Daniel sa narodil ako muž. V šestnástich rokoch prešiel tranzíciou na ženu a teraz je opäť v procese premeny na muža. Rozhovory poskytuje preto, aby varoval iných mladých ľudí. Rozpráva o tom, aké nebezpečné je, ak deti prechádzajú tranzíciou predtým, ako absolvujú psychoterapiu.
Daniel mal komplikované detstvo
Mladík poskytol rozhovor redaktorke portálu lifee.cz. Daniel Black (23) je kaderník. Mal komplikované detstvo. Pochádza zo štyroch detí, otec o neho nejavil záujem a starala sa oňho len mama, ktorá tridsať rokov strávila v cirkvi Jehovových svedkov. Nemal mužský vzor a v škole ho kvôli jemnému vystupovaniu šikanovali. To v jeho jedenástich rokoch vyústilo v depresie.
V dospievaní sa Daniel zmieril s tým, že je gay, kým vďaka trans youtuberom nezačal snívať o svojej tranzici v ženu. Lekárka mu v jeho šestnástich rokoch stanovila diagnózu. Stačilo jej na to 30 minút a on mohol začať brať hormóny. Potom podstúpil aj kompletnú operáciu. Kvôli svojej tranzicii musel prerušiť školu, pretože k jeho depresiám a hraničnej poruche osobnosti sa pridala ešte sociálna fóbia.
Bojovník proti trans agende
Daniel je dnes bojovník proti trans agende. „Idem proti propagande. Veľa trans aktivistov vám povie, že tranzícia vám prinesie šťastie. Ja hovorím, že nie. Nechoď do tranzície, choď k psychológovi.“ Adresuje to všetkým, ktorí majú podobný osud ako on. Daniel upozorňuje na ďalšiu zložku problému: „Trans aktivisti mladých podporujú v tom, aby u psychiatra klamali. Radia im tiež, čo majú u psychiatra hovoriť, aby tie hormóny dostali. Je to hrozne nebezpečné. Hlavne u detí.“
V rozhovore Daniel priznal, že jeho mamu zmena zaskočila. Bol však odjakživa „jemný“, takže sa to snažila prijať. Mama však bola súčasťou Svedkov Jehovových a tí jej zakázali s Danielom hovoriť. Lekárka to prezentovala matke tak, že pokiaľ ho v tom rodičia nepodporia, tak sa zabije. „Takto sú do toho rodičia tlačení, aby svoje deti podporovali.“ Daniel však teraz priznáva, že žiadne samovražedné myšlienky nemal. Tie prišli až po tranzicii. „Pretože psychické choroby sa tranziciou nevyriešia. Preto je vám ešte horšie. Zrazu už vôbec nezapadáte do spoločnosti,“ varuje.
Mohlo by vás zaujímať:
Neprebehla žiadna diskusia, nič iné mi neponúkli
„Jediné, čo mi ponúkli na riešenie môjho problému, bola tranzícia,“ hovorí Daniel. „Neprebehla tam žiadna diskusia, že by som mohol chodiť rok alebo dva k nejakému terapeutovi a sústredili by sme sa na moje traumy. Lekárka vôbec nevyhodnotila, že by som mal nejakú traumu. Lenže ja ju mám. Len som sa snažil utiecť sám pred sebou. Takto to má veľa trans ľudí. Majú pocit, že nie sú sami sebou. Presne toto je dôsledkom traumy,“ hovorí a prekvapuje aj ďalším tvrdením. „Väčšina transsexuálnych ľudí má narcistickú poruchu, bipolárnu poruchu alebo dokonca autizmus. Človek sa začne identifikovať inak z rôznych dôvodov a lekár často nedokáže vyhodnotiť, z akého dôvodu človek chce zmeniť pohlavie. Pacient je presvedčený o tom, že transsexualitu má. Úplne rovnaké to bolo u mňa.“
Podľa Daniela sa aj tak problémy takej osoby nevyriešia. „Muž nikdy nebude ženou a žena nikdy nebude mužom, pretože biológiu nezmeníme. A pohlavie nezmení ani žiadna operácia,“ dodal. Následne prekvapuje informáciou, že existujú štúdie, ktoré pravidelne monitorujú pacientov po operácii – rok, päť, desať a viac. „Čím ďalej ste od tranzicie, tým väčší je pocit ľútosti. A je to logické, pretože vám začne dochádzať, čo všetko vaše telo stratilo, aké úskalia to má a že stále nie ste sám sebou. 20 percent v priebehu pätnástich rokov je hrozne veľa. A sú to len ľudia, ktorí to povedia verejne a vyplnia dotazník. Pochybujem, že sa to dostane ku všetkým transľudom,“ dodáva.
Nakoniec už pridal mladík len posledné varovanie. „Operatívna zmena pohlavia sa nedá vrátiť. Môžu tam prebehnúť nejaké rekonštrukcie, ale vrátiť sa to nedá. Prestal som brať estrogén a začal som brať testosterón, ktorý teraz musím brať do konca života. Žiadny hormón sa vo mne netvorí. Keď ho nebudem brať, začnú mi rednúť kosti a dostanem sa do menopauzy,“ uzavrel.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Mladý Čech bojuje proti „trans agende“: Operáciu ľutujem, psychické choroby sa zmenou pohlavia nevyriešia