eReport.sk
Minister zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Ivan Korčok si odkladá ochranné rúško počas príchodu na zasadnutie Rady EÚ pre zahraničné veci v Bruseli 10. mája 2021.
Ivan Korčok. Foto: tasr/ap

Firma s čudným pozadím ryžuje na štáte: Státisícový biznis aj s Korčokovým rezortom!


Poriadne sa im darí! Eseróčka Alison Slovakia s.r.o. je na poli štátnych zákazok naozaj známou firmou. Napriek tomu, že spoločnosť je roky kritizovaná za nejasnú vlastnícku štruktúru, „veselo“ žmýka štát o státisíce. A zatiaľ čo súčasný minister obrany Jaroslav Naď ešte ako opozičný politik firmu kritizoval, dnes mlčí. Aká je pravda o spoločnosti, ktorá má naozaj šťastie na štátne kšefty?

Alison Slovakia s.r.o. sa darilo v oblasti zákazok s vládnymi inštitúciami už aj za minulej vládnej garnitúry. Zdá sa, že pokračuje vo svojich vyšlapaných chodníčkoch aj za súčasného kabinetu. Firma sa špecializuje najmä na sféru kybernetickej bezpečnosti, Na úspešnosti eseročky by zrejme nebolo nič zvláštne, ak by ju už roky nemala na muške Nadácia Zastavme korupciu. Kritika mimovládky trvá aj v súčasnosti a naďalej sa pozastavili nad zvláštnym majetkovým pozadím firmy.

Čudné majetkové štruktúry

Kameňom úrazu je práve skupina osôb, ktoré majú vystupovať v pozadí firmy. Podľa obchodného registra firmu od roku 2006 spoluvlastní jej britská „matka“ Alison Group Limited. Tá podľa Registra partnerov verejného sektora, známeho aj ako protischránkový register, vlastní 90 percent spoločnosti. Zvyšných desať percent si podľa verejnej databázy na polovicu rozdelili dvaja Slováci Pavol Róža a Andrej Žucha. Nič zvláštne? Ak sa detailnejšie pozriete na tzv. protischránkový register, ten vám prezradí, že obaja Slováci majú aj tretinové podiely v samotnej britskej spoločnosti a sú jej koneční užívatelia výhod. Tá sídli v rodinnom dome v mestečku neďaleko Londýna.

Čudnú majetkovú štruktúru v blogu v roku 2019 kritizovala už Nadácia Zastavme korupciu. EReport sa s mimovládkou skontaktoval. Nadácia naďalej na kritike trvá, keďže sa pozadie firmy podľa oficiálnych registrov nezmenilo. „Britská firma pritom podľa britských firemných registrov nie je nijako aktívna, sama nerobí nejaký veľký biznis. Ak by niekto chcel využívať daňové úľavy cez tzv. daňové offshory, prípadne by chcel zahmliť svoju vlastnícku štruktúru, nesprával by sa inak. Preto máme výhrady, ak firma s takýmto vlastníckym pozadím vyhráva veľké štátne tendre na Slovensku,“ povedala pre eReport Xénia Makarová z Nadácie Zastavme korupciu.

Státisícové kšefty

Alison Slovakia s.r.o. už roky spolupracuje so štátom. Jej prvá zákazka sa podľa centrálneho registra zmlúv datuje od roku 2011. Svoje služby prepožičiava rôznym vládnym inštitúciám, ale aj rezortom. V roku 2019 Alison realizovala zákazku pre Slovenskú informačnú službu s názvom Národný systém riadenia incidentov kybernetickej bezpečnosti vo verejnej správe. Kšeft vyšiel štát na vyše 15 miliónov eur.

Siska využila Alison Slovakia aj tento rok v o niečo menej mastnej zákazke. Tá sa týkala podobnej oblasti ako predchádzajúca a kšeft vyšiel tajných „len“ na 48 360 eur.

Ivan Korčok.

Minister zahraničia Ivan Korčok – Foto: FB/IK

Státisícové zmluvy uzatvoril s Alison Slovakia nedávno aj rezort Ivana Korčoka. Koncom apríla išlo o biznis za 299 793,60 eur a vo februári zase rezort diplomacie vyšli služby firmy na 302 694 eur. Kontaktovali sme aj samotný Korčokov rezort s otázkami či ministerstvu neprekáža spolupráca s firmou podľa tretieho sektora s toxickým pozadím, no do uzávierky článku nereagovali.

EReport oslovil aj Alison Slovakia s.r.o. Firma sa bráni, že pri každej zákazke prechádza dôslednou kontrolou. „Ako dlhodobý dodávateľ pre verejnú správu v oblasti kybernetickej bezpečnosti prechádzame extrémne prísnymi previerkami NATO a národných bezpečnostných autorít a zároveň sme pripravení poskytnúť médiám aj tretiemu sektoru úplné doklady o našej profesionálnej úrovni a vlastníckej štruktúre,“ povedala manažérka zákazníckeho centra Alison Slovakia Elvíra Čanecká. Tá taktiež tvrdí, že všetky informácie sa dajú overiť vo verejných registroch. „S ľútosťou na tomto mieste konštatujem, že Nadácia Zastavme korupciu inštitút osobnej kontroly uvedených faktov napriek našej ponuke nevyužila,“ prezradila Čanecká.

Zmenil názor?

Zaujímavosťou je, že medzi kritikov firmy patril v minulopsti aj súčasný minister obrany Jaroslav Naď. Ten sa ešte ako opozičný poslanec vyjadril k téme aj v roku 2019 v spomínanom blogu Nadácie Zastavme korupciu. „Pozadie tejto spoločnosti vzbudzuje u mňa obavy. Šíria sa rôzne informácie o tom, kto by mohol stáť v jej pozadí,” kritizoval firmu pred tromi rokmi Naď.

A čo hovorí dnes? EReport oslovil aj Naďov silový rezort „Nevidíme opodstatnenie vyjadrovať sa k štátnym zákazkám, ktoré sa netýkajú rezortu obrany,“ povedala Martina Kovaľ Kakaščíková z komunikačného odboru ministerstva obrany.

Minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO).

Minister obrany Jaroslav Naď – Foto: tasr

Naďove zvláštne mlčanie zaujalo aj Makarovú z Nadácie Zastavme korupciu. „Nie je to dobrý signál, pretože voliči si vyberajú v nasledujúcich voľbách politikov aj podľa toho, ako hodnotili či zaujali postoj ku krokom predošlej vlády. Ak politici v opozícii kritizovali niektoré opatrenia či zmluvy, mali by byť aj po zvolení konzistentní a kritizované opatrenia či zmluvy prehodnotiť, zmeniť, zrušiť. Alebo vysvetliť, prečo na danú vec zmenili názor,“ reagovala na ministra Makarová.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Firma s čudným pozadím ryžuje na štáte: Státisícový biznis aj s Korčokovým rezortom!

1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE: