Koľko podpisov na predčasné voľby vyzbierali Demokrati? Jaroslav Naď, Michal Kiča a Juraj Šeliga sú hlavnámi koordinátormi akcie zberu podpisov pre skrátenie volebného obdobia. Ešte v polovici októbra však mali vyzbieraných iba okolo 20 tisíc podpisov. Informovala o tom TV Markíza.
Demokrati zbierajú podpisy na predčasné voľby
V roku 2021 strana SMER-SSD odštartovala zber podpisov, ktorými chcela dosiahnuť predčasné voľby. Podarilo sa vyzbierať rekordný počet, takmer 600 tisíc podpisov. Opoziční politici vtedy tvrdili, že takýto proces nie je v súlade s Ústavou SR. Dnes je všetko inak a Demokrati zbierajú podpisy pre predčasné voľby. Aktivite sa však absolútne nedarí tak, ako by si boli želali.
Demokrati sa po fiasku v parlamentných voľbách rozhodli zabojovať iným spôsobom – chceli by uskutočniť referendum a docieliť predčasné voľby. Na konci septembra oznámili, že idú zbierať podpisy pre skrátenie volebného obdobia. Inými slovami, želajú si koniec súčasnej vlády. Referendum o predčasných voľbách je odrazu pre Demokratov legitímnym a legislatívne správnym spôsobom, ako vymeniť vládu na Slovensku. Na stránke Demokratov sa píše: „Jedinou reálnou a zároveň legislatívnou cestou, ako zastaviť politiku deštrukcie Roberta Fica je referendum.„
Výsledkom zberu podpisov strany Demokratov je aj najnovšia kauza okolo Rudolfa Huliaka. Ten v Očovej prijal predstaviteľov strany Demokrati vo svojej kancelárii starostu obce.
Mohlo by vás zaujímať:
V stanovisku, ktoré zverejnili Demokrati na svojej stránke, sa k dôvodom zberu podpisov píše toto: „Počujeme to zúfalstvo ľudí po celom Slovensku, ktorí nás prosia, aby sme zastavili vládny valec. Už nemôžeme byť naivne láskaví a veriť, že zhromaždenia, ktoré sú dôležité a vysielajú nepochybne silný signál, vyženú zlo z úradu vlády.„
A ako sa Demokratom darí? Ako informovala v druhej polovici okóbra TV Markíza, veľmi dobre nie. „Asi 20-tisíc podpisov. Toľko ich doposiaľ získala strana Demokrati od spustenia petičnej akcie za vypísanie referenda. Okrem jednej malej strany sa k nim nepridali žiadni veľkí opoziční hráči, preto im zber môže trvať aj niekoľko mesiacov. Hlavný zámer strany je podľa politológa zviditeľnenie,“ píše sa na portáli známej komerčnej televízie.
Posledné referendum zmarila Z. Čaputová
Demokrati napodobňujú veľkú akciu, ktorú v roku 2021 spustil SMER-SSD. V roku 2021 oznámili, že chce vyzbierať podpisy na referendum o skrátení volebného obdobia. Dôvodom bol spôsob vládnutia Igora Matoviča. Na referendum o skrátení volebného obdobia je nutné vyzbietať aspoň 350 tisíc hlasov. Strana SMER-SSD v roku 2021 vyzbierala takmer 600 tisíc podpisov. Prezidentka Zuzana Čaputová však referendum odmietla vyhlásniť, namiesto toho sa obrátila na Ústavný súd SR, ktorý sa v roku 2022 vyjadril, že takéto referendum by nebolo v súlade s ústavou. Sporná referendová otázka sa týkala demisie vlády.
Boli časy, kedy Jaroslav Naď, Juraj Šeliga a ďalší politici vtedajšej vlády nechceli ani počuť o tom, že by sa na Slovensku mohlo uskutočniť referendum o predčasných voľbách, respektíve o skrátení volebného obdobia. Juraj Šeliga, Jaroslav Naď či Mária Kolíková ale i vtedajšie právnicke kapacity ako napr. predseda Súdnej rady Ján Mazák v roku 2021 a 2022 tvrdili, že takýto proces nie je v súlade s ústavou.
Napriek tomu sa dnes Demokrati pokúšajú o to isté, čo svojho času kritizovali. Dnes je už všetko inak. Refrendum o predčasných voľbách je podľa Naďa a Šeligu v súlade s Ústavou SR. Momentálne strana Demokrati robí kampaň po celom Slovensku. Demokrati pritom v parlamentných voľbách nedosiahli ano trojpercentnú hranicu, aby získali aspoň základný príspevok od štátu, je teda otázne, z čoho masívnu kampaň financujú.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Fiasko Demokratov! Po dvoch mesiacoch vyzbierali len niečo vyše 20 tisíc podpisov