eReport.sk
Andrej Danko na snímke, ktorú zverejnila satirická stránka.
Andrej Danko, zdroj: TASR/JakubKotian

KOMENTÁR Čo skrýva náš Andrej?


Predseda Slovenskej národnej strany (SNS) a podpredseda Národnej rady SR Andrej Danko opäť plánuje návštevu Ruska. Oficiálne pozvanie od predsedu ruskej Štátnej dumy Viačeslava Volodina už dostal a požiadal povereného predsedu parlamentu Petra Žigu o súhlas s touto cestou. Čítajte najnovší komentár.

Danko plánuje navštíviť Moskvu v januári 2025 a deklaruje, že náklady na cestu uhradí z vlastných zdrojov. Táto iniciatíva vyvoláva otázky a obavy. Prečo niektorých znepokojuje Dankova túžba po návšteve Moskvy? Je to len o posilňovaní slovensko-ruských vzťahov, alebo sa za tým skrýva niečo viac?

Pragmatizmus alebo zrada spojencov?

Historicky sa len málo slovenským politikom dostalo príležitosti stretnúť sa s vedením ruskej Štátnej dumy. Andrej Danko bol prvým Slovákom, ktorý tam v roku 2017 predniesol prejav, vtedy ako predseda Národnej rady SR. V prejave vyzdvihol slovanskú vzájomnosť a dôležitosť silného Ruska pre svetový mier.

Danko argumentuje, že jeho cieľom je zlepšiť vzťahy s Ruskom a otvoriť dvere slovenským podnikateľom na tamojšom trhu. V minulosti zdôraznil, že Rusko je pre Slovensko dôležitým obchodným partnerom a že bez ruského plynu, ropy a jadrového paliva je naša ekonomika menej konkurencieschopná.

Napriek tomu niektorí kritici poukazujú na to, že takéto kroky môžu byť vnímané ako odklon od proeurópskej a proatlantickej orientácie Slovenska. Otázkou zostáva, či Dankove aktivity v Rusku skutočne slúžia národným záujmom, alebo či za nimi stoja iné, menej zjavné motívy.

Základ: musíme vedieť, ako to pomôže našim, slovenským záujmom

Je dôležité, aby verejnosť a politickí predstavitelia otvorene diskutovali o týchto otázkach a zabezpečili, že zahraničná politika Slovenska bude transparentná a v súlade s našimi hodnotami a záväzkami.

Čo je vlastne transparentná politika v dnešnom geopolitickom boji?

Transparentná politika je pojem, ktorý sa často skloňuje, ale v realite jeho význam často zaniká v spleti záujmov jednotlivých štátov, korporácií a lobistických skupín. Vo svete, kde sa veľmoci ako USA, Čína, Rusko či EÚ neustále snažia presadzovať svoje vlastné strategické záujmy, sa predstava politiky slúžiacej čisto občanom často javí ako ilúzia.

Prečo to tak je? Pretože geopolitika nie je o len ideáloch, ale aj o moci. Každý štát, vrátane Slovenska, sa snaží zaistiť svoje bezpečnostné, ekonomické a energetické potreby. V tomto kontexte sa transparentnosť často zamieňa za “verziu pravdy,” ktorú si vyberá ten, kto má práve prevahu.

Keď Andrej Danko hovorí o potrebe posilňovať vzťahy s Ruskom, niektorí to interpretujú ako gesto pragmatizmu. Najmä vzhľadom na spomínanú historickú závislosť od ruských energetických surovín. Na druhej strane, mnohí to vnímajú ako narúšanie našej prozápadnej orientácie, ktorá je základom našej bezpečnosti v rámci EÚ a NATO.

„Kontroverznosť“ časom zmizne, ak majú dané kroky zmysel

Ale nie je tento „rozpor“ len odrazom reality? Veľmoci sa prezentujú cez svoje záujmy. USA presadzujú svoju hegemóniu v bezpečnostnej politike, EÚ kladie dôraz na regulácie a hodnoty, zatiaľ čo Rusko či Čína ponúkajú alternatívne vízie spolupráce – často viac orientované na obchod než na ľudské práva. A Slovensko, ako malý štát, sa musí neustále prispôsobovať, balansovať a vyberať menšie zlo.

Transparentná politika by v ideálnom svete znamenala otvorene priznať, aké sú naše záujmy, prečo robíme určité kroky a koho tým podporujeme. Lenže v praxi by to znamenalo odhaliť stratégie, čo by nás mohlo oslabiť. Ako teda nájsť rovnováhu medzi transparentnosťou a geopolitickým pragmatizmom?

Možno je to o tom, ako komunikujeme. Ak naši predstavitelia, ako napríklad Andrej Danko, jasne vysvetlia, prečo je pre nás dôležité udržiavať vzťahy s Ruskom, a zároveň ukážu, že to nerobíme na úkor našich spojeneckých záväzkov, verejnosť by mohla mať väčšiu dôveru. Bez dôvery však aj tie najlepšie strategické rozhodnutia vyzerajú ako zákulisné ťahy.

Mohlo by vás zaujímať:

V konečnom dôsledku je geopolitika hra, kde nie je priestor na čistú morálku. Ak si však priznáme, že každý hrá za svoje, môžeme začať premýšľať, ako túto hru využiť v prospech nás všetkých na Slovensku. Možno nie je podstatné, čo robí Andrej Danko v Moskve – ale čo to prinesie nám doma.

Keď Andrej Danko v roku 2019 inicioval výstavbu 30-metrového stožiara pred budovou Národnej rady SR, stretol sa s vlnou kritiky. Mnohí považovali tento projekt za zbytočný a nákladný. Dnes však stožiar so slovenskou vlajkou priťahuje turistov, ktorí sa pri ňom radi fotografujú, a pôvodný rozruch okolo jeho výstavby postupne utíchol.

Ľudia si pamätajú najmä ekonomické výhody, uvidíme, ako sa bude dariť v nich

Podobne aj Dankove návštevy Ruska vyvolávajú kontroverzie. Jeho stretnutia s predstaviteľmi ruskej Štátnej dumy sú vnímané rôzne. Niektorí ich považujú za snahu o posilnenie slovensko-ruských vzťahov, iní za odklon od proeurópskej orientácie Slovenska. Napriek tomu, že tieto cesty vyvolávajú diskusie. Ich dlhodobý vplyv na verejnú mienku môže byť podobný ako v prípade stožiara – po čase sa na ne zabudne.

Čo však zostáva v povedomí spotrebiteľov, sú ceny energií. Slovensko bolo tradične závislé od dodávok plynu aj ropy z Ruska, ktoré boli cenovo výhodné. V dôsledku geopolitických zmien a snahy o diverzifikáciu zdrojov však krajina začala dovážať tieto suroviny aj z iných krajín. Tieto alternatívne dodávky sú často drahšie, čo sa prejavuje na cenách pre konečných spotrebiteľov.

Zatiaľ čo politické gestá a kontroverzie môžu časom vyprchať z pamäti verejnosti, ekonomické dôsledky, ako sú vyššie ceny energií, zostávajú trvalou pripomienkou. Preto je dôležité, aby politické rozhodnutia zohľadňovali nielen krátkodobé politické zisky, ale aj dlhodobý vplyv na životnú úroveň občanov.

Zdroj: eReport

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

KOMENTÁR Čo skrýva náš Andrej?

Odoberať
Upozorniť na
3 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre