Potravinová bezpečnosť je to, o čo sa snažíme spoločnou poľnohospodárskou politikou už niekoľko desaťročí. V dôsledku toho, ako sa zvýšili ceny energetických vstupov do produkcie potravín v dôsledku vojny na Ukrajine, sa však odhalila slabosť Európskej únie. Tá nie je potravinovo sebestačná. Takto začína svoj vlog poslanec Európskeho parlamentu za stranu SMER – Slovenská sociálne demokracia Robert Hajšel.
Hajšel nakrútil video pre portál europske.noviny.sk. V článku sa píše, že poslanci požadujú plán potravinovej bezpečnosti EÚ a zdroje pre poľnohospodárov.
Zdroj: youtube/@europskenoviny1738
Únia musí posilniť potravinovú autonómiu
Poslanci požadujú, že EÚ sa musí stať potravinovo sebestačnou. Potrebné sú investície do digitalizácie a modernizácie poľnohospodárstva. Vyzývajú tiež na kampane proti plytvaniu potravinami, vnútroštátne programy prevencie potravín a spoluprácu supermarketov s potravinovými bankami. Tvrdia, že pri vykonávaní Zelenej dohody sa musí zachovať podnikanie a činnosť v poľnohospodárstve
EÚ musí posilniť svoju potravinovú bezpečnosť, autonómiu a odolnosť poľnohospodárskeho odvetvia v reakcii na pandémiu COVID-19, vojnu Ruska proti Ukrajine a zmenu klímy, píšu europske.noviny.sk. V uznesení prijatom 447 hlasmi za, pričom 142 bolo proti a 31 sa zdržalo hlasovania, Parlament tvrdí, že EÚ sa musí stať menej závislou od tretích krajín a diverzifikovať dodávky v kritických výrobných oblastiach, ako sú hnojivá, krmivá a suroviny. Poslanci žiadajú plán potravinovej bezpečnosti založený na zásobách potravín, bielkovinovej a krmivovej stratégii a finančnej podpore pre európskych výrobcov.
Mohlo by vás tiež zaujímať:
Financovanie je kľúč k výnosom
Financovanie prístupu poľnohospodárov k digitálnym technológiám a presnému obhospodarovaniu plodín je kľúčom k zvýšeniu výnosov. A tiež kľúčom k zníženiu používania pesticídov a spotreby vody. Mal by sa vytvoriť nový program EÚ na modernizáciu zavlažovacích zariadení a podporu novej infraštruktúry vodného hospodárstva.
Poslanci tiež žiadajú kampane EÚ proti plytvaniu potravinami, národné programy predchádzania potravinovým rizikám, aby supermarkety spolupracovali s potravinovými bankami a zasadzujú sa za investície do infraštruktúry pre udržateľnejšiu prepravu a skladovanie poľnohospodárskych výrobkov. Kapitola o potravinách a poľnohospodárskych výrobkoch by mala byť súčasťou obchodných dohôd s cieľom bojovať proti nekalej hospodárskej súťaži zo strany výrobcov z tretích krajín, ktorí podliehajú menej prísnym právnym predpisom.
Zdroj: yt/@europskenoviny1738, europske.noviny.sk
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
VIDEO Europoslanec Hajšel: Únia nie je potravinovo sebestačná, nemôžeme byť natoľko závislí od dovozu