zápas Spartak - Dnipro, foto autor

Spartak na domácom trávniku s ukrajinským Dniprom remizoval: do odvety je ešte všetko otvorené!

Spartakovci remizovali v úvodnom zápase play-off o skupinu EKL s ukrajinským Dniprom 1:1. V podstate celý zápas hrali presilovku, na konci duelu dokonca o dvoch hráčov. Vypracovali si niekoľko dobrých príležitostí na víťazstvo, no tentokrát zostali nevyužité. Ukrajinci využili z minima maximum, preto sa zápas skončil nerozhodne. O postupujúcom tak rozhodne až druhý zápas na neutrálnom ihrisku v Košiciach.

FC Spartak Trnava 1:1 SC Dnipro – 1

Góly : 55.Ofori – 67.Pikhalonok

Zostavy

Spartak

Takáč – Koštrna, Štetina, Kóša, Mikovič (82.Azango) – Bukata (46.Oseni), Zeljkovič, (82.Bainovič), Procházka (46.Štefánik) – Ofori, Djuričin, (46.Ristovski), Daniel

Dnipro – 1

Kinareikin – Kravets, Sarapii, Svatok, Miroshnichenko – Babenko – Horbunov, (59.Kaplienko) Pikhalonok, (87. Horin), Rubchynskij,(59.Kohut), Lednev (72. Filipov) – Hatsuliak

ŽK: Daniel, Bukata, Ofori, Oseni – Rubchynskij, Svatok, Kohut, Kinareikin

ČK: Sarapii, Kohut

Diváci : 16 566

Celozápasová presilovka pre Spartak

Duel začal poriadne zostra. V 5. minúte  nakopla domáca defenzíva dlhú loptu na Djuričina, ktorý sa presadil cez Sarapiiho. Nezostávalo mu tak nič iné ako útočníka Trnavy faulovať. Po konzultácii s VAR-om ho rozhodca Xhaja vylúčil. Tento moment rozdal karty na stôl nanovo. Bolo vidno, že hráči oboch mužstiev sa v novej situácii na ihrisku istý čas hľadali. Hosťujúci hráči napriek oslabeniu vedeli umne podržať loptu a otupovať tak snahu spartakovcov. V 27. minúte vyskúšal pozornosť brankára Kinareikina Bukata, no neuspel. Do konca prvého polčasu mali Trnavčania ešte tri sľubné pozície, kedy mohli otvoriť gólový sled zápasu. V dvoch z nich sa ocitol Djuričin. Hlavne šanca po autovom vhadzovaní volala po góle, no útočníkovi Trnavy sa nepodarilo pretlačiť loptu za chrbát gólmana ani z bezprostrednej blízkosti. Rovnako v 43.minúte sa po vhadzovaní dostal k lopte Mikovič, ale zakončil nedôrazne.

Ofori opäť ukázal kvalitu

Do druhého polčasu vstúpili Trnavčania s trojnásobnou zmenou v zostave. Djuričin sa sťažoval na dýchacie problémy a Bukata s Procházkom odišli z taktických dôvodov. Hneď po zmene strán sa do sľubnej pozície dostával náhradník Ristovski, no preváhal vhodný moment na zakončenie. Potom prišli momenty Kelvina Oforiho. V 53.minúte najprv dostal žltú kartu za filmovanie, keď sa snažil vymodliť si penaltu. Už o dve minúty štadión zaburácal radosťou. Ghanský rodák sa presadil na krídle v súboji jeden na jedného, vystrelil a jeho strela aj s prispením teču obrancu hostí, skončila od brvna v sieti. Po tomto momente mala Trnava niekoľko ďalších závarov pred bránou súpera. Zdalo  sa, že druhý gól visí na vlásku. Stačil však chvíľkový výpadok a Trnavčania svoje vedenie stratili.

Chybovali obaja stopéri, najprv Štetina a potom aj Kóša. Prvý zle rozohral a druhý zbytočne fauloval v šestnástke, z čoho rezultoval pokutový kop pre Ukrajincov. Premenil ho Pikhalonok a stav bol vyrovnaný. Spartakovci sa snažili opäť si vrátiť vedenie, no hostia umne vykrývali nebezpečné priestory V 78.minúte Trnava takmer opäť viedla. Erik Daniel si z krídla naviedol loptu na strelu, podobne ako strelec Ofori, Dnipro zachránilo brvno. Až do konca zápasu domáci obliehali pokutové územie hostí a hádzanárskym spôsobom hľadali okienko v obrane súpera. Keď v 89.minúte dostal druhú žltú kartu, a teda červenú, Kohut, Trnava dohrávala nadstavený čas v dvojnásobnej presilovke. Jej snahu mohol v siedmej minúte pridaného času korunovať Daniel, ale vo výhodnej pozícii prestrelil. Do rozhodujúcej odvety sa tak pôjde za stavu 1:1.

Hlas po zápase

Michal Gašparík (tréner Trnavy) : „Prvý moment zápasu bola červená karta, po tomto momente sa akoby hráči toho zľakli, že naozaj dnes môžeme zvíťaziť. Prvý polčas bol strašne nesúrodý. Napriek tomu sme mohli na konci polčasu premeniť tú šancu, čo mal Marco Djuričin. Vedel som, že druhý polčas bude iný. Pôvodne som chcel nastúpiť do druhého polčasu s dvoma útočníkmi, no Marco sa vypýtal dole a prestriedali sme. Dali sme tam dve typické desinky a zápas sme dostali tam, kde sme chceli už v prvom polčase. Začali sme hrať, dobre kombinovať. Nepúšťali sme súpera z jeho polovice a dali sme prvý gól.

Potom mal byť zápas ďalej v našej réžii, no my sme dali dnes súperovi obrovský darček v podobe najprv pokazenej prihrávky, potom penalty. Namiesto toho, aby sme skúsili dať druhý, možno aj tretí gól, tak je 1:1. Kľúčové boli aj situácie, ktoré sme nepremenili. Keď hráte play-off a ide tam o všetko, musíte byť efektívni a to sme dnes takisto neboli. Také šance ako mal Erik na konci by mal premeniť a zápas by sme vyhrali. Takto je všetko otvorené, budeme bojovať. Som veľmi smutný a sklamaný, lebo takáto šanca sa vám vyskytne raz za kariéru a my sme ju dnes nevyužili. Musíme bojovať v odvete, nebudeme sa vzdávať a urobíme všetko preto, aby sme skúsili postúpiť.