eReport.sk
Juraj Slafkovský v drese slovenskej reprezentácie.
Juraj Slafkovský v drese slovenskej reprezentácie. Foto: tasr

Ďalšie prvenstvo Slafkovského? Môže byť prvý v ére samostatnosti s diakritikou na drese klubu NHL!

V nedávnom NHL drafte si ho z prvého miesta vybral klub NHL Montreal Canadiens, čím sa stal historicky prvým Slovákom, ktorého si v drafte najprestížnejšej hokejovej sútaže vybrali z najvyššieho možného miesta. Teraz, Juraj Slafkovský, o ktorom je reč, má na dosah ďalšie historické prvenstvo. Môže byť prvý Slovák v ére samostatnosti s diakritikou na drese NHL. Canadiens viackrát prezentoval jeho dres s číslom 20 a menovkou, v ktorej nechýba písmeno „ý“ s dĺžňom. Žiadny iný slovenský hráč v samostatnej histórii doteraz nemal v NHL menovku s diakritickými znamienkami.

„S klubom sme sa o tejto téme nerozprávali, ale všimol som si, že menovku na dresoch mi vyrobili s dlhým ‚ý‘. Netrval som na tom, ale budem rád, ak budem mať na drese správne napísané priezvisko,“ uviedol Slafkovský pre TASR.

Pri Mešárovi diakritiku nepoužili

Montreal mu pripravil dres s diakritikou v priezvisku už na drafte a menovku mal správne napísanú aj počas následného rozvojového kempu Canadiens. Klub medzičasom informoval, že Slafkovský bude hrať s číslom 20 (v kempe mal 60) a podložil to aj videom z výroby dresu, na ktorom je okrem nového čísla aj menovka „Slafkovský“. Zaujímavosťou je, že ďalší slovenský útočník Filip Mešár, ktorého si Canadiens vybrali z 26. miesta, mal na tohtoročnom drafte aj v následnom kempe dres bez diakritiky – Mesar.

Diakritika sa týkala aj iných hráčov, tí o to však požiadali

Slafkovský nebude prvý hráč Montrealu s diakritikou. V roku 2013 si správnu menovku presadil aj kanadský útočník Daniel Briere. Kluby NHL dlhodobo neuvádzali na dresoch diakritiku v menovkách hráčov, no v nedávnej minulosti došlo k viacerým výnimkám. Nemecký útočník Tim Stützle požiadal klub Ottawa Senators o správne napísanie priezviska aj s germánskou prehláskou „ü“. Klub mu vyšiel v ústrety a rovnako tak aj fanúšikom, ktorí si už kúpili jeho dresy s menovkou „Stuetzle“ a tieto im bezplatne vymenil. So žiadosťou o diakritiku na dresoch uspeli aj Nils Höglander vo Vancouveri, fínsky brankár Veini Vehviläinen v Toronte, ale aj Česi David Kämpf a Petr Mrázek. Správnu menovku má aj jednotka draftu 2020 Alexis Lafreniere z New Yorku Rangers.

Šťastní mali mená uvedené správne niekoľko zápasov

Slovenskými priekopníkmi v diakritike na dresoch NHL boli v 80-tych rokoch bratia Šťastní. Vo farbách klubu Quebec Nordiques odohrali niekoľko zápasov s diakritikou na menovkách, no následne ich stiahli pre obavy vedenia NHL z precedensu. Veľkú časť svojich kariér v profilige odohrali s anglickým prepisom menoviek. Slafkovský tak môže byť prvý slovenský rodák s diakritikou po takmer štyroch desaťročiach a v tomto smere má reálnu šancu prekonať epizódnu „diakritickú“ etapu Šťastných.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ďalšie prvenstvo Slafkovského? Môže byť prvý v ére samostatnosti s diakritikou na drese klubu NHL!

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Hokej

Tipos liga

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti