eReport.sk
FOTO TASR - Diana Semanová

Dúhové deti. Nový pojem EU. LGBTIQ: Je to naše právo

Stredajší návrh Európskej komisie (EK) na harmonizáciu pravidiel uznávania rodičovstva medzi členskými štátmi EÚ je dobrou správou pre „dúhové deti“ v Európe. Uviedla to politická frakcia Zelení / Európska slobodná aliancia (EFA) v Európskom parlamente (EP).

Mohlo by vás zaujímať

  1. Bidenov nebinárny poradca v problémoch
  2. Na ilustračnej snímke ženský hygienický tampón.
  3. Progresívna neznášanlivosť voči kresťanom?
  4. Legendárny tréner Arséne Wenger

Rodičovstvo určené v jednom členskom štáte EÚ by sa malo uznávať vo všetkých členských štátoch. Podľa poslancov z frakcie to znamená, že každé dieťa má právo na každého zo svojich rodičov a v praxi to zabezpečí aj práva „dúhových detí“ na ich rodičov.
 

Dúhové rodiny

„Vítame návrh, ktorý uprednostňuje najlepší záujem dieťaťa a zabezpečuje základné právo každého dieťaťa na rodinu. Pre Zelených je kľúčové zastaviť akúkoľvek diskrimináciu dieťaťa na základe rodinného stavu alebo sexuálnej orientácie ich rodičov,“ uvádza sa v správe pre médiá.

Nakoniec v celej EU

„Nakoniec bude v celej EÚ uznaný právny štatút detí z dúhových rodín a tieto rodiny budú mať právnu istotu. Členské štáty musia ukázať, že podporujú všetky rodiny vo svojej krajine,“ vysvetlila nemecká europoslankyňa a šéfka skupiny Zelení/EFA Terry Reintkeová. Spresnila, že rozhodovací mechanizmus, ktorý navrhla EK pre pravidlá uznávania rodičovstva opäť dáva členským štátom právo veta v Rade EÚ.

Práva LGBTIQ

Návrh EK o rovnakom uznávaní rodičovstva totiž musia schváliť členské štáty (Rada EÚ) po konzultácii s EP. Predsedníčka medziskupiny EP pre práva LGBTIQ ľudí, holandská europoslankyňa Kim van Sparrentaková upozornila, že v Únii existuje veľa príkladov rodičov, ktorí nemôžu cestovať s dieťaťom, pretože po prekročení hraníc nie sú uznaní za rodiča tohto dieťaťa.

Právne puto s rodičmi

„To vedie k tomu, že rodiny sa nemôžu navzájom stretávať, okrem toho to však môže znamenať aj to, že tieto deti nemôžu dostať lekársku pomoc, ktorú potrebujú, v inej členskej krajine. Je najvyšší čas, aby sa to konečne začalo riešiť,“ uviedla. Slobodu pohybu a osôb označila za jeden z najdôležitejších úspechov v EÚ a preto by ani dúhové deti nemali strácať právne puto s rodičmi v  krajine, ktorá zväzky osôb rovnakého pohlavia neuznáva.

Zdroj: tasrKOMENTÁRE ČLÁNKU :

Dúhové deti. Nový pojem EU. LGBTIQ: Je to naše právo

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti