Prehovorili majitelia kritizovanej eseročky! Alison Slovakia s.r.o sa už nejaký ten rok teší státisícovým až miliónovým kšeftom so štátom. Vládny biznis tak logicky budí záujem médií, ale aj tretieho sektoru. Obzvlášť zaujímavou témou bolo pozadie a majetkové štruktúry firmy, ktoré na prvý pohľad pôsobili zvláštne a jej firemné korene dokonca siahali až na pôdu Veľkej Británie. Majitelia miliónovej spoločnosti sa rozhodli otvorene prehovoriť a obhájiť svoj biznis. Firmu Alison sídliacu v Bratislave sme navštívili spolu s Xéniou Makarovou z Nadácie Zastavme korupciu.
K výškovej presklenej budove sa lepí čerstvý betónový skelet prístavby. Alison sídli na piatom poschodí. Majitelia firmy zaoberajúcej sa kybernetickou bezpečnosťou Andrej Žucha a Pavol Róža vstúpia do konferenčnej miestnosti. Celé poschodie, kde sídlia je pod prísnou bezpečnostnou kontrolou. Na stretnutí sa nemohol zúčastniť redakčný fotograf.
Na úvod zisťujeme, že si majitelia neželajú byť nahrávaní na diktafón. „Nie, nemôžte“ povie Žucha. Mimiku dôkladne skrýva pod respirátorom. Paranoja či bohaté skúsenosti v bezpečnostnom fachu? „Pozrite si naše občianske preukazy, aby ste verili, že sme to naozaj my,“ povie jeden z majiteľov. Pozeráme na seba trochu zaskočene, nakoniec sa odhodláme a v rukách si prehliadame „občianky“ najvyšších šéfov miliónovej firmy. Niekde v pozadí, vedľa bratislavskej Kuchajdy zacengá električka. Občianske si berú späť a týmto gestom končí kuriózny úvod.
V čom je problém?
Tŕňom v päte mimovládok, ale aj niektorých médií sa v súvislosti s Alisonom stala zvláštna majetková štruktúra. Tak aj pri podrobnejšom preletení verejných registrov totiž pôsobí. Firme sa darí a poskytuje služby ministerstvám, ale napríklad aj Slovenskej informačnej službe či Národnému bezpečnostnému úradu. Práve pozadie firmy sa stalo aj leitmotívom dišputy s majiteľmi v sídle ich spoločnosti.
Podľa dostupných registrov slovenskú Alison Slovakia vlastní britská materská firma Alison Group Liimited a po päť percent majú v rukách Žucha s Róžom. Zo slovenského obchodného registra, ale jasne nevidieť, kto stojí za britskou matkou a na prvý pohľad sa môže zdať, že vedenie firmy chce ututlať, kto je v skutočnosti majiteľom eseročky.
Firma Alison Slovakia s.r.o. sídli vo výškovej budove v širšom centre Bratislavy. – Foto: eReport
Keď si, ale pozriete register partnerov verejného sektora zistíte z podrobného výpisu, že Žucha a Róža vlastnia tretinu britskej „matky“. Tretím spoločníkom je istý Iain Bruce Whitaker. Oficiálna adresa britskej spoločnosti je dokonca adresou trvalého bydliska spomínaného Iaina. Práve sídlo obrej firmy vedené v dome vedľa Londýna pôsobí na prvý pohľad zvláštne. Niet sa, teda čomu diviť, že už od roku 2019 nad zvláštnymi ťahmi v majetkovom pozadí krútili hlavou aj ľudia z Nadácie Zastavme korupciu.
Šéfovia a ich pravidlá
Majitelia distingovane sedia v priliehavých oblekoch za konferenčným stolom. Spočiatku sa ešte ovládajú a ruky majú sofistikovane položené na stole. Postupne „za obeť“ padne šálka, s ktorou sa začne Žucha pohrávať. Róžovi naopak padne do oka zelená vizitka Xénie Makarovej, ktorú si prevracia medzi prstami. Popritom vysvetľujú. Sú dôslední.
Rozdajú prospekty, ktoré popisujú majetkové ťahy v pozadí firmy. „Nie, nemôžete,“ odpovie jeden z majiteľov na otázku, či si aspoň tieto dokumenty môžeme vziať pri odchode z firmy. Žucha upozorní, že za tie roky v biznise nikdy nikde nezabudol a nenechal jediný list papiera či dokumentu.
Pravda o majetkovom pozadí
Alison Slovakia s.r.o. ktorej sa v súčasnosti tak darí na poli vládnych zakázok vychádza z deväťdesiatych rokov. Korene má ešte v starom Ericsone, v ktorom Žucha s Róžom pôsobili. Následne sa od neho odtrhla firma Damovo, v ktorej dvojica taktiež pôsobila. Majitelia osvetľujú príbeh spoločnosti.
Prečo sa rozhodli práve pre Veľkú Britániu? „Boli sme naivní,“ povie Žucha. Chceli totiž s firmou expandovať. Mali na muške Rusko, Ukrajinu, Českú republiku či Maďarsko. Preto strategicky zvolili na zápis materskej spoločnosti britské ostrovy. Nakoniec, ale prestrelili a expanzia spľasla ako prázdny balón.
Po veľkých snoch síce zostala zisková slovenská filiálka, no britská materská firma oficiálne naďalej existovala, no na papieri nepôsobila dojmom vytvárania zisku. Skrátka zostala „na ocot“. Práve pri britskej matke sa otváralo viacero otázok. Tretia osoba v britskej spoločnosti je spomínaný Whitaker. Žucha s Róžom priznajú, že sa s ním poznajú roky a, že je špičkovým manažérom. V súčasnosti sa dá povedať, že dohliada práve na Alison Group Limited. Ako dvojica slovenských majiteľov, ale prizná nie sú Whitakerovi vyplácané žiadne dividendy. Podčiarknú, že sa možno časom budú musieť zamyslieť nad samotnou vlastníckou štruktúrou a budú ju musieť prekopať a Iainovi, ako ho priateľsky volajú, vyplatia podiel alebo sa s ním inak vyrovnajú.
A prečo sa nikdy nestarali či nie je na čase vlastnícku štruktúra takpovediac upratať? „Nikdy to nebol problém, nikdy sa na to nikto nepýtal,“ povie jeden z majiteľov. Žucha, ale prizná, že problematickým je pre firmu sídliacej oficiálne v Británii nedávny brexit. Ten môže skomplikovať niektoré obchody, a tak zrejme časom pristúpia práve ku kroku sa vysporiadať s koreňmi firmy v Británii.
Postačujúce argumenty
Práve Nadácia Zastavme korupciu, v ktorej pôsobí aj Makarová v minulosti pozadie firmy kritizovala. Zdá sa, že argumenty v tomto smere a problematike Makarovú presvedčili.
„Niektoré nejasnosti, ako napríklad podozrenie z daňovej optimalizácie cez britskú materskú firmu, sa zástupcom spoločnosti podarilo vysvetliť. Argument o historických dôvodoch britskej matky, ako aj jej finančné dáta a dohoda vlastníkov potvrdzujú, že slovenská dcéra ,,nevynáša“ zisky a dividendy za hranice,“ zhodnotila stretnutie so špičkami Alisonu bývalá novinárka. Zároveň, ale dodala, že v súvislosti s firmou stále rezonuje niekoľko otázok.
Problém so zmluvami
Alison Slovakia s.r.o. už roky spolupracuje so štátom. Svoje služby prepožičiava rôznym vládnym inštitúciám, ale aj rezortom. V roku 2019 Alison realizovala zákazku pre Slovenskú informačnú službu s názvom Národný systém riadenia incidentov kybernetickej bezpečnosti vo verejnej správe. Kšeft vyšiel štát na vyše 15 miliónov eur.
Siska využila Alison Slovakia aj tento rok, v o niečo menej mastnej zákazke. Tá sa týkala podobnej oblasti, ako predchádzajúca a kšeft vyšiel tajných “len” na 48 360 eur. Státisícové zmluvy uzatvoril s Alison Slovakia nedávno aj rezort Ivana Korčoka. Koncom apríla išlo o biznis za 299 793,60 eur a vo februári zase rezort diplomacie vyšli služby firmy na 302 694 eur.
„Určite, ale ešte ostávajú otázky či miera utajenia kontraktov, v ktorých Alison Slovakia za posledné roky uspela, nebola prehnaná a či aj v tomto režime prebehlo férové výberové konanie a výsledkom je primeraná cena za dodanú služba pre štát,“ myslí si Makarová z Nadácie Zastavme korupciu.
Viaceré zmluvy totiž podliehajú režimu, ktorý nedovoľuje zverejniť všetky detaily. Za všetko hovorí napríklad zmluva z roku 2019 z 18. apríla medzi Alisonom a Národným bezpečnostným úradom. Jej predmetom je: „Národný systém riadenia incidentov kybernetickej bezpečnosti vo verejnej správe“. O čo presne ide sa zo zmluvy nedozvieme. Konkrétny cenník, ale aj špecifikácia služieb je obsiahnutá v prílohách k zmluve. Tie ale v centrálnom registri zmlúv spolu pri hlavnom dokumente zverejnené nie sú. To je ale problém aj samotného štátu.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
EXKLUZÍVNE Vo vnútri kontroverznej firmy ryžujúcej na štáte: Pravda o čudnom pozadí!