Eduard Chmelár reaguje na protesty na uliciach. Upozorňuje, že opozícii nejde o žiadnu diskusiu. „Opozičníci tvrdia, že im ide o odbornú diskusiu. Skutočne tomu veríte? Veď sa pozrite, akými suterénnymi urážkami útočia na odborné postoje dekana Právnickej fakulty UK alebo generálneho prokurátora, kedykoľvek sa ozvú,“ napísal.
Eduard Chmelár reaguje na protesty
Známy politológ začína svoj najnovší príspevok tým, že sa pozrel na to, čo to vlastne opozícia deklaruje. „Opozičníci tvrdia, že im ide o odbornú diskusiu. Skutočne tomu veríte? Veď sa pozrite, akými suterénnymi urážkami útočia na odborné postoje dekana Právnickej fakulty UK alebo generálneho prokurátora, kedykoľvek sa ozvú. Naozaj si myslíte, že tieto protesty by neboli, keby sa novela trestného zákona schvaľovala v riadnom legislatívnom konaní?“ pýta sa publicista.
Podľa Chmelára je toto „historicky prvé opozičné zoskupenie, ktoré odmietlo dať vládnej koalícii štandardných sto dní, ako to bolo zvykom v našej politickej kultúre.“ Následne upozorňuje, že „vodca PS Michal Šimečka včera na Námestí slobody ziapal, že „Budeme koalícii hádzať pod nohy všetky polená, ktoré budeme môcť“. Fakt je niekto taký naivný, že si myslí, že tu ide o dialóg?“ pýta sa známy politológ.
Mohlo by vás zaujímať:
Podľa E. Chmelára, nekompromisné správanie R. Fica má svoje opodstatnenie: „Premiér koná mocensky. Lebo vie, koho má pred sebou. Vie, o čo mu ide a poučený skúsenosťami už nechce dopustiť, aby sa mu to rozpadlo v rukách. Zvolení poslanci predsa diskutovať môžu a aj v tejto chvíli to v pléne NR SR aj robia – maximálne emotívne, maximálne demagogicky a maximálne nekompromisne.“
Slovensko by nebolo aj tak ušetrené…
Podľa Chmelára, opozícia si uzurpuje parlament už na niekoľko týždňov. „Blokujú aj schválenie štátneho rozpočtu, prosto nikto nemôže povedať, že im zapchali ústa. …Keby vládna koalícia dovolila, aby sa celý proces rušenia špeciálnej prokuratúry (ktorá je chorým prvkom nášho justičného systému), naťahoval niekoľko mesiacov až do jari, Slovensko by nebolo ušetrené ani protivládnych protestov, ani hysterických hádok, ani žalovania v Európskej komisii,“ myslí si politológ.
Dodáva, že by to uškodilo ešte aj prípadnej kampani P. Pellegriniho za prezidenta. „Jediné, čo by sa zmenilo, by bolo to, že prezidentský kandidát vládnych strán Peter Pellegrini by mal mimoriadne sťaženú situáciu a celý zmysel opozičného odporu by sa koncentroval práve na toto.“
V tejto súvislosti má Eduard Chmelár výčitku voči ministrovi školstva, ktorý podľa neho podkopal autoritu premiéra. „Tieto súvislosti by si mal uvedomiť aj minister školstva Tomáš Drucker, ktorý pre Denník N vajatal, či si predsa len takéto zásadné zmeny nevyžadujú väčšiu odbornú diskusiu. V normálnej krajine áno.
Ale vyzerá vari takto odborná diskusia? Veď vyjadrenia exministerky Kolíkovej či špeciálneho prokurátora Lipšica jasne potvrdzujú, že nemajú k odborným názorom nijaký rešpekt. Chce pán minister riskovať šance svojho šéfa na volebný úspech …Keď vidíme, že opozícia sa neštíti ničoho a účasť Ivana Korčoka na protivládnych protestoch jasne ukazuje, že jeho zvolenie by bolo len pokračovaním čaputovskej politiky…?“ dodáva politológ.
Postreh na záver
Na záver pridal ešte jeden postreh. „A ešte niečo. Roberta Fica nedonútila k odstúpeniu v roku 2018 ulica, ako tým opoziční politici hecujú demonštrantov. Donútil ho k tomu Béla Bugár, pretože v opačnom prípade by sa mu rozpadol poslanecký klub – presnejšie a nepriamo ho k tomu vlastne donútili František Šebej a Lucia Žitňanská. To len aby sme si nemýlili pojmy a dojmy,“ uzavrel svoj príspevok Eduard Chmelár.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Chmelár: Nejde im o odbornú diskusiu, ale o zvrhnutie vlády