eReport.sk
Uvrhli štát do krízy?
Peter Weiss Foto: tasr

Weiss o liberálnej snahe zrušiť V4: Vďaka formátu sme protiváhou Nemecku a Francúzsku!

Liberálna snaha zrušiť V4. Bývalý ľavicový politik a diplomat Peter Weiss si myslí, že spolupráca v rámci Vyšehradskej štvorky (V4) nie je žiadnym prežitkom a mala by pokračovať. V4 dáva svojim členom, teda Slovensku, Maďarsku, Česku a Poľsku, možnosť výraznejšieho vplyvu v inštitúciách EÚ a vytvárania protiváhy voči európskym mocnostiam Nemecku a Francúzsku. Prozápadní politici, napríklad český prezident Petr Pavel, však formát V4 aktívne spochybňujú. Pozitívne sa o V4 nevyjadrujú ani súčasní politici dočasnej slovenskej vlády.

Liberálna snaha zrušiť V4

„Pre Slovensko s 5,5 milióna obyvateľmi je extrémne výhodné byť spolu s Poľskom, Českom a Maďarskom súčasťou 65-miliónového spoločenstva, ktoré má väčší objem hospodárskej výmeny s Nemeckom, ako má Francúzsko. Keď dokážeme svoje záujmy pri presadzovaní niektorých politík EÚ pretaviť do spoločného rozhodnutia V4, máme šancu uspieť. V prípade, že by bola SR osamotená, musela by spojencov získavať ad hoc,“ vyzdvihuje Weiss výhody V4 pre denník Pravda.

O čo ide prozápadným politikom?

Liberálni a prozápadní politici v Česku a na Slovensku proti V4 argumentujú osobou maďarského premiéra Viktora Orbána, s ktorého politikou nesúhlasia. Weiss však upozorňuje, že V4 sa od začiatku 90. rokov až doteraz vždy vedela vysporiadať s tým, že rôzni politickí lídri mali rôzne názory, avšak spoločný cieľ – väčší spoločný vplyv.

„Prednosťou štátov V4 vždy bolo, že predstavitelia ich vlád vedeli spolu racionálne komunikovať aj napriek odlišným politickým farbám, ktoré reprezentovali. Rešpektovali demokratické politické cykly. Možno nesúhlasiť s Orbánovou či Kaczyńského politikou, ale nemožno ignorovať demokratickú vôľu ich voličov. Ani naši partneri nemuseli byť vždy vo vytržení z Matovičovej či Hegerovej politiky,“ upozornil Weiss.

Rozširovanie môže uškodiť

V súčasnosti sa okrem možnosti zrušenia V4 diskutuje aj o možnosti rozšírenia V4. To by však mohlo znamenať zníženie akcieschopnosti celého formátu. Weiss preto zdôrazňuje, že V4 sa nemá brániť spolupráci s inými krajinami, no rozširovanie, hlavne to nadmerné, by pomôcť nemuselo.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. U Lipšica je všetko v poriadku?
  2. Minister financií SR Igor Matovič (OĽaNO) počas tlačovej konferencie na tému Pomoc rodinám.
  3. Sloboda prejavu hrozbou?
  4. V Smere stojíme za Slovenskom

„Petrom Pavlom navrhovanú spoluprácu s baltskými štátmi možno rozvíjať vo formáte stretnutí V4 s týmto regionálnym zoskupením. České predsedníctvo vo V4 bude mať príležitosť zorganizovať takéto rokovanie. Pripomeňme, že už sa konali takéto stretnutia s Beneluxom na úrovni predsedov parlamentov i predsedov vlád. Konali sa tiež stretnutia V4 plus nejaký štát z EÚ alebo aj pomimo EÚ,“ uzavrel Weiss.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Weiss o liberálnej snahe zrušiť V4: Vďaka formátu sme protiváhou Nemecku a Francúzsku!

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti