eReport.sk
Robert Fico a predstavitelia strany Smer-SD, foto:yt/smersd

VIDEO Fico sa rozhodol konať! Na parlamentnej pôde sa konala konštruktívna diskusia o potravinách

Fico sa rozhodol konať! Vo štvrtok na pôde Národnej rady Slovenskej republiky uskutočnila avizovaná odborná diskusia týkajúca sa kritickej situácie na Slovensku. Dôvodom diskusie, ktorá bola iniciovaná opozičnou stranou Smer-SD boli neustále rastúce ceny potravín. Smer sa tak snaží aspoň z časti a v rámci obmedzených opozičných kompetencií nahradiť vládu v jej povinnostiach.

Fico sa rozhodol konať

„Po prvé je dohoda, že musia skončiť preteky v populizme. Druhé na rade, ak má byť niečo predložené, pokiaľ ide o vysoké ceny potravín, musí to byť výsledkom komunikácie predstaviteľov parlamentu s odbornými kruhmi. Po tretie sa mimoriadne osvedčil model z minulosti, kde vznikli politické rozhodnutia, ktoré sa potom pretavili do konkrétnych návrhov právnych predpisov. Uvedomme si, že ak je vláda v demisii a aj objektívne nie je schopná podávať výkony, ktoré sa od vlády očakávajú, tak je celkom normálne, že preberá úlohu Národná rada Slovenskej republiky. Ale aj v tej národnej rade musí dôjsť k nejakej dohode, pretože celá politická situácia je veľmi rozbúrená. Preto veľmi vítam, že držíme nejaký rámec spolupráce, pokiaľ ide minimálne o stranu Sme rodina,“ uviedol Fico.

Problémom ceny energií

Prvovýrobcovia a spracovatelia potravín, ktorí boli na stretnutí zastúpení pomenovali, že ak sa im zvyšujú ceny výrobkov, ktoré potom idú do reťazcov, tak energetická náročnosť a zvyšovanie cien energií a ďalšie vstupy spôsobujú zvyšovanie cien. Vláde musí byť vraj postavená otázka. Otážka čo bude 1. apríla, nakoľko vtedy končí pomoc podnikateľom, pokiaľ ide o vysoké ceny energií. Ďalej je zhoda, že je potrebné pomôcť prvovýrobcom v oblasti daňovo-odvodovej zaťaženosti. Za prítomnosti bývalého ministra práce Jána Richtera (Smer-SD) bolo ponúknuté riešenie. Pomoc by mohla byť pre tento moment 6-mesačná a to do výšky minimálnej mzdy.

Zdroj: yt/smersd

„Prišli aj rôzne špecifické požiadavky, napríklad, že potravinári na rozdiel od poľnohospodárov nemajú zvýhodnenia pri dani z nehnuteľností. Hovorili sme s obchodnou inšpekciou, ktorá tiež povedala, že keď na začiatku tejto vlády došlo k určitým rozhodnutiam, deregulačným, ako keby sme stratili potrebné užitočné informácie, čo sa deje v cenovom vývoji. Rovnako sme sa pýtali obchodných reťazcov, či môžeme urobiť okamžitý krok vo vzťahu k verejnosti. Došlo k dohode, že v najbližších dňoch budeme komunikovať dve alebo tri zásadné veci. Je otázka, či v nejakom prípade môže alebo nemôže dôjsť k porušeniu pravidiel hospodárskej súťaže, pretože viete, že ostatné rozhodnutie, ktoré obchodné reťazce urobili, narazilo na nedorozumenia. Niektoré politické strany dokonca hovoria o kartelových dohodách, preto, aj ak má prísť akékoľvek rozhodnutie po dohode s predstaviteľmi obchodných reťazcov, musí to byť v súlade s našimi zákonmi a s právom Európskej únie,“ priblížil.

Pomôcť by mali aj reťazce

Fico ďalej povedal, že partneri po dohode zagarantovali, že pokiaľ ide o parlament, je tu možnosť pomerne rýchlo spracovať akékoľvek zmeny zákonov. Potrebné na odstránenie prekážok, pokiaľ ide o dohodu s obchodnými reťazcami na nejakej okamžitej pomoci smerom k verejnosti. Tiež padla aj úvaha o zmenách v sadzbách DPH. Či má alebo nemá prísť k ďalšiemu zníženiu tejto dane. Nakoľko pri výške DPH na Slovensku na tom nie sme najlepšie.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Remišovej počty zrejme nikdy nepôjdu
  2. Minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) počas tlačovej konferencie na tému Pomoc rodinám.
  3. Spišiak pripustil legalizáciu tvrdých drog!

Fico sa vyjadril, že slovenské verejné financie sú v katastrofálnom stave. Je ťažké prijímať opatrenia, ktoré budú stáť miliardy. Vyzerá to tak, že po dnešnom rokovaní je dohoda s dotknutými stranami na dobrej ceste.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Fico sa rozhodol konať! Na parlamentnej pôde sa konala konštruktívna diskusia o potravinách

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti