Ruská agresia na Ukrajine trvá už takmer dva roky a v podstate okrem veľkých strát na životoch aj z radov ukrajinského civilného obyvateľstva, vrátane žien a detí, a materiálnych škôd, nepriniesla nič zásadné. Teda ak nerátame to, že k Rusku sa po miestnom referende hlásia ukrajinské oblasti Luhansk aj Doneck. USA spolu s EÚ však chcú zničiť Rusko, na čo elegantne využívajú práve Ukrajinu. Kým ruský prezident o mieri rokovať chce, Američania spolu s EÚ a NATO o tom nechcú ani počuť.
Putin rokovať chce, nemá však s kým
Nedávny rozhovor ruského prezidenta Vladimira Putina s americkým novinárom Tuckerom Carlsonom priniesol nielen veľa zaujímavého, ale najmä v ňom odznelo to, že Rusko o mieri na Ukrajine rokovať chce, lenže nemá s kým. O ukončení bojov a rokovať o mieri a postavení Ukrajiny totiž odmieta nielen USA, ale aj NATO, EÚ a, prirodzene, aj ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Nad vyjadreniami Putina a realitou sa v statuse a krátkom videu zamyslel aj politický komentátor a historik Eduard Chmelár. Podľa neho to najzávažnejšie, čo povedal Putin v tomto rozhovore je, že niekoľkokrát zdôraznil, že je pripravený rokovať.
„Teda v rozpore s tým, čo hovoria naše média, že on rokovať nechce. On nechce rokovať s Európskou úniou lebo vie, že je to zbytočné, lebo tá mu nedá žiadne záruky, lebo sa správa ako vazal USA. Chce preto rokovať s tými, ktorí naozaj môžu tú vojnu zastaviť. A to Spojené štáty Americké. Tento rozhovor bol vlastne veľkým odkazom,“ povedal v krátkom videu politický komentátor, ktorý v úvode statusu zároveň dodal, že je radosť žiť v krajinke, kde sa médiá zaujímajú viac o močový mechúr amerického ministra obrany a prostatu britského monarchu ako o najdôležitejšie interview za posledné roky. A ním rozhovor Tuckera Carlsona s Vladimírom Putinom určite bol.
USA už nie sú pánmi tohto sveta
To najdôležitejšie, čo ruský prezident povedal, je podľa politického komentátora výzva na rokovanie. „Mnohým nedošlo, že tento rozhovor bol určený americkému publiku a ešte konkrétnejšie tým, ktorí majú v Spojených štátoch rozhodujúce slovo. A tí, ktorí tento odkaz pochopili a mlčia o ňom, zámerne odvádzajú pozornosť od tohto kľúčového posolstva,“ myslí si Chmelár, podľa ktorého sa vojna na Ukrajine mohla skončiť hneď na začiatku aj so stiahnutím ruských vojsk, keby dohodnutú mierovú zmluvu neprekazili Briti a Američania. To Západ dvadsať rokov napínal strunu, kým praskla. Dnes podľa neho netreba o mieri presviedčať ani Rusov, ani Ukrajincov, ale Američanov.
Mohlo by vás zaujímať:
Vladimír Putin podľa Eduarda Chmelára vyslal extrémne dôležitý signál, ktorý nesmie zapadnúť v hlušine šovinistických a demagogických príspevkov. „Rusko je pripravené rokovať o zárukách bezpečnosti a suverenity pre Ukrajinu, ak Spojené štáty a EÚ zaručia neutralitu Ukrajiny. Je to tak zrozumiteľné, ako len môže byť,“ konštatuje historik, podľa ktorého by Európa a jej lídri mali presvedčiť svojho najdôležitejšieho spojenca, aby zahasil, čo rozdúchal a prestal odmietať rokovania. „Washington si musí uvedomiť, že už nie je pánom sveta, a že bezpečnosť je buď nedeliteľná alebo žiadna. Dosť bolo zabíjania, vyriešte to za rokovacím stolom!“ odkázal na záver statusu Eduard Chmelár.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Dosť bolo zabíjania, vyriešte to za rokovacím stolom! Odkazuje Chmelár tým, ktorí (ne)riešia Ukrajinu