eReport.sk
Príslušníci komunity LGBTQ počas stretu s políciou v tureckej Ankare.
Príslušníci komunity LGBTQ počas stretu s políciou v tureckej Ankare. Zdroj: yt/medyascope

DRSNÉ VIDEO: „Dúhoví“ v Turecku porušili zákaz, rozohnala ich polícia!

Turecká polícia v utorok v Ankare rozohnala pochod na podporu komunity LGBTQ a zadržala desiatky ľudí, informovala agentúra AP.

Turecké úrady toto podujatie zakázali, ale približne 50 ľudí s dúhovými vlajkami sa napriek tomu vydalo na pochod smerom k parku pri príležitosti záveru mesiaca hrdosti a za práva lesieb, gayov, bisexuálov a transrodových osôb (LGBT Pride Month).

Mohlo by vás zaujímať:

  1. LGBTI, homofóbia, dúha, transparent

Následne polícia demonštrantom prehradila cestu k parku a časť z nich zadržala. Organizátori uviedli, že zadržaných bolo najmenej 30 ľudí. Malá skupina islamistov, ktorí považujú komunitu LGBTQ za hrozbu, usporiadala v blízkosti parku protidemonštráciu.

Zdroj: youtube.com/medyascope

Turecko bolo predtým jednou z mála prevažne moslimských krajín, ktorá povoľovala pochody komunity LGBTQ. Prvý sa konal v roku 2003, rok po nástupe strany prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana k moci.

V posledných rokoch však turecká vláda zaujala tvrdý prístup k verejným podujatiam skupín, ktoré nie sú v súlade s jej konzervatívnymi náboženskými postojmi. Podujatia komunity LGBTQ sprevádza obvykle veľký počet zatknutí a polícia často používa slzotvorný plyn i streľbu plastovými projektilmi. Koncom júna bolo po zákaze podujatí na podporu komunity LGBTQ v Istanbule nakrátko zadržaných viac ako 300 ľudí.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

DRSNÉ VIDEO: „Dúhoví“ v Turecku porušili zákaz, rozohnala ich polícia!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti