JUDr. Juraj Sopoliga je emeritným sudcom a čestným prezidentom Združenia sudcov Slovenska. Dlhé roky bol v tejto stavovskej organizácii sudcov prezidentom. V justícii je pojem, v niektorých médiách a u niektorých politikov, nie veľmi obľúbený, jemne povedané. Tak ako v minulosti i, ako emeritný sudca poukazuje na nezákonnosť a porušovania princípov právneho štátu a demokracie. Z jeho slov vyplýva, že oboje ide tejto vláde „Výborne. Niekde aj na 1*.
Mohlo by vás zaujímať
„Aj samotní sudcovia sú za reformu justície, aj keď sa to verejnosť nemá ako skade dozvedieť. Reforma justície a očista, podľa tejto vlády prebiehala v dvoch rovinách. Prvou bola zmena Ústavy SR a ústavných zákonov, tak aby sa odstránila nezávislosť súdnictva. Druhou bola tzv. súdna mapa. Ako Združenie sudcov sme namietali, že zásahy do Ústavy, tak ako ich robila Matovičova i Hegerova vláda, sú protiústavné,“ hovorí BEZ CENZÚRY emeritný sudca Sopoliga.
Zmeny k horšiemu
Vláda zmenila i fungovanie a štatút Súdnej rady. Za Mečiara, pritom jej vznik podmieňovala samotná Európska únia.
„Bolo vtedy jasné, že u nás vládne len vláda a poslanci. Stratilo sa, teda trojdelenie moci, teda na zákonodárnu, výkonnú a súdnu. Ak by nevznikla nezávislá Súdna rada, nikdy by nás neprijali do Únie. Táto vláda priamo zo zákona vymazala slovo „nezávislá.“ Sme na tom, teda ešte horšie ako za Mečiara, Súdna rada je závislá od politikov,“ vysvetľuje situáciu čestný prezident Združenia sudcov Slovenska.
V rozhovore BEZ CENZÚRY sa dozviete aj to, prečo nás „vláda slušných demokratov,“ vedie krok za krokom k totalite. Aj to, akých politikov treba voliť, aby sa to zmenilo. Taktiež, že aj politici i parlament sú viazaní judikatúrou najmä ESĽP a medzinárodnými štandardami. Otázkou zostáva, či zákony porušujú úmyselne alebo z nevedomosti. Tá však, ako sa hovorí, neospravedlňuje.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
VIDEO Emeritný sudca Sopoliga pre Ereport: „Politické zásahy vlády do Ústavy a justície, môžu viesť k totalite.“