eReport.sk
Na ilustračnej snímke ženský hygienický tampón.
Na ilustračnej snímke ženský hygienický tampón. Foto: shutterstock.com

FOTO Menštruačné tampóny na pánskych WC? Na politickom Západe nič nemožné!

Automat na tampóny na pánskom WC? Aj to je už dnešná realita! „Každý, kto má menštruáciu, by mal mať ľahký prístup k menštruačným produktom bez hanby a stigmy“, tvrdí hovorca Trans a Intersex Pride Dublin pre britský web Pink News. Reagoval tak na fakt, že sa írsky parlament rozhodol umiestniť na mužské záchody automat na tampóny.

Mohlo by vás zaujímať:

Snažia sa tak parlamentné priestory prispôsobiť transexuálnym ľuďom. Automaty sú umiestnené konkrétne v historickej budove Leinster House.

LGBTI agenta bez hraníc?

Dôkazom o umiestnení automatov sa na sociálnych sieťach stal príspevok na Twitteri s priloženou fotografiou. Uverejnil ho politický redaktor Irish Independent Philip Ryan. Na Internete zožal tento nápad veľkú dávku výsmechu.

Zdroj: twitter.com/Philip_Ryan

Otázne pri tejto téme je, že kam až dokáže zájsť LGBTI agenda v západnom svete.

„Začlenenie menštruačných produktov do mužských záchodov v Leinster House znamená, že transmuži a nebinárni ľudia, ktorí majú menštruáciu, k nim majú prístup namiesto toho, aby chodili na dámsku toaletu, ak sa tak necítia dobre,“ argumentuje komunita Trans a Intersex Pride Dublin. „Transľudia s väčšou pravdepodobnosťou zažijú chudobu a budú mať slabo platenú prácu, čo znamená, že mnohí transľudia, ktorí majú menštruáciu, nemusia mať na nákup produktov peniaze,“ pokračuje.

Opatrenia proti chudobe v budove zákonodárneho zboru?

Opatrenia proti chudobe by sa možno ešte obhájiť dali. Sú to však práve írski poslanci, kto by im mal dať skôr systémovú podobu. Pri ročnom plate poslanca cez 100 tisíc eur je taktiež otázne, či sú to práve poslanci, kto potrebuje sociálne opatrenia, naviac v takejto oblasti.

Bežní Íri si pri tom uprostred ekonomickej krízy musia uťahovať opasky, rovnako ako takmer celý zbytok Európy. Inflácia je v Írsku na najvyššej úrovni za posledné takmer štyri desaťročia. Kritické sú neprekvapivo hlavne ceny energií a potravín.

Muži s menštruáciou?

Nejaký typ mužskej menštruácie pravdepodobne existuje, no nie v takej forme, akú treba riešiť bežnými ženskými tampónmi. Je jasné, že v spoločnosti existujú jasní prívrženci a členovia LGBTI komunity. Tí majú právo vyjadrovať a prezentovať svoje názory. Otázne však je, kam konkrétne takéto opatrenia smerujú.

Známy je prípad odstránenia symbolu Venuše z obalov tampónov značky Always, odporúčanie používať v britských nemocniciach rodovo neutrálne výrazy ako „rodiace osoby“, „ľudské mlieko“, či „spolurodič“. Bez odozvy neostala aktivity profesorky práva Khiary Bridgesovej, ktorá vyučuje na univerzite v Berkeley. Tá odmietla počas tehotenstva používať slovo žena. Chcela byť radšej „osobou so schopnosťou rodiť“.


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

FOTO Menštruačné tampóny na pánskych WC? Na politickom Západe nič nemožné!

Odoberať
Upozorniť na
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti