Bývalý minister školstva a známy ľavicový komentátor Juraj Draxler si myslí, že Ruská federácia, aj napriek povesti rozsiahlych fariem trollov v európskych štátoch, v súčasnosti na plnej čiare prehráva v oblasti propagandy. Svoje tvrdenie doložil niekoľkými príkladmi hoaxov, ktoré sa po internete šíria prostredníctvom videí a rôznych príbehov z krajiny zmietanej vojnou.
„Napriek všetkým tým príbehom o údajne úžasne výkonných ruských ´trollovacích farmách´, ktoré dokážu ovplyvniť voľby v USA, sú dnes Rusi komunikačne úplne prevalcovaní. Naplno prehrávajú aj na úrovni médií, aj na sociálnych sieťach, ktoré sú plné rôznych hoaxov, ktoré ale ľudia zúrivo zdieľajú,“ konštatuje Draxler vo svojom vyjadrení na sociálnej sieti, ktorej zverejnil v pondelok (28.2.) neskoro večer.
Živí Ukrajinci mali dostať posmrtné vyznamenania
Prvým príkladom je známy príbeh, ako sa ukrajinskí pohraničníci vzopreli ruskej lodi, ktorá chcela obsadiť tzv. Hadí ostrov. Ruská loď ich mala všetkých zabiť. O dva dni na to sa však zistilo, že Ukrajinci tento stret prežili.
To, čo sa vydáva za prelet ruskej stíhačky nad Kyjevom, je v skutočnosti záber z Moskvy dva roky dozadu, to, čo má byť zásah paneláku v Kyjeve, je výbuch plynu v nejakom čínskom meste.
„Väčšina z nás už počula príbeh o tom, ako hrdinskí ukrajinskí pohraničníci „niekam“ poslali ruskú loď, ktorá ich potom bombardovaním zabila. Zelenskyj dramaticky oznámil, ako všetci posmrtne dostanú vyznamenanie, ukrajinský veľvyslanec vo francúzskom senáte poprosil o minútu ticha za padlých hrdinov. Rusi síce protestovali, že príbeh nie je pravdivý, ale nebolo im to nič platné. Až po dvoch dňoch potom ukrajinská strana oficiálne uznala, že tí trinásti sú podľa všetkého živí. Ale koho zaujímajú korekcie? Väčšina ľudí si zapamätá originálny príbeh,“ popisuje celý vývoj Draxler.
Ruský tank prechádzajúci cez auto civilistu – alebo aj nie?
Draxler si dokonca myslí, že známe video, ktoré sa masívne šírilo po sociálnych sieťach, na ktorom údajný ruský tank prechádza cez auto, v ktorom sedel starší človek, nebolo interpretované správne. Nielen, že podľa neho nemuselo ísť o ruský tank, no dokonca nemuselo ísť vraj ani o tank.
To konanie dobra je niekedy neuveriteľne cholerické, agresívne – skúste niekomu, kto nezmysly zdieľa, jemne vytknúť, že nad niektorými ´faktami´, ´dôkazmi´ a inými príspevkami je dobré sa z času na čas zamyslieť.
„Veľa ľudí a médií tiež zdieľalo video ´ruského tanku´, ktorý naschvál prešiel auto ukrajinského dôchodcu´. Pritom v prvej sekunde vidíte, že nejde o tank, ale raketový komplex (Strela 10), a to, žeby si to ten osamelo, bez ochrany, šinul ulicami nepriateľského mesta, je dosť málo pravdepodobné. (Nie je vylúčené, že sa to stalo, ale oveľa pravdepodobnejšie je, že ukrajinský vodič šinúci sa zaujať bojové postavenie na kraji mesta cestou takto nezvládol riadenie),“ argumentuje bývalý minister.
Video z Moskvy, z Číny, z videohry a zo simulátora
Expolitik spomína aj ďalšie videá, ktoré sú podľa neho sporné, pri čom uvádza aj ich pôvodné zdroje a odvoláva sa pri tom na článok francúzskeho Le Parisien: „To, čo sa vydáva za prelet ruskej stíhačky nad Kyjevom, je v skutočnosti záber z Moskvy dva roky dozadu, to, čo má byť zásah paneláku v Kyjeve, je výbuch plynu v nejakom čínskom meste, ďalšie virálne video v skutočnosti ani nie je z reálu, ale z počítačovej hry War Thunder. Atď. Video ukazujúce ako ukrajinská stíhačka údajne trafila ruský stroj Su-35 je vytvorené z leteckého simulátora DCS – tento hoax zdieľal dokonca Twitter účet samotného ukrajinského ministerstva obrany.“
Blokovanie ruských webov
Za zlyhanie ruskej propagandy považuje Draxler aj fakt, že sú takmer všetky známe ruské weby a zdroje informácií v súčasnosti zablokované, alebo nedostupné. „Rusi sú čoraz viac natvrdo vypnutí. Web ruského Prvého kanála (hlavná TV stanica krajiny) je už dva dni vyblokovaný. Veľké problémy má aj web agentúry ITAR TASS. Prekvapivo vcelku hladko zatiaľ ide web RT.com. Na druhej strane ich kanál postupne vyraďujú zo svojej ponuky provideri aj káblovky, chystá sa európske blokovanie,“ upozorňuje Draxler.
Konanie dobra je vraj cholerické a agresívne
Bývalý minister školstva síce neodmieta, že vojna na Ukrajine je krutá a zdá sa, že súcití aj s ukrajinskými obeťami. Na druhej strane si myslí, že neznášanlivosť, ktorá sa spustila voči ruskému národu, prekračuje medze.
„To konanie dobra je niekedy neuveriteľne cholerické, agresívne – skúste niekomu, kto nezmysly zdieľa, jemne vytknúť, že nad niektorými ´faktami´, ´dôkazmi´ a inými príspevkami je dobré sa z času na čas zamyslieť. A asi nie je ťažké všimnúť si, že zvlášť pre intelektuálne sa tváriace skupinky je nenávisť k Rusom prijateľný ekvivalent rasizmu. Tu vôbec nie je problém nálepkovať ich ako nemysliacich násilníkov, potomkov Mongolov, a podobne,“ konštatuje Draxler.
Šírenie hoaxov a nepripúšťanie racionálneho prístupu podľa neho pri tom vedie k rozdelenej spoločnosti. „Aj to vedie k tomu, že spoločnosť je totálne rozhádaná, dezorientovaná a nemohúcna. Pretože na orientáciu potrebujete rešpektovať nejaké pravidlá, potrebujete mať schopnosť racionálne vnímať,“ uzavrel.
GALÉRIA Status J. Draxlera, ktorý exminister zverejnil v pondelok 28. februára neskoro večer
GALÉRIA – Foto: fb/draxlerjuraj
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Draxler o údajných protiruských hoaxoch na Ukrajine: Konanie dobra je cholerické a agresívne!