eReport.sk
Ján Mikas, foto: tasr

Dohra kvôli analýze! Mikasov úrad vymazal zbabranú štatistiku. Veľmi si nepomohol

Úrad verejného zdravotníctva zrejme nemyslel na pravidlo, že čo sa už raz zjaví na internete, tak to tam aj ostane. Inštitúcia, na ktorej čele stojí hlavný hygienik Ján Mikas, „bavila“ verejnosť svojou štatistikou, ktorá tvrdila, že takmer 97 % hospitalizovaných ľudí na covid, bolo neočkovaných. Išlo o skreslené údaje, ktoré kritizovali viacerí politici aj odborníci.

Štatistika sa totiž týkala obdobia od 1. januára do 31. júla 2021. Očkovať sa však začalo oveľa neskôr. Jánovi Mikasovi za zbabranú analýzu vynadal aj expremiér Igor Matovič. Páni pritom často stáli počas tlačoviek o pandémii bok po boku. „Z hĺbky duše nemám rád tupú propagandu, ktorá svoj úspech stavia na predpoklade, že publikum je hlúpe,“ rozčuľoval sa minister financií, podľa ktorého si zrejme na úrade myslia, že neočkovaní ľudia „žerú seno“.

Po asi 24 hodinách vymazal ÚVZ spornú štatistiku. Neskoro. Obrázok si už na internete žije svojím životom. – Foto: archív

Do kritiky sa pustil aj analytik Ivan Bošňák. „Celé zle. Takto sa to nemôže ani rátať, ani prezentovať. A hospitalizovaných bolo s COVID-19 v roku 2021 podľa štátnych databáz 35 tisíc. Radšej neprezentujte nič. Trasujte okolie pozitívnych,“ radil odborník úradu. Mikasov úrad nakoniec zrejme rezignoval a správu zo sociálnej siete vymazal. Celú aj s diskusiou, kde si ľudia nebrali servítku pred ústa. Bošňák, ktorý pôsobí v zoskupení Dáta bez pátosu, nad tým len krúti hlavou. „Vymazávať v dobe internetu? Čo keby to opravili?“

Mikasovi kvôli zbabranej štatistike poriadne naložil aj minister financií Igor Matovič. – Foto: fb/igor.matovic.7

Aj samotná skupina analytikov sa pýta, kto vôbec schvaľuje posty na sociálnu sieť Úradu verejného zdravotníctva a ako je možné, že sa takýto lapsus stal. Chcú vedieť, kto konkrétne stojí za takýmto výpočtom. „Viete sa z toho pán Ján Mikas poučiť?“ pýtajú sa odborníci. Analýzu zverejnil úrad v piatok poobede, medzitým ju stihli prebrať viaceré médiá. Približne po 24 hodinách nakoniec Mikasov úrad analýzu vymazal, na sociálnej sieti však k tomu nedal žiadne vysvetlenie.

Viac o nepodarenej analýze čítajte tu:


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Dohra kvôli analýze! Mikasov úrad vymazal zbabranú štatistiku. Veľmi si nepomohol

2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti