eReport.sk
Ukrajinskí vojaci pri vraku zostreleného lietadla v Kyjeve počas druhého dňa ruskej invázie na Ukrajine v piatok 25. februára 2022.
Ukrajinskí vojaci pri vraku zostreleného lietadla v Kyjeve Foto: tasr/ap

VIDEO Šokujúce hoaxy z vojny na Ukrajine: Týchto šesť videí sa hromadne šírilo na sieťach!


Utrpenie ukrajinských občanov je určite nepredstaviteľné a je skvelé, akým rýchlym a obetavým spôsobom sa naši občania podieľajú na humanitárnej pomoci tým, ktorí to teraz najviac potrebujú. V snahe zasadiť úder ruskej strane konfliktu sa však po internete šíria aj videá, ktoré sú prezentované ako aktuálne videá z Ukrajiny. V skutočnosti sú ale získané z úplne iných zdrojov a nie sú rozhodne videosvedectvom diania na Ukrajine. Tu je šesť videí, ktoré s príslušnými argumentami označil francúzsky známy plátok Le Parisien za jasné hoaxy. Šíriť sa začali bezprostredne po ruskej invázii na Ukrajinu, teda 24. februára tohto roku, kedy bol celý svet v najväčšom šoku a svoju rolu bezpochyby zohrali aj prudko vybičované emócie

1. Ruskí parašutisti snažiaci sa obsadiť kyjevské letisko

Vo štvrtok (24. 5.) sa na sociálnych sieťach objavilo video, ktoré bolo prezentované ako zásah ruských parašutistov s cieľom vojensky obsadiť letisko v Kyjeve. „Ruskí parašutisti takto získavali kontrolu nad kyjevským letiskom. Kyjevské letisko bolo obsadené ruskými leteckými silami,“ písala k videu na Twitteri stránka s názvom „LaPinkResistance“. Video sa následne masovo šírilo po sociálnych sieťach.

Video „Parašutisti nad kyjevským letiskom“ pochádza zo septembra 2016 – Foto: twitter.com/LaPinkRes

Na základe pôvodných zistení sa pri tom zdalo pravdepodobné, že video vzniklo v roku 2018 počas ruských vojenských cvičení. Le Parisien však prišiel s informáciou, že video je ešte staršie. „V skutočnosti je video podľa TF1 Info ešte staršie. Je ho možné nájsť na ruskom portáli ok.ru a zverejnené bolo v septembri 2016,“ píše známy francúzsky portál.

2. Lietadlo prenasledované protilietadlovou paľbou

Na internete sa objavil aj záber, ktorý zachytáva údajnú protilietadlovú obranu Ukrajiny, ktorá sa snaží zostreliť ruské bojové lietadlo, „Zlyhanie ukrajinského protilietadlového systému zoči-voči ruskému bojovému lietadlu,“ písal autor v popise, pričom označil ruskú stíhačku ako model SU57 6. generácie. Le Parisien si však všimol, že tvar lietadla nie je v súlade s tvarom predmetného typu stíhačky.

Zdroj: archive.ph

V skutočnosti nemalo ísť ani len o reálny záber. „Záber je v skutočnosti prevzatý z vojenskej simulačnej videohry ArmA 3, vydanej v roku 2013,“ konštatuje plátok a dokladá to aj príslušným videom z videohry.

Zdroj: youtube.com/Compared Comparison

3. Výbuchy nad Kyjevom

Ďalšie známe zábery majú pochádzať z ruských operácií s cieľom obsadiť Kyjev. Video bolo zverejnené dokonca politikom – opozičným obecným poslancom z Bastie a bolo taktiež masovo zdieľané.

Zdroj: archive.vn

Podľa zistení Le Parisien však video taktiež nie je reálne, keďže má pochádzať z videohry War Thunder, ktorá vyšla v roku 2012. Denník k svojim tvrdeniam prikladá aj video.

Zdroj: youtube.com/Pandramodo

4. Ruské stíhačky vo formácii nad Kyjevom

Na ďalšom videu uverejnenom na sociálnej sieti Twitter sú viditeľné údajné ruské stíhačky, ktoré podľa stránky uverejňujúcej video, lietajú nad Kyjevom. Video má na sociálnej sieti viac ako 100-tisíc zobrazení. Uverejnil ho profil „Akinci“.

Zdroj: twitter.com/Aknc

Spätné vyhľadávanie záberov podľa aplikácie InVID však potvrdzuje, že ide o video z roku 2020 a uverejnené zábery pochádzajú z vojenskej prehliadky v Moskve. “Skúška prehliadky 5.4.2020. Vzdušná časť. Let lietadlom nad Tushinom (moskovská štvrť, pozn. red.)“, označuje osoba, ktorá video pôvodne zverejnila pred dvoma rokmi. Na falošnej verzii bol dokonca zvuk zmenený tak, aby boli počuť sirény, čiže bolo na Twitteri šírené s plným vedomím šíriteľa, že je falošné.

5. Výbuch v centre Kyjeva alebo v Číne?

Profil s menom Laurent Dogrel ďalej na Twitteri šíril video, ktoré má zachytávať ruský útok na budovy v centre Kyjeva. Autor videa pridal aj popisok: „Všetky naše myšlienky sú s obyvateľmi Kyjeva a s ukrajinskou armádou, ktorá bráni hlavné mesto pred neustálou paľbou ruských rakiet.“

Zdroj: twitter.com/laurentdogrel

Spätné vyhľadávanie záberov však opäť ukázal šokujúce zistenie. Video bolo zverejnené už pred rokmi a nepochádza ani z Ukrajiny, ani z Ruska. Zachytáva totižto výbuch chemického skladu v čínskom meste Tianjin v roku 2015.

6. Ukrajinská stíhačka zostreľujúca ruské lietadlo

Posledné z tejto série falošných videí uverejnil twitterový účet „Defence of Ukraine“. Video zachytáva vzdušný boj medzi dvomi lietadlami. Jedno z nich je napokon zasiahnuté raketou. Interpretácia videa je, že ukrajinský MiG-29 zostrelil ruský Su-35. Video bolo zverejnené v piatok (25. 2.) o 12:23.

Zdroj: twitter.com/DefenceU

Video však bolo zverejnené aj skôr, konkrétne na Youtube a to o 5:40 ráno toho istého dňa. Osoba, ktorá video zverejnila píše v popise, že ide o zábery zo simulačnej hry DCS.

https://www.youtube.com/watch?v=SBBJ_JzV8u4

Zdroj: youtube.com/Comrade_Corb

Je potrebné overovať si informácie

Je vysoko pravdepodobné, že sa počas nasledujúcich dní na internete objavia (a pravdepodobne sa aj stále objavujú) aj ďalšie obrázky, videá, zábery a informácie, ktoré nebudú pravdivé. V tejto dobe je teda najpodstatnejšie, aby sme si všetci overovali informácie, ktoré vstrebávame. Utrpenie ukrajinského ľudu je síce nespochybniteľné a neospravedlniteľné, no to neznamená, že sa máme vzdať boja proti dezinformáciám, o to viac, keď sú úplne zrejmé a ľahko vyvrátiteľné.

Propaganda je na oboch stranách, Rusov však priškrtili

Faktom aj na základe týchto hoaxov potvrdených francúzskym portálom ostáva, že propaganda funguje na oboch stranách konfliktu. Ako sme si všimli, exminister školstva a ľavicový komentátor Juraj Draxler v pondelok v obsiahlom statuse uverejnil v tejto súvislosti niekoľko postrehov, pričom skonštatoval, že aktálne ruská propaganda prehráva na plnej čiare. „Napriek všetkým tým príbehom o údajne úžasne výkonných ruských ´trollovacích farmách´, ktoré dokážu ovplyvniť voľby v USA, sú dnes Rusi komunikačne úplne prevalcovaní. Naplno prehrávajú aj na úrovni médií, aj na sociálnych sieťach, ktoré sú plné rôznych hoaxov, ktoré ale ľudia zúrivo zdieľajú,“ vysvetľuje Draxler.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Expremiér a súčasný podpredseda Bezpečnostnej rady Ruskej federácie Dmitrij Medvedev.
  2. Predsedníčka Európskeho parlamentu Roberta Metsolová počas mimoriadneho zasadnutia EP v Bruseli v utorok 1. marca
  3. Na ilustračnej snímke budova košickej železničnej stanice.
  4. Francúzsky herec Gérard Depardieu na fotografii z júna 2010.
  5. Policajt sa zhovára s utečencami v rumunskom meste Siret pri hranici s Ukrajinou v pondelok 28. februára 2022.
  6. Zľava moderátor amerického kanálu Fox Business a vojnový veterán Douglas Macgregor.
  7. Na kombosnímke zľava: Andor Šándor, Martina Koller, Štěpán Kotrba.
  8. Ukrajinskí vojaci zaujali pozície v centre Kyjeva počas druhého dňa ruskej invázie na Ukrajine v piatok 25. februára 2022.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

VIDEO Šokujúce hoaxy z vojny na Ukrajine: Týchto šesť videí sa hromadne šírilo na sieťach!

KOMENTOVALI STE: