eReport.sk
Zľava Zuzana Čaputová a jej partner Juraj Rizman s dáždnikom v Prahe. Foto: fb/zcaputova

FOTO Čaputová v Prahe spomínala na obete protinacistického odboja. Rizman bol džentlmen


Český premiér Petr Fiala a prezidentka SR Zuzana Čaputová si v piatok pripomenuli 80. výročie útoku na zastupujúceho protektora Reinharda Heydricha z obdobia druhej svetovej vojny. TASR správu prevzala z vyjadrení oboch politikov na sociálnych sieťach.

Fiala na Twitteri pripomenul, že tento útok uskutočnili 27. mája 1942 výsadkári Jozef Gabčík a Jan Kubiš. „Tento nesmierne odvážny čin, ktorý sa navždy zapísal do českej histórie, je v dejinách druhej svetovej vojny úplne ojedinelý,“ napísal český premiér. Gabčíka, Kubiša a ďalších, ktorí sa na útoku podieľali, označil za hrdinov, na ktorých činy a zásluhy nesmieme nikdy zabudnúť.

Prezidentka: Operácia Antropoid nesie aj našu stopu

„Operácia Antropoid, od ktorej dnes uplynulo 80 rokov, nesie popri Janovi Kubišovi a jeho spolubojovníkoch vďaka Jozefovi Gabčíkovi aj našu, slovenskú stopu,“ uviedla Čaputová na Facebooku, kde zverejnila aj fotografie z Prahy.

Rizman dbal, aby hlava štátu nezmokla

Na tých nechýbal ani partner hlavy štátu Juraj Rizman. Počasie bolo zjavne upršané, a tak dbal na to, aby jeho polovička nezmokla, džentlmensky Čaputovej podržal nad hlavou dáždnik.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Anna Belousovová zúri. Bývalú političku nahnevala najnovšia vianočná reklama mobilného operátora.
  2. Cirkus a sexistické vtipy
  3. Zuzana Čaputová
  4. Zuzana Čaputová na snímke z videa, ktoré nahovorila v ruštine.
  5. Vľavo prezidentka SR Zuzana Čaputová a vpravo riaditeľka organizácie Človek v ohrození Andrea Najvirtová.

Piatková spomienka na obete protinacistického odboja je podľa nej dôležitá aj preto, lebo zlu „podobných obludných rozmerov, akému kedysi čelili naši predkovia, musia v súčasnosti na vlastnej koži čeliť naši susedia“.

GALÉRIA – Foto: fb/zcaputova

Čaputová sa v piatok zúčastnila na spomienkových podujatiach v Prahe a neskôr sa má stretnúť aj s českým prezidentom Milošom Zemanom, píšu české médiá.

Heydrich pôsobil vo funkcii zastupujúceho ríšskeho protektora Protektorátu Čechy a Morava. Takisto bol vysokým predstaviteľom nacistických ozbrojených zložiek SS-Waffen a šéfom tajnej polície Gestapo.

Historik Šumichrast: Ide o jediný úspešný atentát

Riaditeľ odboru vojensko-historických výskumov a zástupca riaditeľa Vojenského historického ústavu (VHÚ) Peter Šumichrast pre TASR uviedol, že „ide o jediný úspešný atentát na vysokopostaveného funkcionára Veľkonemeckej ríše“.

Pri príležitosti 65. výročia atentátu na nacistického ríšskeho protektora pre Čechy a Moravu Reinharda Heydricha 10. mája 2007 v Bratislave otvorilo Slovenské národné múzeum slávnostne výstavu Atentát – Operácia Anthropoid 1941 – 1942.Na snímke pôvodný čierny Mercedes 320 C, v ktorom Heydrich cestoval, keď bol atentát vykonaný. – Foto: tasr

Po atentáte nasledovala v Protektoráte Čechy a Morava tzv. heydrichiáda – teror a masové popravy, ktoré vyvrcholili v júni 1942 vyhladením českých obcí Lidice a Ležáky nemeckou armádou.

Gabčík sa narodil v roku 1912 v Poluvsí, ktoré je dnes mestskou časťou Rajeckých Teplíc.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

FOTO Čaputová v Prahe spomínala na obete protinacistického odboja. Rizman bol džentlmen

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne