eReport.sk
Na Ukrajine budú súdiť za vojnový zločin prvého ruského vojaka, ktorý mal zastreliť neozbrojeného civilistu. Foto: tasr/ap

A je to tu! Na Ukrajine majú súdiť prvého ruského vojaka obvineného z vojnového zločinu

Vojna na Ukrajine má nielen množstvo obetí, a to na strane vojakov i civilistov, ale už aj prvého ruského vojaka, ktorý sa postaví pred ukrajinský súd.

Na Ukrajine sa má začať súdny proces s prvým ruským vojakom, ktorý je v súvislosti s prebiehajúcou ruskou inváziou v tejto krajine obvinený zo spáchania vojnového zločinu. Oznámila to podľa TASR v stredu ukrajinská generálna prokurátorka Iryna Venediktovová, ktorú citovala spravodajská stanica Sky News.

Šišmarin zastrelil civilistu 28. februára cez okno auta

Zmienený 21-ročný ruský vojak, identifikovaný ako Vadim Šišimarin, je momentálne vo väzbe. Obvinený je podľa slov prokurátorky zo zabitia 62-ročného neozbrojeného civilistu. Šišimarin, ktorý bol príslušníkom tankového práporu, mal tohto civilistu zastreliť 28. februára cez okno auta v obci Čupachivka v Sumskej oblasti na severovýchode Ukrajiny. Civilistovi, ktorý sa viezol na bicykli, tak chcel údajne zabrániť v tom, aby ho usvedčil z krádeže auta.

Related Posts

  1. Martin Koller, český vojenský analytik.
  2. Na snímke 21-ročný ruský vojak Vadim Šišimarin počas súdneho procesu v Kyjeve 13. mája 2022.
  3. Na archívnej snímke z 3. novembra 2021 vysoká komisárka Organizácie Spojených národov (OSN) pre ľudské práva Michelle Bacheletová.


Venediktovová priblížila, že ruskému vojakovi v prípade usvedčenia hrozí až 15-ročné väzenie, uvádza Sky News. Ukrajinská generálna prokurátorka ešte v apríli informovala, že úrady evidujú „obrovské množstvo prípadov“ zabitia ukrajinských civilistov ruskými vojakmi. Uviedla pritom, že spolu so svojim tímom sa zaoberá takmer 8000 prípadmi vojnových zločinov hlásenými z celej krajiny.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

A je to tu! Na Ukrajine majú súdiť prvého ruského vojaka obvineného z vojnového zločinu

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Šport

Zaujímavosti