eReport.sk
Severná Kórea musela prijať opatrenia
Severokórejský vodca, najvyšší veliteľ Kórejskej ľudovej armády, Kim Čong Un. Foto: tasr

EÚ úradovala: Pridala na sankčný zoznam súvisiaci s KĽDR šesť osôb a tri spoločnosti


Európska únia pridala v piatok na svoj sankčný zoznam súvisiaci so Severnou Kóreou šesť jednotlivcov a tri spoločnosti. Sankcie sú reakciou na jadrový program KĽDR, jej vývoj balistických rakiet a vojenskú podporu Ruska vo vojne na Ukrajine.

EÚ úradovala

Rozšírenie sankčného zoznamu oznámila Rada EÚ v deň, keď skupina krajín G7 vyjadrila znepokojenie nad prehlbujúcou sa vojenskou spoluprácou Pchjongjangu s Moskvou. Rusko podľa nedávnej analýzy amerického ministerstva obrany nasadzuje severokórejské balistické rakety v bojoch na Ukrajine.

Najnovšie postihy EÚ – v podobe zmrazenia aktív a zákazu cestovania – sa týkajú piatich Severokórejčanov a jedného ruského gubernátora, ako aj dvoch severokórejských a jednej ruskej firmy. Všetci z nich sú spájaní s prevodmi zbraní alebo peňazí v prospech KĽDR. Na sankčnom zozname EÚ súvisiacim s touto krajinou tak aktuálne figuruje 77 osôb a 20 inštitúcií.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. WHO so šokujúcim vyhlásením

Jedným z najnovšie sankcionovaných Severokórejčanov je údajný agent tajnej služby KĽDR, ktorý prevádzkuje kasína, bary a iné podniky v Kambodži a zo ziskov dotuje vládu v Pchjongjangu. Ďalší zo Severokórejčanov pridaných do zoznamu má byť popredným funkcionárom v ťažobnej spoločnosti v Sýrii, ktorá je významným obchodníkom so zbraňami aj vývozcom tovarov súvisiacich s balistickými raketami a konvenčnými zbraňami zo Severnej Kórey.

Ruský gubernátor

Do sankčného zoznamu bol zaradený aj gubernátor ruského Prímorského kraja Oleg Kožemjako, ktorý údajne severokórejskému vodcovi Kim Čong-unovi dodal zbrane počas jeho vlaňajšej septembrovej návštevy Ruska. Sankcie boli uvalené aj na ruskú firmu s názvom Eastern Stevedoring Company obvinenú z toho, že umožnila presun „tisícov kontajnerov zbraní a munície KĽDR“ ruským silám, ktoré mali byť následne použité na Ukrajine.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

EÚ úradovala: Pridala na sankčný zoznam súvisiaci s KĽDR šesť osôb a tri spoločnosti

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

KOMENTOVALI STE:

Aktuálne