eReport.sk
Robert Fico, šéf strany Smer-SD.
Robert Fico, šéf strany Smer-SD. Fb/robertficosk

Fico sa obrátil na Kollára otvoreným listom: Vaše vyjadrenie je dôležité pre koordináciu postupu opozície

Predseda opozičného Smeru-SD Robert Fico žiada verejné vyjadrenie predsedu Národnej rady (NR) SR Borisa Kollára (Sme rodina), či bude rešpektované zaužívané právo parlamentnej opozície na ústavnú funkciu predsedu Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ). Adresoval mu preto aj otvorený list. Informoval o tom hovorca Smeru-SD Ján Mažgút.

„Historicky bola pri voľbe predsedu NKÚ rešpektovaná zásada, že táto významná ústavná funkcia prináleží parlamentnej opozícii,“ pripomenul Fico a poukázal na príklady z minulosti. Kollára preto vyzval na vyjadrenie, či bude koalícia túto zásadu rešpektovať aj teraz. „Vaše verejné vyjadrenie je dôležité pre koordináciu postupu opozičných parlamentných strán v NR SR,“ uviedol Fico v otvorenom liste Kollárovi.

Voľba predsedu NKÚ je naplánovaná už na februárovej schôdzi NR SR. Predseda parlamentu Kollár už potvrdil, že termín predkladania návrhov kandidátov sa posunie, aby mala opozícia dosť času navrhnúť svojho kandidáta. Termín predkladania návrhov má byť do 17. februára.

Plné znenie otvoreného listu Roberta Fica:

Dobrý deň,

zasielam vám otvorený list (v plnom znení) predsedu strany SMER – sociálna demokracia, ktorý adresuje predsedovi Národnej rady Slovenskej republiky Borisovi Kollárovi v súvislosti s blížiacou sa voľbou predsedu Najvyššieho kontrolného úradu.

Vážený pán predseda Národnej rady Slovenskej republiky,

obraciam sa na Vás s týmto otvoreným listom ako predseda najsilnejšej opozičnej parlamentnej strany vo veci voľby predsedu Najvyššieho kontrolného úradu Slovenskej republiky, ktorá sa bude konať na prebiehajúcej schôdzi Národnej rady Slovenskej republiky.

Historicky bola pri voľbe predsedu NKÚ rešpektovaná zásada, že táto významná ústavná funkcia prináleží parlamentnej opozícii. Takto to bolo aj v prípade predsedu NKÚ SR p. Jasovského, ako aj v prípade predsedu NKÚ SR p. Mitríka, ktorého ako opozičného nominanta (bývalý poslanec NR SR za SDKÚ, riaditeľ SIS za vlády p. Radičovej) za predsedu NKÚ zvolila NR SR  v čase, kedy SMER – sociálna demokracia vytvoril jednofarebnú vládu a v NR SR mal výraznú väčšinu.

Vážený pán predseda Národnej rady Slovenskej republiky,

dovoľujem si Vás týmto požiadať o verejné vyjadrenie v mene celej vládnej koalície, či historicky rešpektované právo parlamentnej opozície na ústavnú funkciu predsedu NKÚ bude rešpektované aj v súčasných zvláštnych časoch. Vaše verejné vyjadrenie je dôležité pre koordináciu postupu opozičných parlamentných strán v NR SR.

S úctou           

                                                                                   doc. JUDr. Robert Fico, CSc.

                                                                                               predseda

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Zoroslav Kollár
  2. Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová
  3. Robert Fico, šéf strany Smer-SD.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Fico sa obrátil na Kollára otvoreným listom: Vaše vyjadrenie je dôležité pre koordináciu postupu opozície

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti