Piliermi novely zákona o neziskových organizáciách z dielne koaličnej SNS sú transparentnosť a informovanosť o vynakladaní verených zdrojov. Vyhlásil to poslanec Národnej rady (NR) SR Richard Glück (Smer-SD) v pléne parlamentu v diskusii o novele. Avizoval, že z úpravy sa odstráni časť, ktorá hovorí o lobingu.
„Nemám absolútne najmenší dôvod pochybovať o tom, že peniaze, ktoré sú vynakladané na rôzne nadácie, na rôznu peknú charitatívnu činnosť, ktorá by mala predovšetkým pomáhať ľuďom, sú častokrát zneužívané na politický boj, na platy, na réžiu, a že sú vynakladané na iný, ako je vopred deklarovaný účel,“ poznamenal.
„Žiadny ruský zákon, ale európsky“
Glück zároveň odmietol kritiku, že má ísť o ruský zákon. Upozornil na to, že úprava vychádza z európskeho práva. „Novela sa bude opierať o dva zásadné piliere, a to je transparentnosť a informovanosť slovenskej verejnosti o tom, akým spôsobom sú vynakladané peniaze, ktoré sami platia do štátneho rozpočtu alebo peniaze, ktoré platia do rozpočtu Európskej únie,“ dodal.
Smer-SD bol podľa Glücka za to, aby novela obsahovala aj úpravu k regulácii lobingu. Informoval však, že v koalícii sa dohodlo, že z novely vypadne. Zároveň avizoval, že vládny kabinet príde s osobitným návrhom zákona o regulácii lobingu. Poslanec verí, že na rokovanie parlamentu sa dostane už v máji, prípadne v septembri. Je zvedavý na diskusiu k novele. „Pevne verím, že budem konečne počuť nejaké argumenty z PS, že prečo je problém mať transparentnosť, pokiaľ ide o mimovládne organizácie,“ odkázal. Predpokladá, že aj on sa ešte viackrát zapojí do rozpravy k novele.
O novele aktuálne rokuje parlament v zlúčenej rozprave s koaličným uznesením k zneužívaniu legislatívneho procesu pri danej úprave. Novela má priniesť niekoľko zmien, viaceré upravujú pozmeňujúce návrhy. Pre neziskovú organizáciu, nadáciu či združenie s ročným príjmom nad 35.000 eur sa má zaviesť povinnosť vypracúvať výkaz o transparentnosti.
Obsahom výkazu by mali byť aj informácie o osobách, ktoré prispeli na činnosť organizácie za rok viac ako 5000 eur. Rovnako by sa v ňom mali zverejňovať aj identifikačné údaje orgánov alebo členov orgánu organizácie. Mimovládne neziskové organizácie, ktoré dostávajú prostriedky od orgánov verejnej správy, by po novom tiež mali byť povinnými osobami.
Zdroj: tasr
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Glück hovorí, že cieľom novely o „neziskovkách“ je transparentnosť: Nejde o ruský, ale európsky zákon!