Radosť Kanaďanov a smútok hráčov Slovenska počas štvrťfinále MS 20 v ľadovom hokeji. Repropfoto: iihf.com

FOTO Nechali na ľade srdce! Ani tri góly však nestačili. Mladí Slováci vypadli s Kanadou po predĺžení

Nechali na ľade srdce! Mladí Slováci domácu Kanadu poriadne potrápili. Dokázali reagovať na presné zásahy súpera. Vyrovnali dvojgólový náskok najhorúcejšieho favorita na majstrovské zlato. Ani to však nestačilo. Kanaďania, bohužiaľ, vyradili Slovákov z turnaja gólom po skončení riadneho hracieho času.

Slovenskí hokejoví reprezentanti prehrali vo štvrťfinále MS hráčov do 20 rokov s domácou Kanadou 3:4 po predĺžení. Favoritovi zápasu dlho vzdorovali, v tretej tretine vyrovnali na 3:3, ale v 6. minúte predĺženia inkasovali po individuálnej akcii Connora Bedarda.

Za najlepšieho hráča SR v zápase vyhlásili Libora Nemca

Obhajcovia titulu Kanaďania nastúpia v piatok 5. januára o 0.30 SEČ v Halifaxe v semifinálovom zápase proti USA. Druhú semifinálovú dvojicu tvoria Švédi a Česi. Tí odohrajú vzájomný zápas vo štvrtok od 19.30 SEČ.

FOTO Pozrite si momenty zo štvrťfinálového duelu Kanada – Slovensko (zdroj: iihf.com)

GALÉRIA – Foto: iihf.com

Za najlepšieho hráča Slovenska v zápase vyhlásili Libora Nemca. Do najlepšej trojice slovenského tímu sa dostali brankár Adam Gajan, obranca Pavol Funtek a útočník Adam Sýkora. Slováci neukončili čakanie na postup do semifinále MS“20,“ v ktorom nehrali od roku 2015.

MS hráčov do 20 rokov:

štvrťfinále

Kanada – SLOVENSKO 4:3 pp (1:0, 2:2, 0:1 – 1:0)

Góly: 7. Bedard (Stankoven), 26. Guenther (Othmann, Bedard), 30. Ostapchuk (Dean), 66. Bedard – 27. L. Nemec (Š. Nemec, Petrovský), 34. Bačo (Repčík, Nátny), 52. L. Nemec (Mešár, Groch). Rozhodovali: Iwert (Nem.), Šindel, – Klouček (obaja ČR), Waleski (USA), vylúčení: 3:6 na 2 min., presilovky: 1:1, oslabenia: 0:0, 10.349 divákov.

Kanada: Milic – Zellweger, Del Mastro, Clarke, Allan, Korchinski, Hinds, Matier – Guenther, Wright, Othmann – Bedard, Stankoven, Roy – Ostapchuk, Gaucher, Dean – Fantilli, Bankier, Schaefer

Slovensko: Gajan – Š. Nemec, Funtek, Štrbák, Nátny, Kmec, Groch, Bečár – Mešár, Petrovský, L. Nemec – Sýkora, Dvorský, Čiernik – Žlnka, Repčík, Mišiak – Šotek, Dej, Bačo – Štefančík

Repčík mohol dať gól v závere prvej tretiny

Slováci sa v úvode zápasu sústredili na eliminovanie očakávaného náporu súpera. V ofenzívnom snažení viackrát ukázali sebaistotu, sľubnú šancu po úniku nevyužil Dvorský, ktorého tím v jednej chvíli viedol na strely 5:0. Kanaďania následne pridali na dôraze, častejšie sa dostávali pred brankára Gajana, ktorý v 7. minúte prvýkrát inkasoval. Slováci stratili puk v rozohrávke, dostal sa k nemu Bedard a navýšil svoj náskok na čele kanadského bodovania turnaja – 1:0. Gajan ešte v prvej tretine viackrát podržal svoj tím, ktorý bol v 17. minúte blízko k vyrovnaniu, ale tiesnený Repčík neskóroval z úniku.

Najviac gólov padlo v druhej tretine

Gajan predviedol aj v úvode druhej časti viacero zákrokov proti sľubným šanciam Kanaďanom, ktorí išli v 26. minúte do dvojgólového vedenia. Nátny dostal menší trest za vyhodenie puku a Guenther zblízka zužitkoval Othmannovu prihrávku – 2:0. Práve strelec druhého kanadského gólu onedlho fauloval a prvá slovenská presilovka trvala iba tri sekundy. Postaral sa o to Libor Nemec, ktorý tečoval strelu Šimona Nemca – 2:1. Tento stav však vydržal iba dve minúty, keďže Slováci prepadli v útočnom pásme, Kanaďania sa dostali do úniku troch proti jednému, v ktorom Ostapchuk zvolil strelu – 3:1. Gólovo úrodný úsek hry uzavrela akcia Repčíka, ktorý v protiútoku počkal s prihrávkou, obkrúžil bránku a Bačo zblízka prekonal dezorientovanú obranu súpera – 3:2.

Prišlo slovenské vyrovnanie, Gajan doslova čaroval

Kanaďania viedli na strely po dvoch tretinách 34:15 a do tretej vstúpili s odhodlaním gólovo odskočiť Slovákom. Za Gajanom dvakrát zazvonila žŕdka a po blafáku ho neprekonal ani Dean. V 49. minúte si Slováci vytvorili tlak, zmätok pred Milicom nevyužil Sýkora, ale krátko na to sa Mešár za bránkou zbavil obrancu a jeho prihrávku zblízka zužitkoval nepokrytý Libor Nemec – 3:3. Do veľkej šance sa v 53. minúte dostal Mišiak, ktorý sa po Sýkorovej prihrávke ocitol sám pred Milicom, ale ten mu zmaril radosť pohotovou lapačkou. Kanaďania chceli rozhodnúť ešte do konca riadneho hracieho času a pred Gajanom to viackrát „horelo.“ Obranca Funtek zmaril hokejkou zakončenie Bedarda pred odkrytou bránkou. V 60. minúte Šimon Nemec kroščekoval Bedarda, no Slováci do konca tretej tretiny udržali nerozhodný stav.

Rozhodujúci moment priniesla 66. minúta

Wright v predĺžení zblízka trafil do žŕdky, Gajan následne zmaril dve tutovky Kanady a gól nepadol ani po strele a následnej dorážke Petrovského. Rozhodujúci moment priniesla 66. minúta, v ktorej si Bedard predviedol individuálnu akciu, po ktorej prekonal Gajana – 4:3.