eReport.sk
poslanec Európskeho parlamentu Branislav Ondruš (Hlas-SD)
poslanec Európskeho parlamentu Branislav Ondruš (Hlas-SD), zdroj: tasr

Sociálna ekonomika nesmie byť obeťou technokratického nezáujmu: Európska komisia robí veľkú chybu


Rozhodnutie Generálneho riaditeľstva pre vnútorný trh, priemysel, podnikanie a MSP (DG GROW) ukončiť od 1. mája 2025 svoju podporu sociálnej ekonomike považujem za mimoriadne nešťastné a krátkozraké. Ako sa uvádza v tlačovej správe, tento krok, ktorý zahŕňa zrušenie špecializovanej jednotky a náhle stopnutie kľúčového financovania (napr. program COSME), považujem za jeden z najnešťastnejších signálov, aké mohla Európska komisia v tomto čase vyslať.

Sociálna ekonomika nie je žiadny doplnkový sektor pre “dobré časy”. Je to osvedčený pilier európskeho hospodárstva. V číslach hovoríme o viac ako 4 miliónoch podnikov a organizácií, ktoré zamestnávajú vyše 11 miliónov ľudí v celej EÚ. Jej ročný obrat dosahuje takmer 1 bilión eur – čo je viac než HDP mnohých členských štátov. Ale ešte dôležitejšie ako čísla sú jej hodnoty: dôstojnosť, inklúzia, solidarita, udržateľnosť a demokracia.

Európa dnes čelí mnohým súbežným krízam – od vojny na Ukrajine, klimatickej hrozby, cez infláciu a sociálne nerovnosti, až po krízu dôvery v demokratické inštitúcie. A práve v takomto čase siaha Brusel po škrtaní tam, kde by mal investovať najviac. Sociálna ekonomika preukázala svoju odolnosť počas všetkých kríz – od roku 2008 cez pandémiu COVID-19 až po súčasné geopolitické napätie. Je prítomná všade, kde sú iní neprítomní: v zanedbaných regiónoch, medzi zraniteľnými skupinami, v komunitách, ktoré si pomáhajú samy.

Je chrbticou inovatívnych riešení v oblasti dostupného bývania, zelenej transformácie či integrácie ľudí so zdravotným postihnutím. To nie sú “mäkké témy”, to je tvrdé jadro budúcej konkurencieschopnej a udržateľnej Európy. Ako europoslanec za Slovensko a člen Výboru pre zamestnanosť a sociálne veci v Európskom parlamente odmietam akékoľvek oslabovanie tohto ekosystému. Rozhodnutie DG GROW nie je len administratívna reorganizácia. Je to signál o tom, aký typ hospodárstva chce Komisia budovať – a bohužiaľ, vyznieva to tak, že čisto trhový, exportne zameraný a na zisk orientovaný.

Taký model však zlyháva, keď sa krízy prehlbujú. Na Slovensku sme za posledné roky urobili viacero zásadných krokov – od zavedenia daňových úľav pre sociálne podniky, cez podporu znevýhodnených skupín, až po sieťovanie aktérov na národnej úrovni. ASES Slovensko, sociálne podniky, samosprávy aj občianska spoločnosť odviedli veľký kus práce. Európska únia by nemala túto snahu sabotovať, ale posilňovať.

Preto sa pridávam k výzve SEE a ASES Slovensko: žiadame okamžité prehodnotenie rozhodnutia DG GROW. Žiadame obnovenie odbornej jednotky, opätovné spustenie financovania a vytvorenie silného mechanizmu spolupráce medzi hospodárskou a sociálnou dimenziou politiky EÚ. Zároveň, ako jediný slovenský člen parlamentnej skupiny pre sociálnu ekonomiku v EP budem žiadať o jej mimoriadne zasadnutie. Ak má byť Európa pripravená na budúcnosť, nesmie opúšťať tých, ktorí už dnes budujú jej základy – dôstojne, demokraticky a udržateľne.

Zdroj: Tlačová správa – stanovisko poslanca Európskeho parlamentu Branislava Ondruša

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Sociálna ekonomika nesmie byť obeťou technokratického nezáujmu: Európska komisia robí veľkú chybu

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre