eReport.sk
Filmový svet ožil zlatými soškami. Oscar je prestížne filmové ocenenie, ktoré už od roku 1929 každoročne udeľuje americká Akadémia filmového umenia a vied.
Na snímke majiteľia Oscarov za herecký výkon v hlavných úlohách, vľavo malajzijská herečka Michelle Yeohová (film Všetko, všade, naraz) a herec Brendan Fraser (film Veľryba) na Governors Ball po udeľovaní cien Americkej akadémie filmových umení a vied (AMPAS) v kalifornskom Beverly Hills v noci na 13. marca 2023. FotTASR/AP

FOTO Prvého Oscara udelili v roku 1929. Pozrite si mená 23 víťazov zlatej sošky po dnešnej noci


Filmový svet ožil zlatými soškami. Oscar je prestížne filmové ocenenie, ktoré už od roku 1929 každoročne udeľuje americká Akadémia filmového umenia a vied. Ide o najprestížnejšiu filmovú cenu a udeľovanie zlatých sošiek patrí k najvýznamnejším kultúrnym udalostiam roku.

Ceremoniál z udeľovania cien sa koná na začiatku roku v Los Angeles. Predstavuje úspechy za filmové počiny v predošlom kalendárnom roku. Televízny prenos sledujú diváci vo viac ako dvesto krajinách. Prvýkrát bola táto cena udelená 16. mája 1929, vtedy ešte len v 12 kategóriách. V súčasnosti je oceňovaných kategórií 23. 

Tento rok už šlo o 95. ročník udeľovania Cien Akadémie v Dolby Theatre Hollywood v Los Angeles. Nominácie na Oscara zverejnili 24. januára.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Filmový svet ovládli Oscary. V americkom Los Angeles sa na červenom koberci stretli najväčšie filmové hviezdy súčasnosti.
  2. Absurdná sci-fi snímka Všetko, všade, naraz (Everything Everywhere All at Once) získala v nedeľu večer hlavnú cenu amerického Združenia filmových a televíznych hercov (SAG).
  3. Zelenskyj žiada ďalšie zbrane

Hlasovanie v dvoch kolách

Rozhodovanie o nomináciách a následne víťazoch má svoje presné pravidlá. Každý aktívny člen s hlasovacím právom získa od Akadémie hlasovací lístok. Počet členov je približne šesťtisíc. Väčšina z nich je zastúpená v určitej pobočke. Herci v hereckej, režiséri v režisérskej, strihači v strihačskej a podobne. Pobočiek má Akadémia pätnásť. Aby sa predošlo podplácaniu, organizácia nezverejňuje, až na výnimky, mená členov. Hlasujúcim členom sú poskytnuté verejné premietania filmov, vstup zdarma na komerčné premietania a DVD nosiče, ktoré zasielajú štúdia a distribučné firmy.

Výsledky prvého nominačného hlasovania sú známe tretí januárový týždeň. V druhom kole vyberajú členovia z nominovaných filmov víťazov.

Pravidlá pre filmy

Aby mohol film uspieť v súťaži o Oscara, musia jeho tvorcovia splniť niekoľko pravidiel. Snímka by mala byť dlhometrážna, to znamená v dĺžke najmenej štyridsať minút. Snímka musí byť komerčne dostupná v okrese Los Angeles a to najmenej sedem dní za sebou. Nesmie byť predtým vysielaná v inom médiu (káblová televízia, satelit, internet, a podobne).

Niečo o soške

Soška Oscara je 34,3 cm vysoká a váži 3, 86 kg. Od roku 1982 ju vyrába chicagská spoločnosť R. S. Owens & Company. Každý rok v januári vyrobí päťdesiat kusov. Trvá to tri až štyri týždne. Odliatie každej sošky Oscara zamestná dvanásť pracovníkov na päť hodín. Sošky sú najprv odliate, potom vytvarované, obrúsené a vyleštené. V počiatkoch udeľovania boli sošky bronzové a následne pozlátené. Dnes je materiálom pre výrobu zliatina kovu obsahujúca meď, nikel, striebro a dvadsaťštyri karátové zlato. Výrobná cena je približne 150 dolárov, ale ta symbolická je nevyčísliteľná. Od roku 1949 sa každá vyrobená soška čísluje. Číslovanie začalo číslovkou 501.

Dolby Theatre Hollywood v Los Angeles hostil to najlepšie z filmu

Víťazi 95. ročníka udeľovania Oscarov:

1. Najlepší herec vo vedľajšej úlohe

Ke Huy Quan (Všetko, všade, naraz)

2. Najlepšia herečka vo vedľajšej úlohe

Jamie Lee Curtis (Všetko, všade, naraz)

3. Najlepší krátky animovaný film

The Boy, the Mole, the Fox and the Horse

4. Najlepšie kostýmy

Čierny panter: Navždy Wakanda

5. Najlepší krátky hraný film

An Irish Goodbye

6. Najlepšia pôvodná hudba

Na západne nič nové

7. Najlepší zvuk

Top Gun: Maverick

8. Najlepší adaptovaný scenár

Sarah Polley (Women Talking)

9. Najlepší pôvodný scenár

Daniel Kwan, Daniel Scheinert (Všetko, všade, naraz)

10. Najlepší herec v hlavnej úlohe

Brendan Fraser (Veľryba)

11. Najlepšia herečka v hlavnej úlohe

Michelle Yeoh (Všetko, všade, naraz)

12. Najlepší celovečerný animovaný film

Guillermo del Toro’s Pinocchio

13. Najlepšia kamera

Na západne nič nové

14. Najlepšia réžia

Daniel Kwan, Daniel Scheinert (Všetko, všade, naraz)

15. Najlepší celovečerný dokument

Navalny

16. Najlepší krátky dokument

The Elephant Whisperers

17. Najlepší strih

Všetko, všade, naraz

18. Najlepší medzinárodný film

Na západne nič nové

19. Najlepšie účesy a make-up

Veľryba

20. Najlepšia filmová pieseň

Naatu Naatu – RRR

21. Najlepšia výprava

Na západne nič nové

22. Najlepšie vizuálne efekty

Avatar: Cesta vody

23. Najlepší celovečerný film

Všetko, všade, naraz

Zdroj: https://www.oscars.org/oscars/ceremonies/2023

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

FOTO Prvého Oscara udelili v roku 1929. Pozrite si mená 23 víťazov zlatej sošky po dnešnej noci

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne