchranári pokračujú v pátraní po možných preživších tejto katastrofy. Podľa agentúry DPA úrady rozsah škôd stále vyhodnocujú.

Situácia by sa podľa americkej Národnej meteorologickej služby mohla v nasledujúcich hodinách zhoršiť, keďže podľa predpovedí by mala Haiti v pondelok večer alebo v utorok ráno zasiahnuť tropická búrka Grace. Hrozia tak prívalové dažde, ničivé povodne a následné zosuvy pôdy, píše AFP. Nové silné zemetrasenie je ďalšou pohromou pre Haiti, kde pri ničivých otrasoch v roku 2010 zahynulo podľa odhadov vyše 200 000 ľudí.

Pomoc Haiti prisľúbili už Spojené štáty i mnohé ďalšie krajiny. Samantha Powerová, šéfka Agentúry USA pre medzinárodný rozvoj (USAID), na Twitteri v nedeľu napísala, že 65-členný tím na Haiti prinesie „špecializované nástroje, vybavenie a medicínske zásoby na pomoc pri pátracích operáciách“. Dominikánska republika susediaca s Haiti oznámila, že do postihnutej krajiny pošle 10.000 potravinových dávok a lekárske vybavenie. Pomoc poskytli i Kuba a Ekvádor a prisľúbili ju i Mexiko, Čile, Argentína, Peru a Venezuela.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

FOTO Počet obetí silného zemetrasenia stúpol na takmer 1300

Politika

Správy

Šport

Zaujímavosti