eReport.sk
Kamil Száz
Kamil Száz. Foto: health.gov.sk

Dokšeftoval so štátom! Lengvarského tajomník Száz vyhlásil, že dáva od MOM-iek ruky preč

Dostal to príkazom, či konal sám od seba pod tlakom verejnosti? Pravá ruka ministra zdravotníctva Vladimíra Lengvarského, štátny tajomník Kamil Száz sa rozhodol, že dve desiatky mobilných odberových miest, ktoré prevádzkuje, už prevádzkovať nebude.

Štátny tajomník Ministerstva zdravotníctva (MZ) SR Kamil Száz končí s prevádzkovaním mobilných odberových miest (MOM). Chce tak predísť akýmkoľvek podozreniam z konfliktu záujmov. Jeho stanovisko poskytla hovorkyňa MZ SR Zuzana Eliášová.

Száz: O sedem dní je koniec

“Rozumiem, že pri vnímaní konfliktu záujmov nejde len o to, ako veci sú, ale aj o to, ako sa javia. Ak sa verejnosti môže javiť, že by som mohol mať dosah na nastavenie stratégie testovania, je dôležité, aby som tieto obavy rozptýlil. Preto som sa rozhodol, že si vysporiadam svoj vzťah k MOM ešte skôr, ako je zákonná lehota 30 dní,” uviedol v stanovisku Száz.

“K dnešnému dňu som dal výpoveď a podľa zmluvy o sedem dní je koniec,” priblížil. V stanovisku tiež uviedol, že verejnosť žiadnym spôsobom nezavádzal a otvorene priznal, že jednou z jeho odborných lekárskych aktivít je aj zastrešenie testovania antigénovými testami v rámci MOM.

Čelil silnej kritike

Na Száza sa sa valila kritika z viacerých strán, pohoršená bola aj časť verejnosti. Ako sme informovali, napríklad nezaradený poslanec Taraba vo svojom statuse podrobil Százov kšeft malej analýze. “Nový štátny tajomník na ministerstve zdravotníctva priznal, že vlastní 20 odberných miest. Ak sa bavíme o tých MOM, tak za jedno miesto štát platí cca. 25 000 EUR a to aj keď tam nikto nepríde. Takže pán štátny tajomník si prišiel na obrat 500 000 EUR mesačne. Ak by to niekto robil povedzme 5 mesiacov, je to 2,5 miliónov. Ak 10, je to 5 miliónov,” ráta Taraba, my len pripomenieme, že podľa medializovaných informácií je na MOM-ky možné získať dotáciu až do 30-tisíc eur.

Donedávna to Száz videl inak

Száz donedávna nevidel problém v tom, že jeho firmy slušne “ryžujú” na plošnom testovaní, ktoré manažuje práve rezort zdravotníctva, v ktorého vedení aktuálne sedí„Zákon mi dáva 30 dní, aby som sa s tým vysporiadal, a ja sa s tým vysporiadam. Momentálne o stratégii testovania nerozhodujem,“ reagoval pred niekoľkými dňami štátny tajomník, ktorý na poste pravej ruky ministra vystriedal Petra Stachuru, pričom vláda ho do funkcie vymenovala 21. apríla tohto roku.

Zdroj: tasr

Zdielať / poslať / tlačiť
Odoberať
Upozorniť na
guest
1 Komentár
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport