eReport.sk
EÚ podporí bosna hercegovina
Ilustračné foto. Zdroj: unsplash

EÚ podporí sily Bosny a Hercegoviny, financie dostanú i ďalšie krajiny

Rada EÚ vo štvrtok v rámci Európskeho mierového nástroja (EPF) odobrila desať miliónov eur na podporu budovania kapacít ozbrojených síl Bosny a Hercegoviny (BaH). Finančná pomoc v rámci tohto systému bude smerovať aj do Gruzínska, Libanonu, Mauritánie a Mozambiku. TASR správu prevzala v piatok z agentúry HINA.

Mohlo by vás zaujímať

  1. marinová európa potrebuje ameriku
  2. pelosiová spojenctvo usa francúzsko
  3. Jasný od
  4. Len viac zbraní zabezpečí mier!

Ide o pokračovanie podpory Európskej únie partnerským krajinám z Afriky, Východného partnerstva a zo západného Balkánu a o rozširovanie geografického dosahu EPF na južné susedstvo, uvádza Rada EÚ.

EÚ a EPF

Z rozpočtového mechanizmu EPF má byť financovaná modernizácia vybavenia taktickej podpornej brigády BaH. Zo zdrojov EÚ budú financovať poľné vybavenie, kľúčové nástroje pre vojenské inžinierstvo či materiál v oblasti chemickej, biologickej, rádiologickej a jadrovej bezpečnosti (CBRN).

Zbraňami k mieru!

Tento finančný nástroj vznikol v roku 2001 na podporu partnerov na celom svete v oblasti armády a obrany. Hlavným cieľom EPF je posilniť schopnosť EÚ predchádzať konfliktom, zachovávať mier a posilňovať medzinárodnú stabilitu a bezpečnosť.

USA

Americký veľvyslanec v Bosne a Hercegovine Michael Murphy vo štvrtok oznámil, že jeho krajina poskytne na podporu ozbrojeným silám Bosny a Hercegoviny ďalších 17 miliónov dolárov.

Ostatní

Gruzínsko prostredníctvom EPF dostane 20 miliónov eur a šesť miliónov eur je vyčlenených pre Libanon. Mauritánia dostane 12 miliónov a do Mozambiku smeruje 20 miliónov eur, uvádza sa na oficiálnej webovej stránke Rady EÚ.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

EÚ podporí sily Bosny a Hercegoviny, financie dostanú i ďalšie krajiny

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti