Päť minút po dvanástej! Slovensko má za sebou prvé kolo celoplošného testovania na Covid – 19, ktoré vláda označila za úspešné. Podľa kritických hlasov z tábora dobrovoľníkov ale aj médií mali zdravotníci v odberných miestach zápasiť s nedostatkom materiálu potrebného na odobratie vzoriek. Kapitolou samou o sebe boli hygienické rukavice.
S ich nedostatočným počtom sa mali pasovať všetky odberné miesta naprieč Slovenskom. Kuriózne je, že vláda začala plátať diery v skladoch doslova až v hodine dvanástej. Obrím nákupom hygienických rukavíc totiž dala zelenú v čase, keď sa v plnom prúde už riešilo celoplošné testovanie. Snažili sa vládne špičky ututlať faux pas s rukavicami?
Dorazia až po testoch?
Dôkazom, že vláda organizovanie celoplošného testovania šila naozaj poriadne horúcou ihlou, nasvedčujú aj výpisy z Centrálneho registra zmlúv. Štát si dal načas a vybavil tak niekoľko obrích nákupov hygienických rukavíc v priebehu pár dní. Od 28. do 31. októbra, teda prvého dňa testovania, dali zelenú štyrom transakciám v hodnote vyše 2,3 milióna eur. Milióny kusov rukavíc dodala trojica firiem – a to Vidra a spol., Korako plus a PharmaComp.
Poslednej menovanej odklepli biznis práve cez víkend, keď sa rozbehlo celoplošné testovanie. Zo spomínaných obchodov išlo o najväčší kšeft. Za 6,4 milióna rukavíc zacvakali mastných 960 000 eur. Podľa zmlúv dokonca väčšina rukavíc dorazia do štátnych rúk najneskôr do 4. novembra, teda niekoľko dní po prvom kole celoplošného testovania! Prečo vláda nakupovala hygienické rukavice v takom hraničnom termíne sme sa opýtali Správy štátnych hmotných rezerv, ktoré stáli za objednávkou, no do uzávierky neodpovedali.
Nedostatok rukavíc
Už pred celoplošnou vládnou iniciatívou sa šírili správy o nedostatku základných zdravotníckych pomôcok. Kameňom úrazu bol najmä nedostačujúci stav hygienických rukavíc, čo zmienil aj samotný minister zdravotníctva Marek Krajčí. Večer pred megatestovaním šéf rezortu poradil zdravotníkom, ktorí budú robiť stery, aby si nemenili rukavice po každom testovanom a radšej si dezinfikovali ruky.
Po testovaní o podstave rukavíc pribúdala už jedna správa za druhou a bolo jasné, že nebolo všetko s kostolným poriadkom. Podobné prípady hlásili vo veľkom aj v hlavnom meste. „Lekári si rúška mali meniť až po piatich ľuďoch, lebo ich bolo málo prvý deň,“ priznal pre eReport jeden z dobrovoľníkov z bratislavskej Petržalky.
Niečo podobné zažila aj dobrovoľníčka z Bernolákova. Tá nám zase prezradila, že deň pred testovaním, počas školenia, im vojak oznámil, že im na stanovené odberné miesto prišlo len 60 percent potrebného technického vybavenia. Priznala, že si pre istotu sama zadovážila rúška aj rukavice a časom niečo zaobstarala samospráva. Taktiež potvrdila, že po určitom čase prišlo podobné naradenie, ktoré zažili aj v Petržalke.
EReport oslovil k téme ministerstvo zdravotníctva, to ale „horúci zemiak“ hodilo rezortu obrany, ktoré sa vyjadrilo k spomínanej taktike nosenia rukavíc. „Usmernenia týkajúce sa výmeny rukavíc sa menia v závislosti od toho, aké zdravotnícke úkony vykonáva zdravotník. Je napríklad rozdiel či zdravotník vykonáva stery, alebo vyhodnocuje výsledky,“ uviedla hovorkyňa ministerstva obrany Martina Kovaľ Kakaščíková.
KOMENTÁRE ČLÁNKU :
Ďalší podivný megakšeft: Rukavice za milióny dorazia až po testovaní