tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová počas mimoriadneho zasadnutia EP v Bruseli v utorok 1. marca
Predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová počas mimoriadneho zasadnutia EP v Bruseli v utorok 1. marca 2022. Foto: tasr/ap

EÚ aj Briti opäť udreli na Rusov: Zakázali dve ruské médiá, banky vylúčili zo SWIFT

Európska únia v utorok rozhodla o zákaze vysielania ruských štátnych médií RT (Russia Today) a Sputnik v EÚ. Takisto rozhodla o vylúčení „určitých“ ruských bánk zo systému SWIFT. Informovalo o tom Francúzsko, ktoré je v súčasnosti predsedníckou krajinou v Rade EÚ. TASR správu prevzala z tlačovej agentúry AFP. Sankčný režim voči Rusku pritvrdili aj Briti, ktorí navyše zavádzajú nové sankčné opatrenia aj voči Bielorusku.

Toto rozhodnutie vstúpi do platnosti v stredu po zverejnení v Úradnom vestníku EÚ. Brusel zintenzívňuje svoj sankčný režim voči Moskve po tom, ako Rusko minulý štvrtok (24. februára) začalo vojenskú inváziu na Ukrajinu, pripomína AFP.

Sankcie sa dotknú siedmich bánk

Zástupcovia 27 členských krajín EÚ sa takisto dohodli na zákaze zúčastňovať sa na projektoch spolufinancovaných Ruským fondom priamych investícií (RDIF), uviedlo francúzske predsedníctvo. Dohodu na úrovni veľvyslancov členských krajín v Bruseli by mali ešte v utorok večer písomnou formou potvrdiť jednotlivé vlády, čo umožní zverejnenie opatrení v úradnom vestníku, napísala agentúra DPA.

Na archívnej snímke z 19. decembra 2019 ruský prezident Vladimir Putin gestikuluje počas výročnej tlačovej konferencie v Moskve. – Foto: tasr/ap

Rozhodnutie o vylúčení z medzibankového platobného systému SWIFT sa týka siedmich bánk, dodala DPA s tým, že podľa jej zdrojov z diplomatických kruhov medzi sankcionované finančné inštitúcie nemá patriť najväčšia ruská banka Sberbank.

Voči Rusku pritvrdili aj Briti

Británia pridala v utorok na zoznam ruských subjektov sankcionovaných za inváziu na Ukrajinu Ruský fond priamych investícií (RFPI) a jeho šéfa Kirilla Dmitrijeva. Zároveň varovala Kremeľ, že cena, ktorú bude platiť za agresiu voči Ukrajine, sa bude ďalej zvyšovať, informovala agentúra AFP.

Stalo sa tak deň po tom, ako obdobné sankcie prijali aj Spojené štáty americké. Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken pritom RFPI označil za symbol korupcie hlboko zakorenenej v ruskej spoločnosti.

Tento fond okrem iného podporoval aj vývoj ruskej vakcíny Sputnik V proti koronavírusu a následne organizoval jej predaj v zahraničí.

Nové sankcie prijalo Spojené kráľovstvo po tom, ako v pondelok vláda v Londýne uviedla, že zmrazí aktíva všetkých ruských bánk na svojom území a nariadila britským prístavom, aby neprijímali žiadne ruské lode.

Raab: Sankcie vyhladujú Putinovú vojnovú mašinériu

Britský vicepremiér Dominic Raab v utorok uviedol, že západné sankcie by mohli podnietiť ruských oligarchov k tomu, aby žiadali od šéfa Kremľa Vladimira Putina zastavenie ruskej agresie voči Ukrajine.

Britský minister zahraničných vecí Dominic Raab.

Dominic Raab. – Foto: tasr/ap

„(Sankcie) vyhladujú Putinovú vojnovú mašinériu a vývinu tlak na mnohých oligarchov, ktorí potrebujú prístup k medzinárodnému systému a ktorí vyvinú nátlak na Putina,“ uviedol Raab s tým, že sankcie nie sú namierené voči bežným Rusom. To, že „katastrofálne rozhodnutie“ ruského prezidenta bude znamenať pre ruských občanov katastrofu, je však podľa neho „neodvratné“.

Británia oznámila sankcie aj voči Bielorusku

Britská vláda v utorok oznámila, že Spojené kráľovstvo zavádza sankcie voči Bielorusku za jeho úlohu v ruskej invázii na Ukrajinu. TASR o tom informuje na základe správ stanice BBC a oficiálnej tlačovej správy britskej vlády.

Bieloruský „režim aktívne pomáha ruskej nezákonnej invázii a podporuje ju a pocíti hospodárske následky svojej podpory (ruského prezidenta Vladimira) Putina“, uviedla britská ministerka obrany Liz Trussová.

Liz Trussová

Britská ministerka Liz Trussová. – Foto: tasr

Tento prvý balík sankcií zasiahne náčelníka generálneho štábu bieloruskej armády a prvého námestníka ministra obrany Viktora Guleviča a ďalších troch námestníkov ministerstva obrany, oznámila britská vláda v utorňajšej oficiálnej tlačovej správe. Týmto osobám bude znemožnené cestovať do Británie a ich aktíva v tejto krajine budú zmrazené. Sankčné opatrenia sú takisto namierené proti dvom vojenským podnikom.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus (SaS)
  2. Policajt sa zhovára s utečencami v rumunskom meste Siret pri hranici s Ukrajinou v pondelok 28. februára 2022.
  3. Veronika Remišová (Za ľudí).
  4. Ukrajinskí vojaci pri vraku zostreleného lietadla v Kyjeve počas druhého dňa ruskej invázie na Ukrajine v piatok 25. februára 2022.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

EÚ aj Briti opäť udreli na Rusov: Zakázali dve ruské médiá, banky vylúčili zo SWIFT

Čítajte viac…

Šport

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku