Eurokomisia uzavrela rámcovú zmluvu s farmaceutickou spoločnosťou Moderna na nákup jej mRNA vakcín proti ochoreniu Covid-19. Náklady na zmluvu zverejnené neboli. Škandály Eurokomisie s nákupom vakcín pokračujú.
Dohoda umožňuje Belgicku a ďalším 16 krajinám zapojeným do programu zakúpiť až 146 miliónov dávok, oznámila Európska komisia. Informoval portál The Brussels Times.
Zmluvu v mene 15 členských štátov EÚ, ako aj Nórska a Severného Macedónska, podpísal Úrad pre pripravenosť a reakciu na núdzové situácie v oblasti zdravia (HERA). Ten patrí pod Európsku komisiu. Medzi krajinami, ktoré sú súčasťou dohody, sú okrem Belgicka aj Francúzsko, Holandsko či Luxembursko.
Ďalšie tajnosti
Štvorročná zmluva s Modernou poskytuje zúčastneným krajinám možnosť objednať si až 146 miliónov dávok podľa ich národných potrieb, pričom nie je stanovená povinnosť minimálneho nákupu.
Podľa Komisie dohoda zlepší pripravenosť krajín na zdravotné krízy a zvýši účinnosť očkovacích kampaní, najmä pre najzraniteľnejšie skupiny obyvateľstva.
„Táto vakcína má významné výhody. Môže sa skladovať v bežných mrazničkách používaných pre rutinné vakcíny a dodávať sa v predplnených injekčných striekačkách,“ vysvetlila belgická eurokomisárka Hadja Lahbib. Tá je zodpovedná za pripravenosť a reakciu na zdravotné núdzové situácie.
Lahbib je členkou nového kabinetu predsedníčky Európskej komisie Ursuly von der Leyen, kde zastáva post komisárky pre rovnosť, pripravenosť a krízový manažment, vrátane riešenia zdravotných kríz.
Náklady spojené s novou rámcovou zmluvou medzi Európskou komisiou a spoločnosťou Moderna zostávajú nejasné, keďže cena jednej dávky vakcíny nebola v dohode zverejnená. Transparentnosť pri verejných zákazkách na vakcíny tak naďalej v rámci Európskej únie zostáva nenaplnená.
Minulé škandály
Počas pandémie Covid-19 v roku 2020 bola za masívny nákup vakcín zodpovedná predsedníčka Komisie Ursula von der Leyen. Vyjednala kontrakt na približne 1,8 miliardy dávok vakcíny od spoločnosti Pfizer, pričom odhadovaná hodnota tejto dohody presahovala 35 miliárd eur. Napriek tomu však Komisia odmietla poskytnúť detaily týkajúce sa tejto zmluvy.
V apríli 2021 odhalil denník The New York Times kontroverzné okolnosti nákupu. Európska komisia následne čelila kritike za to, že nezverejnila textové správy medzi Ursulou von der Leyen a generálnym riaditeľom spoločnosti Pfizer Albertom Bourlom. The New York Times podal žalobu na sprístupnenie týchto informácií, avšak Komisia odmietla spolupracovať a odkázala na dôvernosť komunikácie.
Mohlo by vás zaujímať
Belgický lobbista Frédéric Baldan navyše podal trestné oznámenie na Ursulu von der Leyen, pričom obvinil predsedníčku Komisie z možného zneužitia právomocí. Belgický súd však tento podnet nedávno zamietol ako neprípustný. Komisia zároveň priznala, že textové správy medzi Leyen a Bourlom existovali, avšak ich obsah zostáva utajený.
Táto situácia opätovne otvára otázky o transparentnosti v rámci európskych inštitúcií a o tom, akým spôsobom sa nakladá s verejnými prostriedkami pri riešení zdravotných kríz.
Zdroj: The Brussels Times, EK, The New York Times
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Eurokomisia podpísala zmluvu s firmou Moderna na dodávku 146 miliónov mRNA vakcín proti COVID-19