eReport.sk
Dva dni po ničivom požiari
Na námestí v centre Banskej Štiavnice vypukol v sobotu dopoludnia požiar v historickej budove, foto:tasr

Dva dni po ničivom požiari v Banskej Štiavnici. MRAZIVÉ slová: Predišli sme este väčšej katastrofe!


Dva dni po ničivom požiari. Vďaka včasnému zásahu hasičov a úsiliu zamestnancov aj dobrovoľníkov sa pred sobotňajším (18. 3.) ohňom v Banskej Štiavnici podarilo uchrániť vzácne archívne dokumenty v tamojšom Slovenskom banskom archíve (SBA), ktorých časť patrí do zoznamu UNESCO. Hlavná budova SBA leží v susedstve centra požiaru, ktorý sa rozhorel na streche budovy tzv. Banky lásky.

Enormne úsilie hasičov a zamestnancov

„Pracovníci archívu a desiatky dobrovoľníkov premiestnili najohrozenejšie materiály do opačného krídla budovy, odkiaľ mohli byť v prípade potreby odsunuté aj mimo objektu,“ uvádza ministerstvo. „Hasiči v poslednej chvíli zabránili šíreniu požiaru do celého krovu budovy archívu, čím predišli ešte väčšej katastrofe,“ dodáva.

Dva dni po ničivom požiari

Okresný úrad v Banskej Štiavnici zabezpečil plachty, ktorými boli prekryté ostatné časti najohrozenejších archívnych fondov, aby nedošlo k ich premočeniu.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Na snímke jeden zo zhorených objektov v Banskej Štiavnici 18. marca 2023.
  2. Zľava primátorka Banskej Štiavnice Nadežda Babiaková, minister obrany Jaroslav Naď a premiér Eduard Heger (vpravo) v Banskej Štiavnici 18. marca 2023.
  3. Banská Štiavnica deň požiari: Pripomína frontovú líniu, polícia koná
  4. Richard Sulík.

MV SR rozhodlo o vyslaní špecializovaného reštaurátorského tímu Slovenského národného archívu, ktorý na mieste preskúma možné dôsledky požiaru na archívne dokumenty. Reštaurátori následne navrhnú všetky potrebné kroky na ochranu dokumentov národného archívneho dedičstva nevyčísliteľnej historickej hodnoty.

Banka lásky

SBA je špecializovaným pracoviskom Slovenského národného archívu. Hlavnou náplňou archívu je preberať, odborne spracovávať a vedecky sprístupňovať archívne dokumenty z oblasti baníctva. I hutníctva, geológie a príbuzných odvetví z celého územia Slovenska. V súčasnosti spravuje viac ako 360 archívnych fondov o rozsahu takmer 6000 bežných metrov od 16. storočia až do súčasnosti. Medzi najcennejšie patria dokumenty a mapy komorskogrófskeho úradu v Banskej Štiavnici. Z rokov 1524 až 1919, ktoré sú zapísané do dokumentárneho dedičstva ľudstva – do Registra UNESCO Pamäť sveta.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Dva dni po ničivom požiari v Banskej Štiavnici. MRAZIVÉ slová: Predišli sme este väčšej katastrofe!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre