tuzla evden eve nakliyat
eReport.sk
Skupina afrických migrantov sa plaví na drevenej loďke, archívna snímka.
Skupina afrických migrantov sa plaví na drevenej loďke, archívna snímka. Foto: tasr/ap

Cyprus zaznamenal tento rok už viac ako 13.000 žiadateľov o azyl

Na Cypre požiadalo tento rok o azyl už viac ako 13.000 ľudí. Väčšina žiadateľov prichádza zo severnej časti ostrova, ktorú okupuje Turecko. V nedeľu to uviedol štátny Cyperský rozhlas (RIK). TASR správu prevzala z agentúry DPA.

Cyprus zaznamenal v porovnaní s počtom obyvateľov ostatných členských krajín EÚ zďaleka najvyšší počet žiadateľov o azyl v rámci Únie, vyplýva z údajov. Cyperská vláda preto už viackrát požiadala EÚ o pomoc v tejto veci.

Migranti bez trvalého pobytu na Cypre tvoria približne 4 percentá populácie južnej časti tohto ostrova, uviedol RIK s odvolaním na cyperské ministerstvo vnútra. Samotný ostrov Cyprus je rozdelený na južnú gréckojazyčnú časť, ktorú spravuje medzinárodne uznaná vláda, a samozvanú Severocyperskú tureckú republiku, ktorú uznáva iba Ankara. K rozdeleniu došlo v roku 1974, keď na ostrov vtrhla turecká armáda, aby po tamojšom prevrate zabránila v pripojení Cypru ku Grécku.

Podľa cyperských úradov prichádza väčšina utečencov najprv na Tureckom okupovaný sever ostrova. Organizované skupiny prevádzačov odtiaľ následne migrantov prevádzajú cez menej strážené úseky demarkačnej línie na južný Cyprus, dodali.

Zdroj: tasr

 

 

        


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Cyprus zaznamenal tento rok už viac ako 13.000 žiadateľov o azyl

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne

Čítajte viac…

Politika

Správy

Celebrity

Šport

Zaujímavosti

cialis
findik haber oku