eReport.sk
Minister Tomáš Taraba oznámil rozhodnutie vlády o obrovskej pomoci pre východné Slovensko.
Minister životného prostredia Tomáš Taraba, foto:tasr

Taraba: Dodatok WHO sme odmietli, nesúhlasíme s oslabovaním postavenia Slovenska

Odmietnutie dodatku WHO po oznámení Dolinkovej s potešením vyzdvihol Taraba. Vláda podľa neho odmieta oslabovanie postavenia Slovenska. Správu pozitívne prijali aj občianski aktivisti, ktorí sa téme intenzívne venovali.

Ministerka zdravotníctva Zuzana Dolinková v piatok informovala verejnosť o upovedomení generálneho riaditeľa Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) o nesúhlasnom stanovisku, v ktorom v mene Slovenskej republiky odmietla dodatok Medzinárodných zdravotných predpisov (MZP), schválený v máji 2022. Týmto dodatkom sa skracovala lehota, ktorú mali jednotlivé vlády na zamietnutie budúcich zmien a doplnení MZP alebo vznesenie výhrad k nim. A to z 18 mesiacov na 10 mesiacov.

Dodatok WHO sme odmietli

Na správu reagoval na sociálnej sieti aj podpredseda vlády a minister životného prostredia Tomáš Taraba (nom. SNS). „Slovensko oznámilo Svetovej zdravotníckej organizácii, že odmietame dodatok k novým štandardom. Nebudeme súhlasiť s oslabovaním postavenia Slovenska v organizácii,“ napísal a pridal emotikon s palcom hore.

Proces nekončí

Vzhľadom na súčasný stav rokovaní o aktualizácii MZP a množstva návrhov na zmeny zo strán zmluvných štátov si Slovenská republika vyhradila právo zamietnuť dodatok MZP. Ten hovorí o skrátení lehoty na pripomienkovanie MZP, uviedlo v tlačovej správe ministerstvo zdravotníctva.

Napriek odmietnutiu dodatku o skrátení obdobia pripomienkovania však bude Slovenská republika aj naďalej podporovať aktualizáciu MZP. Navrhované zmeny, ktoré má prijať Svetové zdravotnícke zhromaždenie v máji 2024, bude tak ako doteraz podrobovať vnútornej kontrole. A to v zmysle, aby bol zabezpečený súlad s národným kontextom, píše sa v správe.

Občiansky tlak zabral

V stanovisku na sociálnej sieti ministerka Dolinková k téme uviedla: „V uplynulom období prišlo na ministerstvo zdravotníctva množstvo podnetov od občanov, ktorí uverili nepravdivých informáciám o prebiehajúcich rokovaniach k aktualizácii medzinárodných zdravotných predpisov.“

Znepokojených Slovákov uistila, že žiadne dokumenty z dielne WHO oslabujúce pozíciu Slovenska ako suverénneho štátu či dokonca obmedzujúce ústavné práva slovenských občanov aktuálne neexistujú, ani také zástupcovia rezortu zdravotníctva neplánujú prijímať či akokoľvek podporovať.

„Dnes som informovala generálneho riaditeľa Svetovej zdravotníckej organizácie o tom, že som v mene SR odmietla dodatok v medzinárodných zdravotných predpisoch schválený v máji 2022,“ informovala ministerka.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Premiér Fico otvorene
  2. Tomáš Taraba • SNS - ŽIVOT NS
  3. Vodné dielo Gabčíkovo

Ako ďalej hovorí, urobila tak z viacerých dôvodov. „Som totiž presvedčená, že pripomienky jednotlivých štátov si vyžadujú ďalšie podrobnejšie rozpracovanie. Rovnako aj dlhšie obdobie na samotnú implementáciu.“

„Nikdy nepodpíšem žiadne dokumenty, ktoré by oslabovali pozíciu Slovenska ako suverénneho štátu, či dokonca obmedzujúce práva slovenských občanov. Som ministerka slovenskej vlády a tak sa aj budem vždy správať,“ zdôraznila.

Zdroj: Facebook – Tomáš Taraba, Facebook – Zuzana Dolinková, eReport


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Taraba: Dodatok WHO sme odmietli, nesúhlasíme s oslabovaním postavenia Slovenska

Odoberať
Upozorniť na
5 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre