eReport.sk
Korňanský ropný prameň. Foto: tasr

FOTO Kysucká obec ponúka sedem divov! Vyvierala tam ropa, majú aj Múr histórie


Návštevníci kysuckej obce Korňa môžu obdivovať sedem divov, ktoré spolu s množstvom kultúrnych pamiatok uchovávajú históriu a život obyvateľov.

Prvým divom obce je veterný mlyn v Nižnej Korni. „Dáva do povedomia starý veterný mlyn v osade u Šulca, ktorý je však už v zlom technickom stave. Nachádza sa v ťažko dostupnom teréne, preto je potrebné prejsť približne tri kilometre cez les. Odporúčame sa k nemu prejsť, spoznávať prírodu, započúvať sa do okolitých zvukov a pokračovať k ďalším zaujímavým miestam obce,“ povedala starostka Marianna Bebčáková.

Divy sú aj na hore Živčáková

Ďalším divom je drevený kostolík, terajšie Pastoračné centrum Korňa. „Pôvodný drevený kostol v Korni vznikol v roku 1948 prestavaním z bývalého súkromného domu. Bol zasvätený Božskému Srdcu Ježišovmu a z turzovského bočného oltára bol doňho prenesený obraz Božského Srdca Ježišovho. Dnes slúži ako pastoračné centrum. Na mariánskom pútnickom mieste a mieste modlitby na hore Živčáková patria k ďalším korňanským divom kostol Panny Márie Matky Cirkvi a kaplnka Márie Kráľovnej Pokoja,“ doplnila starostka.

Známym divom kysuckej obce je miestny prameň prirodzene vyvierajúcej ropy. Nachádza sa približne 150 metrov od parkoviska pri hlavnej ceste a je k nemu voľný prístup. V roku 1973 ho vyhlásili za chránený prírodný výtvor a od roku 1995 je prírodnou pamiatkou. „Obyvatelia v minulosti využívali ropu na kúrenie, svietenie aj mazanie. Prvá ťažba z prameňa v blízkosti osady Muchovci sa uskutočnila už v roku 1900. Naposledy sa uskutočnil prieskumný vrt v rokoch 1997 až 1999 neďaleko od prameňa. Naplánovaný bol do hĺbky 1500 metrov, skončil sa však v hĺbke necelých 1300 metrov a ropu vtedy nenašli,“ uviedla Bebčáková.

V Korni na Vígľaši stoja tri mohutné lipy, ktoré má obec aj v erbe. „Erb Korne má na spodnej strane striedavé modré a biele vlny – biela a čierna voda. Nad vlnami je jeden kopček a na ňom stoja tri lipy,“ hovorí o ďalšom korňanskom dive starostka. Nehmotným divom obce sú Hricovia, ktorí chodili v období Vianoc s betlehemcami a koledovali, spresnila Bebčáková.

Zachovali štítové steny dvoch dreveničiek

Novou dominantou kysuckej obce Korňa je Múr histórie. Jeho vybudovanie je pilotným projektom na záchranu historického dedičstva a architektúry Kysúc. Iniciátormi projektu sú riaditeľ Organizácie cestovného ruchu (OCR) Kysuce Radovan Jakuš a architekt Stanislav Mikovčák, ktorí oslovili s ponukou na spoluprácu starostku Korne Mariannu Bebčákovú.

„Vďaka vybudovaniu Múru histórie sa podarilo zachovať štítové steny dvoch dreveničiek. Mladšia je z roku 1940 a pochádza spod osady U Chylov z Korne. Väčšia drevenička z Podvysokej je z roku 1849 a je od majiteľky, ktorá pochádza z kornianskej osady Murašonky. Drevenice dopĺňa kamenný chliev z materiálu rozobratej kamennej pivnice z osady Zátoky, s typickou sedliackou dvojkrídlovou drevenou bránou,“ uviedla starostka.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

FOTO Kysucká obec ponúka sedem divov! Vyvierala tam ropa, majú aj Múr histórie