eReport.sk
Má za cieľ ožobračovať ľudí?
Bezpečnostný analytik Juraj Zábojník. Zdroj: Archív J. Z.

Bezpečnostný expert Zábojník pre eReport o bačovaní ministrov bývalých vlád a Transpetrole: Je to výsmech občanom!


Demokrati vraj znovu opravia štát. Ich nový šéf, bývalý minister obrany (v jeho podaní skôr vojny) Jaroslav Naď poskytol v minulých dňoch rozhovor, v ktorom uviedol, že „keby prišlo na námestia 60 tisíc ľudí,“ vláda by stuhla a vzdala sa. K moci by potom zrejme nastúpila súčasná opozícia, ktorá by dala náš štát do poriadku. Fakt, že Matovič i Heger to mohli urobiť ako premiéri a rovnako tak, že vládu zvolili ľudia v demokratických voľbách, je „nepodstatný.“ Verejnosť sa však dozvedela aj inú správu. O tom, ako to počas týchto vlád fungovalo v štátnej spoločnosti Transpetrol. A hlavne o tomto „bačovaní“ som sa rozprávala s bezpečnostným expertom, bývalým riaditeľom Úradu pre ochranu ústavných činiteľov, plukovníkom v zálohe Jurajom Zábojníkom.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Správni protestanti sa cenia
  2. Zaujímavé výsledky! Transparency International sa zaoberala nákladmi na predvolebnú kampaň v parlamentných voľbách v tomto roku.
  3. Igor Matovič hovorí, že do NRSR sa dostalo viac "dezolátov"
  4. Tiger prestal poslúchať
  5. Povinnosť podať majetkové priznania za rok 2022 malo 1598 verejných funkcionárov.
  6. Matovič
  7. My nekradneme!
  8. Tandem hrôzy

„Opice a dezoláti“

Pán Zábojník, začnime vyjadrením ex ministra obrany Jaroslava Naďa, že voči súčasnej vláde treba spraviť veľký protest, 60 tisíc ľudí a vraj stuhli by.“ Bol to práve on, kto nazýval protestujúcich obyvateľov krajiny, ktorým mal slúžiť, v minulosti „dezolámi,“ či „opicami.“ Čo sa teda zmenilo?

Osobne by som sa čudoval keby niekto z občanov prišiel na protest, ktorý by zvolával práve nový líder strany Demokrati. Myslím si, že ľudia na rozdiel od neho krátku pamäť nemajú.

Naď sa len pred pár dňami stal predsedom strany Demokrati. A okrem protestov hovorí aj o tom, ako „treba do politiky vrátiť slušnosť,“ či kompetentné vedenie štátu. Spolu s bývalým predsedom tejto strany Eduardom Hegerom však boli v dvoch vládach. A vo voľbách ich volil len žalostný počet ľudí. Nie je pre nich skôr čas na sebareflexiu?

Povedal by som, že na politickej scéne sú subjekty, ktoré budúcnosť majú a tie, ktorým už definitívne odzvonilo. A nepomôže im, ani keď si budú nového predsedu voliť každý týždeň.

Demokrati vraj znovu opravia štát

V uplynulých dňoch sa verejnosť dozvedela o obrovskej kauze súvisiacej s Transpetrolom. Napriek tomu, že v nej oveľa viac rezonuje kauza rušenia ÚŠP, prečo je podľa vás potrebné poukázať aj na túto kauzu?

To čo sa stalo v štátnom podniku Transpetrol považujem za jednu nehoráznosť. Mám za to, že je o nej potrebné povedať ľuďom viac. Práve preto, že sa mnohí opoziční politici, vrátane pána Naďa vyjadrujú, akoby tu nikdy nevládli. A ako keby to ich vládnutie žiadne kauzy nesprevádzali.

Ak ex minister obrany tvrdí, že treba veľké protesty a „stuhli by“ ja som presvedčený, že stuhnúť by mal niekto iný. A to priamo v strane Demokrati. Pretože člen ich koalície a následne ich minister dovolil niečo také, čo sa nedá nazvať nijako inak ako drzosť, grobianstvo a bezhraničná arogancia aká sa len tak nevidí v existencii doničenej Slovenskej republiky.

Priznám sa, stuhol som aj ja. A stuhli aj moji známi, keď sme sa dočítali, že šéf Transpetrolu zarobil za 9 a pol mesiaca cez 400 tisíc eur.

Je nehospodárnosť lepšia ako priama korupcia?

Niekto by mohol namietať, že Jána Horkoviča, ktorého sa to týka, na šéfa Transpetrolu predsa dosadil Richard Sulík. A tak s tým páni ako Heger, či Naď nič nemajú. Ostatne pri „Sulíkovom Dubaji“ sa v podobnom duchu vyjadril Matovič( vtedajší šéf rezortu financií), „že veď on s tým nič nemal.“ Ako to vidíte vy?

Je veľmi potrebné sa zaoberať tým, kto menovaného generálneho riaditeľa Transpetrolu do tejto funkcie menoval. Aký plat mu dal a tiež tým, kto ho zdedil a ako sa s tým všetkým vysporiadal. Pretože sa javí, že išlo o viac ako bezohľadnosť voči daňovým poplatníkom.

Podľa súčasného vedenia štátnej firmy si pravidlá pre schvaľovanie svojho platu upravil sám Horkovič a to bez schválenia ministerstva. On naopak tvrdí, že plat, odmeny i odstupné mu nastavilo ministerstvo a on do toho nijako nezasahoval. Transpetrol je ale predsa štátny podnik..

To, že ide o štátnu inštitúciu, štátom nominovaného, štátom kontrolovaného a štátom kedykoľvek odvolateľného manažéra treba podotknúť ako prvé. Pýtam sa ako jeden z miliónov daňových poplatníkov v tomto štáte, ako je možné, že si vôbec takéto niečo mohol niekto dovoliť? Kde sú tie mantinely bezhraničnej drzosti?

„Oni si naozaj myslia o občanoch Slovenska, že sú tupé ovce? Kde sú zásady hospodárneho nakladania so štátnymi prostriedkami? Kde sú kontrolné orgány štátu a kompetentní ľudia, že vôbec takéto niečo dovolili? Myslím si, že je najvyšší čas urobiť poriadok s tými, ktorí vodu kázali a víno pili.“

Začať môžu od seba

Nech si zavolajú na námestia 60 tisíc ľudí a povedia im, ako vyzerá náš štát po ich bačovaní a ako vyzeralo ich bačovanie v ňom. Ako človek pohybujúci sa viac ako 40 rokov v bezpečnostnej politike som si istý, že stuhnúť by po tom, čo sa dialo podľa medializovaných informácií v Transpetrole malo ešte niekoľko ľudí.

A pokojne môžu začať tuhnúť pred tými ľuďmi, ktorých chcú do ulíc zvolávať. Rád by som uveril tomu, že ľudia  konečne otvoria oči, začnú logicky uvažovať a uvedomia si, čo sa tu vlastne za necelé posledné 4 roky dialo.

Mali by sa tým zaoberať OČTK?

Určite. Je to zrelé pre orgány činné v trestnom konaní. A pevne verím, že ešte z toho niektorým nečakane stuhnú ich vlastné zadky a môžu si meniť svojich lídrov hoc aj každú sobotu. Budúcnosť tento štát môže mať len s tými, ktorí samy majú nejakú budúcnosť a nie s idiotmi.

Najvyššia daň

Treba asi jasne povedať i to, že rozhodne nejde o jediný veľmi pochybný prípad ani z čias vlády Matoviča, ani Hegera. Navyše verejný ochranca práv len nedávno vydal správu, kde hovorí o protiprávnom konaní samotného Naďa. V súvislosti s darovaním našich stíhačiek Ukrajine. Oni všetci sa vraj ale musia vrátiť k moci, aby tento štát zachránili.

Za ich vládnutie platí daň celá spoločnosť už teraz. Boli to práve títo politici, vďaka ktorým teraz prežívame sociálny, ekonomický a morálny  kolaps,

Napoleon síce vravieval, že „nikdy nebráň nepriateľovi robiť chyby,“ no tento štát si už naozaj nemôže dovoliť tolerovať  hlupákov v politike. Ani bezcitných ľudí v manažérskych funkciách štátnych podnikov.

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Bezpečnostný expert Zábojník pre eReport o bačovaní ministrov bývalých vlád a Transpetrole: Je to výsmech občanom!

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre