tuzla evden eve nakliyat Elexbet Elexbet giris Hiltonbet Tulipbet Bahis Rehberi
eReport.sk
Veronika Remišová (Za ľudí).
Veronika Remišová (Za ľudí). Foto: tasr

VIDEO Má byť Ukrajina v EÚ? Reagovali politici: Remišová hovorila aj o integrácii s Ruskom!

Strana Za ľudí plne podporuje členstvo Ukrajiny v Európskej únii (EÚ). Uviedla to jej predsedníčka a vicepremiérka Veronika Remišová. SaS podľa hovorcu Ondreja Šprláka súhlasí s tým, aby sa Ukrajina stala kandidátskou krajinou na vstup do EÚ. Mimoparlamentný Hlas-SD si myslí, že približovanie Ukrajiny k EÚ je prínosné pre Slovensko, predovšetkým pre jeho východnú časť. Reagovali aj slovenskí poslanci Európskeho parlamentu.

„Krajiny EÚ majú s Ukrajinou spoločnú históriu a Ukrajina prirodzene patrí do európskeho spoločenstva založeného na demokratických hodnotách a mierovej spolupráci. Pre Slovensko je veľmi dôležité, aby Ukrajina ako náš sused bola slobodná a prosperujúca krajina. Jej členstvo v EÚ preto strana Za ľudí plne podporuje,“ uviedla Remišová s tým, že v utorok na samite ministrov vo francúzskom Rouene vyzvala členské štáty, aby sa zaoberali urýchleným prijatím Ukrajiny do EÚ.

Šéfka Za ľudí nevylučuje zo spolupráce s EÚ ani Rusko

Vicepremiérka tiež uviedla, že konkrétny postup by mal byť založený na piatich bodoch. Treba podľa nej pokračovať v podpore mierových rokovaní až do odchodu okupačných vojsk z Ukrajiny, ďalej čo najskôr udeliť Ukrajine status kandidátskej krajiny na vstup do EÚ a začať rokovania o vstupe. Ukrajine by sa mal podľa Remišovej poskytnúť tiež veľký balík humanitárnej pomoci a pomoci pri obnove infraštruktúry a ekonomiky. Čo najskôr tiež treba dokončiť proces ekonomickej integrácie Ukrajiny a jej začlenenie do Európskeho hospodárskeho priestoru (EHP) a v horizonte niekoľkých rokov dokončiť rokovania o vstupe Ukrajiny do EÚ. Možnosť hlbšej ekonomickej integrácie s EÚ by mala byť podľa Remišovej otvorená v budúcnosti aj pre Ruskú federáciu.

Hlas: Plnohodnotné členstvo je skôr otázka rokov

Hlas-SD tvrdí, že dôležité bude nájsť dohodu členských štátov o poskytnutí kandidátskeho štatútu pre Ukrajinu, túto požiadavku je strana pripravená podporiť. „Keďže plnohodnotné členstvo je skôr otázka rokov ako mesiacov, pre Ukrajinu bude potrebné prijať novú zrýchlenú procedúru a zároveň vypracovať ponuku širokého ekonomicko-strategického partnerstva a integrovať ju do Európskeho hospodárskeho priestoru,“ uviedla hovorkyňa strany Patrícia Medveď Macíková.

V približovaní Ukrajiny k EÚ vidí Hlas prínos pre SR

Približovanie Ukrajiny k EÚ je podľa strany aj v záujme SR, keďže ide o nášho suseda s viac ako 40-miliónovým trhom. „Tak ako sa rozširovaním EÚ v roku 2004 ekonomicky vyšvihli východné regióny Rakúska, tak môže byť približovanie Ukrajiny k EÚ prínosné pre celé Slovensko, predovšetkým pre jeho východnú časť,“ dodala hovorkyňa Hlasu-SD.

Aliancia: Aj Kyjev musí prejsť prísnymi rokovaniami

László Sólymos z mimoparlamentnej strany Aliancia považuje pozitívnu odpoveď na žiadosť o začatie prístupových rokovaní o prijatí Ukrajiny do Európskej únie za prirodzenú. Pripomína však prísne prístupové rokovania, ktorými si museli členské štáty prejsť. Tie podľa Sólymosa bude musieť absolvovať aj Kyjev „po skončení sa tohto vojnového šialenstva“.

Aký je názor časti europoslancov? Štefanec ukázal tričko

K tomu, či Ukrajina patrí do EÚ sa vyjadrili aj slovenskí europoslanci, v pripojených videách TASR nájdete stanovisko Michala Šimečku, Michala Wiezika (obaja PS), Miriam Lexmann, Ivana Štefanca (obaja KDH). Europoslanci komentovali uznesenie požadujúce udelenie kandidátskeho štatútu Ukrajine.

VIDEO Michal Šimečka: Ja som presvedčený, že Ukrajina patrí do Európy
VIDEO Michal Wiezik: Ukrajine má byť jednoznačne udelený štatút kandidátskej krajiny
VIDEO Ivan Štefanec ukázal tričko pod sakom s vlakou Ukrajiny, ktorú aj on vidí v EÚ
VIDEO Miriam Lexmann: Pri Ukrajine je aj množstvo právnych otázok

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondelok (28. 2.) podpísal žiadosť o členstvo Ukrajiny v EÚ. Ešte predtým vo videu vyhlásil, že žiada Európsku úniu o okamžité pristúpenie podľa nového osobitného postupu.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Expremiér a súčasný podpredseda Bezpečnostnej rady Ruskej federácie Dmitrij Medvedev.
  2. Predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová počas mimoriadneho zasadnutia EP v Bruseli v utorok 1. marca
  3. Volodymyr Zelenskyj
  4. Štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí a európskych záležitostí SR Martin Klus (SaS)
  5. Na ilustračnej snímke budova košickej železničnej stanice.
  6. Irakli Kobakhidze.
  7. Francúzsky herec Gérard Depardieu na fotografii z júna 2010.
  8. Robert Fico počas tlačovky Smeru pri rečníckom pulte.
  9. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Má byť Ukrajina v EÚ? Reagovali politici: Remišová hovorila aj o integrácii s Ruskom!

2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku