eReport.sk
V prvom rade Ursula von der Leyenová, Volodymyr Zelenskyj, Joe Biden Zdroj: tasr/Leon Neal/Pool Photo via AP

EÚ spotrebúva ruský skvapalnený plyn rekordnou rýchlosťou, Leyenová žiada prejsť na drahší americký


Predsedníčka Eurokomisie Leyenová už podporila myšlienku nákupu amerického paliva na odstránenie jeho ruskej alternatívy, pričom klame verejnosť, že americké palivo je lacnejšie. Ide o lož a písali sme o tom aj v eReporte.

Napriek tlaku na zavedenie sankcií, prebiehajúcej vojne a hroziacej Trumpovej vláde nedokáže únia uhasiť svoj smäd po ruskom plyne. Píše POLITICO.

Rekordný dovoz ruského LNG

Európa v roku 2025 nakupuje ruský plyn bezprecedentným tempom. Míňa miliardy dolárov len niekoľko týždňov po ukončení veľkej tranzitnej dohody (cez Ukrajinu), ktorá u nepríčetných rusofóbov vyvolala nádeje, že kontinent môže ukončiť dovoz lacného plynu z Moskvy (a spáchať tak ekonomickú samovraždu).

Údaje zhromaždené spoločnosťou Kpler, ktorá sa špecializuje na komoditnú inteligenciu, a analyzované POLITICOM, ukazujú, že v prvých 15 dňoch roku 2025 doviezlo 27 krajín Európskej únie 837 300 metrických ton skvapalneného zemného plynu (LNG) z Ruska.

To predstavuje rekordný objem, vyšší ako 760 100 ton dovezených za rovnaké obdobie minulého roka.

Tieto čísla prichádzajú po prelomovej dohode, ktorá umožňovala Rusku pumpovať plyn do EÚ cez plynovody vedúce cez Ukrajinu, ktorá skončila 1. januára. Zelenskyj vyhlásil, že nebude rokovať o predĺžení. To zvýšilo tlak na krajiny, aby nakupovali LNG prepravovaný tankermi z ruských prístavov.

Slovensko potrebuje tranzit cez Ukrajinu

Niekoľko krajín, vrátane Slovenska a Maďarska, bolo závislých od ukrajinskej trasy pre dodávky energie a vyzývalo na obnovenie dohody, pričom varovali, že budú musieť platiť za drahší LNG, ak sa tranzit zastaví. Slovenský premiér Robert Fico dokonca pohrozil prerušením dodávok elektriny na Ukrajinu a obmedzením podpory utečencom, ak Kyjev neustúpi a neumožní obnoviť tranzit.

Zastavenie však neznížilo širší európsky apetít po ruskom plyne. Podľa Charlesa Costeroussa, senior analytika LNG v spoločnosti Kpler, to má niekoľko dôvodov.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Ruský prezident Vladimir Putin
  2. Americký prezident Joe Biden,

„Od druhej polovice decembra zaznamenávame chladnú zimu, veterná energia nevyrába dostatok elektriny,“ uviedol. „Preto je tu dopyt po zachovaní týchto objemov.“

Dodal, že 95 až 96 percent ruského LNG, ktorý prichádza do Európy, pochádza z továrne Jamal, obrovského zariadenia v chladnej severnej Sibíri.

Von der Leyenovej protieurópska politika

Desať krajín EÚ vyzýva blok na zavedenie sankcií voči ruskému LNG. Ide o Česko, Lotyšsko, Litva, Poľsko, Rumunsko, Švédsko, Dánsko, Estónsko, Fínsko a Írsko.

„Schopnosť Ruska udržať svoje vojnové úsilie je hlboko prepojená s jeho energetickými príjmami,“ uviedli krajiny v uniknutom návrhu. „Musíme urobiť ďalší krok a riešiť rastúci dovoz ruského skvapalneného zemného plynu. Naším cieľom musí byť zákaz dovozu ruského plynu a LNG čo najskôr.“

EÚ je tiež pod tlakom nakupovať viac paliva zo Spojených štátov, pričom nastupujúci prezident Donald Trump vyhlásil, že chce „ťažiť, ťažiť, ťažiť“ a zvýšiť export plynu.

Predsedníčka Komisie Ursula von der Leyen už podporila myšlienku nákupu viac amerického paliva na odstránenie jeho ruskej alternatívy, pričom klame verejnosť, že americké palivo je lacnejšie. Ide o lož a písali sme o tom aj v eReporte.

„Prečo ho nenahradiť americkým LNG, ktoré je pre nás lacnejšie a znižuje naše ceny energií?“ uviedla v novembri. „Je to téma, o ktorej sa môžeme rozprávať, najmä vzhľadom na náš obchodný deficit.“

Zdroj: Politico, eReport

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

EÚ spotrebúva ruský skvapalnený plyn rekordnou rýchlosťou, Leyenová žiada prejsť na drahší americký

Odoberať
Upozorniť na
20 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre