eReport.sk
Ultra-ortodoxní Židia s ochrannými rúškami a so sociálnym odstupom na zabránenie šírenia nového koronavírusu v Izraeli. Foto: tasr/ap

Čo s použitými jednorazovými rúškami? V Izraeli sú z nich kvetináče!


Riaditeľ semenárskej škôlky na juhu Izraela prišiel na spôsob, ako zrecyklovať už použité jednorazové rúška – zistil, že sú skvelou náhradou za kvetináče na klíčenie semien, odrezkov stoniek alebo listov či cibúľ. Napísal o tom v utorok denník The Times of Israel.

Pablo Chercasky vysvetlil, že každý deň počas koronakrízy používa jednorazové rúško a vždy, keď ho odkladal, premýšľal, ako by sa dalo znova použiť. „Čo sa dá robiť, som Poliak, nič nevyhadzujem,“ vtipkoval Chercasky v narážke na známy stereotyp, že poľskí Židia hromadia veci, lebo by sa im ešte niekedy v živote mohli zísť. Takto aj dostal nápad použiť rúška na pestovanie rastlín namiesto kvetináčov, ktoré treba kupovať.

Rúškový kvetináč je ideálny na pestovanie byliniek

Chercasky zviazal gumičky dvoch rúšok, takže vytvorili misku. Tú zaplnil zeminou a zasadil rastlinu na skúšku. Odvtedy používa tento „vynález“ na klíčenie semien, pestovanie malých sadeníc kríkov a stromov i odrezkov, ktoré pre svoje korene ešte nepotrebujú hlbokú nádobu. Podľa neho je rúškový kvetináč ideálny na pestovanie byliniek, ako je mäta a bazalka. Kvetináče z rúšok by mali byť v ideálnom prípade umiestnené na mriežke nad táckou hlbokou jeden až dva centimetre. Po počiatočnom zalievaní zhora je možné ich zavlažovať aj zospodu, vodou v miske, kedykoľvek je to potrebné.

Zdroj: tasr, foto: tasr/ap

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Čo s použitými jednorazovými rúškami? V Izraeli sú z nich kvetináče!

KOMENTOVALI STE: