eReport.sk
Ďalšie zbrane na Ukrajinu
Petr Pavel a Volodymyr Zelenskyj, foto:tasr/ap

Ďalšie zbrane na Ukrajinu! Česko sa dohodlo s Dánskom a Holandskom: Kyjev dostane tanky i húfnice!

Česko dodá Ukrajine ďalšie zbrane, ktoré zaplatí Dánsko a Holandsko. V utorok sa na tom dohodli zástupcovia rezortov obrany týchto štátov v nemeckom Ramsteine, uviedlo české ministerstvo obrany.

Ďalšie zbrane na Ukrajinu

„Konkrétne pôjde o dodávky ďalších tankov, húfnic, ručných zbraní, bojových vozidiel pechoty, kapacít protivzdušnej obrany a prostriedkov elektronického boja či munície od firiem nášho obranného priemyslu,“ spresnil námestník ministerky obrany Daniel Blažkovec, ktorý v Nemecku podpísal dohodu za ČR.

Kyjev dostane tanky i húfnice

Kyjev podľa českého ministerstva získa nielen moderné české zbrane, ale aj modernizovanú techniku, ktorú už ich ozbrojené sily používajú. Muníciu aj techniku budú Ukrajine dodávať v nasledujúcich mesiacoch a v roku 2024. Prvým projektom je dar 15 modernizovaných tankov T-72EA, ktoré sa na Ukrajinu podľa českého rezortu obrany dostanú v najbližšej dobe.

Česko sa dohodlo s Dánskom a Holandskom

Cieľom dohody je podľa vrchného riaditeľa sekcie obrannej politiky a stratégie na českom ministerstve obrany Jana Jireša nastaviť dlhodobú spoluprácu a podporu ozbrojeným silám Ukrajiny. „S týmito partnermi sme sa zhodli, že pokračujúce dodávky materiálu z priemyselných zásob a výroby majú zásadný význam pre obranychopnosť Ukrajiny v budúcich mesiacoch,“ vysvetlil Jireš.

Mohlo by vás zaujímať:

  1. Ruské ministerstvo obrany
  2. Bývalý gruzínsky prezident Michail Saakašvili
  3. Rusko žiada Medzinárodný súdny dvor

Česko už v minulosti dodalo Kyjevu zbrane, ktoré zaplatil iný štát. Na základe dohody so Spojenými štátmi a Holandskom už Praha dodala Ukrajine 45 kusov z 90 modernizovaných tankov T-72. Okrem toho sa napĺňajú aj projekty na dodanie protileteckých systémov MR-2 či pasívnych sledovacích prostriedkov.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ďalšie zbrane na Ukrajinu! Česko sa dohodlo s Dánskom a Holandskom: Kyjev dostane tanky i húfnice!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre
File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php