eReport.sk
Na kombosnímke zľava atomový hríb nad Hirošimou po dopade Little Boy a bomby bomby Fat Man, ktorý sa vznášal v roku 1945 nad mestom Nagasaki v 18 km výške nad hypocentrom.
Na kombosnímke zľava atomový hríb nad Hirošimou po dopade Little Boy a bomby Fat Man, ktorý sa vznášal v roku 1945 nad mestom Nagasaki v 18 km výške nad hypocentrom. Zdroj: wikipedia.org

Deti obetí Hirošimy nedostanú ani jen! Rozhodol súd v Japonsku

Deti obetí Hirošimy nedostanú ani jen! A to od štátu nechceli až tak mnoho, konkrétne 100.000 jenov, čo je v prepočte 712 eur. Japonský súd však v utorok zamietol žiadosť o odškodnenie podanú skupinou ľudí, ktorých rodičia počas druhej svetovej vojny prežili zhodenie atómovej bomby na Hirošimu.  

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Vpravo japonský premiér Fumio Kišida a americký prezident Joe Biden (na obrazovke).
  2. MOUNT RUSHMORE
  3. Generálny tajomník OSN António Guterres v Ženeve.

Žiadatelia sa snažili získať od japonskej vlády príspevok na pokrytie svojich zdravotníckych výdavkov. Súd však ich žiadosť odmietol s argumentom, že miera dedičnosti následkov radiácie zostáva nejasná. TASR správu prevzala z agentúry AP.

Proti rozsudku súdu sa plánujú odvolať

Hirošimský okresný súd uviedol, že hoci nemožno úplne vylúčiť dedičnosť zdravotných následkov vyvolaných radiáciou, neexistujú ani vedecké dôkazy, ktoré by to potvrdzovali. Vylúčenie detí preživších z príslušnej vládnej pomoci preto nie je podľa názoru súdu protiústavné.

Žiadatelia totiž požadovali, aby vláda každému z nich vyplatila 100.000 jenov (712 eur) a tvrdili, že ich vylúčenie z vládneho programu pomoci je porušením ústavného práva na rovnoprávne zaobchádzanie. Proti rozsudku súdu sa plánujú odvolať.

Neuspeli ani deti preživších v Nagasaki

Agentúra AP pripomína, že japonský súd už predtým zamietol podobnú žiadosť, ktorú si podali deti preživších v Nagasaki, kde bola tiež počas druhej svetovej vojny zhodená atómová bomba.

Bomby na japonské mestá zhodili Spojené štáty

Bombardovanie Hirošimy 6. augusta 1945 pripravilo o život 140.000 ľudí. Mnohí z tých, ktorí ho prežili, museli znášať dlhotrvajúce následky vystavenia sa rádioaktívnemu žiareniu. Ich deti, ktoré sú známe aj ako „hibaku nisei“, sa domnievajú, že práve v dôsledku dedičných následkov ožiarenia sa u nich vyvinuli rôzne druhy rakoviny a iné zdravotné problémy. Pripomíname, že bomby na japonské mestá zhodili Spojené štáty.

Na vládny príspevok na pokrytie lekárskej starostlivosti však majú v Japonsku právo len priami preživší. Alebo tí, ktorí boli radiácii vystavení ešte pred narodením počas vývoja plodu v maternici.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Deti obetí Hirošimy nedostanú ani jen! Rozhodol súd v Japonsku

Odoberať
Upozorniť na
4 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti