USA a Čína v pondelok oznámili, že na 90 dní drasticky znížia väčšinu vzájomných ciel, aby umožnili pokračovanie rozhovorov o vyriešení ich obchodných sporov. Uviedli to v spoločnom vyhlásení po dvoch dňoch rokovaní v Ženeve. TASR o tom informuje na základe správ AP, AFP a Reuters.
Predstavuje to výrazné zmiernenie napätia v obchodnej vojne medzi dvomi najväčšími ekonomikami sveta, ktorá otriasla finančnými trhmi a vyvolala obavy z poklesu globálneho hospodárstva.
Svet víta 90-dňové colné prímerie medzi veľmocami
Americký obchodný zástupca Jamieson Greer uviedol, že USA súhlasili so znížením colnej sadzby na čínsky tovar o 115 percentuálnych bodov na 30 % zo 145 % a Čína súhlasila so znížením sadzby na americký tovar v rovnakom rozsahu, čím jej clá klesnú na 10 % zo 125 %. Greer a americký minister financií Scott Bessent oznámili dočasnú redukciu ciel na tlačovej konferencii v Ženeve. Uviedli tiež, že obe strany začali konzultácie o obchodných otázkach.
Americký prezident Donald Trump v apríli zvýšil clá na dovoz z Číny na kombinovaných 145 % a Čína ako odvetu zdvihla clá na americký dovoz až na 125 %. Takéto vysoké clá v podstate predstavujú bojkot produktov oboch krajín. Oznámenie USA a Číny o dohode odštartovalo rast akcií, pričom americké akcie stúpli o viac ako 2 %, hongkonský index vzrástol takmer o 3 % a akciové indexy v Nemecku a Francúzsku sa zvýšili o 0,7 %. Aj dolár v reakcii na správu posilnil.
USA a Čína zvažujú mier po rokoch obchodných sporov
Investori sa obávali, že obchodný spor USA a Číny môže vyústiť do krízy, ktorá by mohla ohroziť globálnu ekonomickú aktivitu a zvýšiť neistotu pre podniky. Greer však upozornil, že dohoda sa týka len tzv. recipročných ciel, pričom plošné clo USA vo výške 10 % na dovoz tovarov z celého sveta zostáva v platnosti, rovnako ako clá vo výške 25 % na položky ako oceľ, hliník a autá. Naďalej platia aj clá voči Číne vo výške 20 % za jej údajnú úlohu pri toku nelegálnej drogy fentanyl do USA, ako aj ďalšie opatrenia proti Pekingu prijaté počas prvej vlády prezidenta Trumpa.
Medzi oboma krajinami sú naplánované ďalšie rokovania, pričom budú viesť konzultácie na pracovnej úrovni o relevantných ekonomických a obchodných otázkach. No aj napriek uvoľneniu závratne vysokých taríf analytici poznamenali, že zostávajúce clá sú stále vyššie ako na začiatku Trumpovho druhého funkčného obdobia v Bielom dome v januári 2025.
Čína však v pondelok vo svojom vyhlásení ocenila „výrazný pokrok“, ktorý sa dosiahol na rokovaniach. „Tento krok je v záujme oboch krajín a v spoločnom záujme sveta,“ uviedlo čínske ministerstvo obchodu a dodalo, že dúfa, že Washington bude pokračovať v spolupráci s Čínou „na náprave nesprávnej praxe jednostranného zvyšovania ciel“. Šéfka Svetovej obchodnej organizácie Ngozi Okonjo-Iwealaová ocenila pokrok na rokovaniach USA a Číny. „Uprostred súčasného globálneho napätia je tento pokrok dôležitý nielen pre USA a Čínu, ale aj pre zvyšok sveta vrátane najzraniteľnejších ekonomík,“ vyhlásila.
Zdroj: TASR/AP, AFP/ Reuters
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Ekonomické prímerie: Trumpov krok, ktorý prekvapil trhy aj svet