eReport.sk
covid, vakcíny, tri
Ilustračná snímka. Foto: shutterstock.com

Veľký pokrok v boji proti koronavírusu: Británia ako prvá na svete schválila antivirotikum molnupiravir

Británia sa vo štvrtok stala prvou krajinou sveta, ktorá schválila perorálne antivirotikum molnupiravir od farmaceutickej spoločnosti Merck, určené na liečbu nového typu koronavírusu. Informovali o tom agentúry Reuters a AP.

Schválili prvé antivirotikum

„Dnešok je pre našu krajinu historickým dňom, keďže Británia sa stala prvou krajinou sveta, ktorá schválila antivirotikum proti COVID-19, ktoré možno brať doma,” uviedol britský minister zdravotníctva s tým, že vláda a britská Národná zdravotnícka služba (NHS) budú pracovať na tom, aby čím skôr umožnili podávanie molnupiraviru pacientom. Britský Regulačný úrad pre lieky a zdravotnícke výrobky (MHRA) podmienečne schválil toto liečivo pre ľudí od 18 rokov, ktorí boli testovaní pozitívne na koronavírus a existuje riziko, že sa u nich vyvinie ťažký priebeh covidového ochorenia.

Účinný liek proti Covidu?

Molnupiravir by sa tiež mal podávať dvakrát denne počas piatich dní pacientom s miernym priebehom choroby, ktorí sa liečia doma. MHRA tiež odporučil, aby sa liečivo nasadilo pacientovi čo najskôr po pozitívnom teste na koronavírus, najneskôr však do piatich dní. Molnupiravir ešte čaká na schválenie európskymi a americkými regulačnými úradmi.

Viac správ zo zahraničia:

  1. Miesto tragédie, tu usmrtil Slovák 20-ročnú Maďarku.
  2. Európska lieková agentúra, EMA
  3. Na nedatovanej snímke nový experimentálny liek proti ochoreniu COVID-19 molnupiravir od americkej farmaceutickej spoločnosti Merck & Co.

Agentúra AP však upozorňuje, že dodávky molnupiraviru budú obmedzené. Merck uviedol, že do konca tohto roka plánuje vyrobiť toľko piluliek, koľko vystačí na desať miliónov liečebných kúr, a v roku 2022 najmenej 20 miliónov.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Veľký pokrok v boji proti koronavírusu: Británia ako prvá na svete schválila antivirotikum molnupiravir

Odoberať
Upozorniť na
guest
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Celebrity

Šport