eReport.sk
Údaje priniesli Dáta bez pátosu
Igor Matovič ako prezidentský kandidát? Spevák Marián Greksa vie, čo môžeme v jeho kampani očakávať. Zdroj: fb igor matovic

Ďalší príklad bezprecedentnej pomoci vlády? SPP odpája podniky, ktoré nevládzu platiť!


Na tento prípad upozornila stránka Zregiónu.sk. Zúfalý majiteľ reštaurácie v Bratislave, Vladimír Sirotka, pre portál uviedol, že ich SPP odpojil zo dňa na deň od elektriky. Z podniku, ktorý bol obľúbený a dokázal prežiť aj pandémiu, zostalo miesto ticha a tmy. Dá sa očakávať, že nejde ani o prvý ani o posledný prípad.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Mení sa Únia na totalitnú organizáciu?
  2. Lucia Ď. Nicholsonová a Igor Matovič v dobe, keď ešte ťahali za jeden povraz
  3. nezaradený poslanec parlamentu SR Peter Pellegrini
  4. Vláda by mala prijať dostatočne kvalitný klimatický zákon, ktorý predvídateľne nastaví sociálne spravodlivý prechod Slovenska ku klimatickej neutralite do roku 2050.

Majiteľ mal v júli tohto roka obdržať od SPP list, v ktorom ho upozornili, že neevidujú podpísanú zmluvu s reštauráciou. „Písali, že vraj neevidujú žiadnu podpísanú zmluvu s našou spoločnosťou. Tak nám zaslali novú zmluvu, ktorej súčasťou však bolo 9-násobné zvýšenie poplatkov za energie, čo bolo, samozrejme, pre nás nerealizovateľné,“ opísal situáciu Sirotka.

Účelovosť?

Novú zmluvu chcela spoločnosť SPP podpísať do konca júla. Ako ďalej Sirotka hovorí, 3. augusta im rodinná firma zaslala aktuálnu zmluvu, ktorá bola dôkazom ich spolupráce. „To už nám však bolo jasné, že nejde o to, že neevidujú zmluvu. Oni si jednoducho chceli narýchlo vytvoriť novú,“ cituje portál Zregiónu vyjadrenie majiteľa.

„My máme 30 zamestnancov, teraz sa nám tu všetko kazí, chladničky musíme mať vypnuté. Veď SPP je štátny podnik! Mali by sa snažiť pomáhať podnikateľom a nie ešte prilievať olej do ohňa pri súčasnej situácii.“

Vladimír Sirotka,

To však nie je všetko. Po zaslaní “starej zmluvy,“ mu SPP zvýšil poplatok za energie 10-krát násobne. Vraj kvôli zmeškaniu termínu podpísania novej zmluvy. „Vtedy nám odpísali hneď, že ak do 20. augusta nepodpíšeme novú zmluvu, tak nás koncom septembra úplne vypnú. Nečakali však ani na to. O päť dní po komunikácii nám zaslali list, že jednostranne úplne ukončujú zmluvu,“ hovorí majiteľ reštaurácie.

List na generálne riaditeľstvo

Podnikateľ bol napriek tomu odhodlaný za svoj rodinný podnik bojovať. Obrátil sa preto na generálne riaditeľstvo SPP  s prosbou o prehodnotenie ceny za elektrickú energiu. „Od roku 2014 sme platili 35 eur/1MWh. Pri desať násobnom navýšení by sme platili 349,70eur/1MWH. Pre našu rodinnú firmu by bol tento poplatok likvidačný. Nemáme ako platiť takéto vysoké ceny,“ uviedol Vladimír Sirotka a podotkol, že mu to nepomohlo: Teraz to je však už aj tak jedno. Bez mihnutia oka nás vypli a nikto sa nás nič nepýtal.“

Memorandum bezprecedentnej pomoci

Eduard Heger čaká na riešenie Európskej komisie, prijatý bol síce zákon, ktorý umožňuje vyhlásiť stav energetickej núdze a zoštátnenie, bude však využitý „len keď bude najhoršie, alebo vôbec.“ Z ohlásených 5 miliárd eur, ktoré nám Brusel dovolí použiť v rámci prečerpania eurofondov, má byť nanajvýš 1,5 miliarda eur, navyše o mesiace.

Matovič pritom oznámil, že štát vybral viac ako 1,5 miliardu eur nad príjmu, vďaka vysokej inflácii. Teda z peňaženiek obyčajných ľudí. Memorandum o porozumení , ktoré vláda podpísala ešte v marci, stále nefunguje v praxi. Nik nevie, ako to bude s cenou tepla pre bytovky, ktoré majú vlastné kotolne.

Napriek tomu, že URSO pol roka upozorňuje, že do Memoranda zahrnuté ani neboli. V takýchto bytoch žijú státisíce Slovákov. Zoznam firiem, ktoré už boli zatvorené, alebo obmedzili výrobu, by vydali na samostatný článok.

Zdroj: zregionu.sk

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Ďalší príklad bezprecedentnej pomoci vlády? SPP odpája podniky, ktoré nevládzu platiť!

Odoberať
Upozorniť na
2 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre