eReport.sk
Ján Mikas, foto: tasr

Mikasov úrad to schytáva z každej strany. Tvrdý odkaz analytika. Vy už radšej nič neprezentujte!

Keď Úrad verejného zdravotníctva zverejňoval štatistiku o hospitalizovaných pacientoch netušil, ako si zavarí. Vo svojej správe totiž tvrdia, že takmer 97 % hospitalizovaných pacientov s ochorením COVID-19 bolo nezaočkovaných. Štatistika sa však týkala obdobia, kedy bolo iba zopár ľudí očkovaných oboma dávkami.

Konkrétne išlo o obdobie od 1. januára do 31. júla 2021. Viacerí tak upozorňujú, že štatistika je zavádzajúca. Medzi prvými kritikmi bol aj expremiér Igor Matovič. „Z hĺbky duše nemám rád tupú propagandu, ktorá svoj úspech stavia na predpoklade, že publikum je hlúpe,“ zdôraznil minister financií, ktorý to úradu, na ktorého čele je hlavný hygienik Ján Mikas, poriadne spočítal. Svoje odkázal Úradu verejného zdravotníctva aj analytik Ivan Bošňák. „Celé zle. Takto sa to nemôže ani rátať, ani prezentovať. A hospitalizovaných bolo s COVID-19 v roku 2021 podľa štátnych databáz 35 tisíc. Radšej neprezentujte nič. Trasujte okolie pozitívnych,“ radí odborník pracovníkom úradu.

– Foto: fb/uvzsr.sk

Nad štatistikou krúti hlavou aj poslanec SaS Marián Viskupič. „Nerozumiem, ako môže takýto zavádzajúci údaj vôbec vyjsť z Úradu verejného zdravotníctva. Nerozumiem, ako môže organizácia, ktorá v podstate zastrešuje v Slovenskej republike boj s covidom, takéto niečo pustiť von,“ čuduje sa. Vlastnej štatistiky sa nakoniec zľakol asi aj samotný Mikasov úrad a vydali dodatočné vyjadrenie.

– Foto: fb/uvzsr.sk

„Čísla sú reálne a ich zverejnením odpovedáme na otázku občanov, ktorí mali o štatistiku v tomto časovom úseku záujem,“ vykrúcali sa z Mikasovho úradu a pridali samostatnú analýzu za júl. Vtedy bolo evidovaných 1 243 prípadov ochorení, z nich bolo 55 hospitalizovaných. Neočkovaných ochorelo 952, z nich bolo 38 hospitalizovaných (4 %). Očkovaných ochorelo 291, z nich bolo 17 hospitalizovaných (5,8 %). „Ak vezmeme do úvahy len očkovaných dvoma dávkami viac ako 14 dní po druhej dávke – teda plne chránených, tak takýchto ochorelo 170 a hospitalizovaných z nich bolo 5, t.j. 2,9 %. Sú to priaznivé čísla, ktoré vypovedajú o účinnosti vakcinácie,“ dodali.

Čítajte viac tu:


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Mikasov úrad to schytáva z každej strany. Tvrdý odkaz analytika. Vy už radšej nič neprezentujte!

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti