eReport.sk
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock

Rázny krok Európskej komisie? Plánuje konfiškovať majetok sankcionovaných ruských oligarchov

Rázny krok? Európska komisia sa stále viac zameriava na ruských oligarchov, ktorým chce konfiškovať majetok.

Európska komisia v stredu predstavila nové pravidlá, ktoré by ruským oligarchom sťažili vyhýbanie sa sankciám. Otvorili by tiež cestu ku konfiškácii ich finančných aktív, ktoré by mohli byť následne použité na obnovu Ukrajiny. TASR o tom informovala na základe informácie od agentúry AFP.

Zhabú ruské aktíva s cieľom financovať Ukrajinu?

„Dnešné návrhy majú za cieľ zabezpečiť, aby majetok jednotlivcov a subjektov, ktoré porušujú sankcie, mohol byť v budúcnosti účinne skonfiškovaný,“ uviedla Komisia vo vyhlásení. Návrhy vzišli od pracovnej skupiny s názvom „Zmrazenie a zabavenie“, ktorú zriadila Komisia ešte v marci, po začiatku ruskej vojenskej agresie voči Ukrajine. „Sankcie EÚ musia byť dodržiavané a tí, ktorí sa ich snažia obísť, musia byť potrestaní. Porušenie sankcií EÚ je závažný trestný čin a musí mať vážne následky,“ uviedla podpredsedníčka EK pre hodnoty a transparentnosť Věra Jourová. Exekutíva EÚ spresnila, že v súčasnosti platné sankcie sú viazané 40 rôznymi právnymi režimami, ktoré sa navzájom značne líšia. Ten istý čin môže byť považovaný za závažný, alebo naopak ho môžu úrady posudzovať iba ako priestupok.

Sankcie EÚ musia byť dodržiavané a tí, ktorí sa ich snažia obísť, musia byť potrestaní.

Věra Jourová, podpredsedníčka Európskej komisie


„V súčasnosti môžu rozdielne trestnoprávne definície stále viesť k beztrestnosti. Musíme vyplniť medzery a poskytnúť súdnym orgánom správne nástroje na stíhanie porušení reštriktívnych opatrení Únie,“ doplnil v tejto súvislosti eurokomisár pre spravodlivosť Didier Reynders. Európska komisia už minulú stredu (18. mája) uviedla, že preverí, či legislatívy EÚ a jednotlivých členských krajín umožňujú zhabať ruské aktíva s cieľom financovať Ukrajinu. Niektoré členské krajiny EÚ podľa AFP chcú, aby skonfiškovaný majetok ruských oligarchov mohol byť použitý na obnovu vojnou zničenej Ukrajiny.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Na kombosnímke zľava Borys Kolesnikov a Rinat Achmetov.

Iné členské štáty vrátane Nemecka však vyjadrili obavy, že takéto opatrenie by mohlo porušovať medzinárodné právne normy, ktoré obmedzujú právomoc úradov zabaviť súkromný majetok. Očakáva sa, že o návrhoch Európskej komisie budú diskutovať lídri EÚ na pondelkovom summite v Bruseli.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Rázny krok Európskej komisie? Plánuje konfiškovať majetok sankcionovaných ruských oligarchov

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti