eReport.sk
Propalestínsky protest. Ilustračné foto: eReport

Hamas údajne súhlasí s rokovaniami o rukojemníkoch 16 dní po prvej fáze dohody


Návrh Hamasu by podľa iného palestínskeho predstaviteľa oboznámeného s rokovaniami mohol viesť k dosiahnutiu rámcovej dohody. A teda aj ukončeniu deväťmesačnej vojny v Pásme Gazy.

Palestínske militantné hnutie Hamasa údajne súhlasí s začatím rokovaní zameraných na prepustenie izraelských rukojemníkov, vrátane vojakov a mužov, s tým, že by k nemu došlo 16 dní po prvej fáze dohody o prímerí v Pásme Gazy, ktorej návrh ešte v máji predstavil americký prezident Joe Biden. Povedal to v sobotu nemenovaný popredný predstaviteľ Hamasu, informuje TASR podľa agentúry Reuters.

Militantné hnutie podľa citovaného zdroja zároveň upustilo od požiadavky, aby sa Izrael ešte pred podpísaním dohody zaviazal k trvalému prímeriu. Súhlasilo by pritom s tým, že o tejto požiadavke by sa rokovalo počas prvej šesťtýždňovej fázy zmienenej dohody.

Návrh Hamasu však počíta s tým, že sprostredkovatelia rokovaní budú garantovať dočasné prímerie, ako aj dodávky humanitárnej pomoci do Gazy a tiež stiahnutie izraelských vojakov z tejto palestínskej enklávy už počas prebiehajúcich nepriamych rokovaní o druhej fáze – celkovo trojfázovej – dohody.

Mohlo by vás zaujímať

  1. Nikol Pašinjan
  2. Svetoví lídri kondolujú Taliansku
  3. Szijjártó s OSTRÝM odkazom

Návrh Hamasu by podľa iného palestínskeho predstaviteľa oboznámeného s rokovaniami mohol viesť – v prípade jeho prijatia zo strany Izraela – k dosiahnutiu rámcovej dohody. A teda aj ukončeniu deväťmesačnej vojny v Pásme Gazy.

Izrael dosiaľ na správu nereagoval. Kancelária premiéra Benjamina Netanjahua ešte v piatok informovala, rozhovory budú pokračovať na budúci týždeň a zdôraznila, že medzi oboma stranami stále pretrvávajú názorové rozpory.

Vojna v Pásme Gazy začala po bezprecedentnom októbrovom útoku Hamasu na Izrael, pri ktorom zahynulo 1200 ľudí. Izraelská odvetná ofenzíva v Gaze si následne podľa údajov tamojších úradov kontrolovaných Hamasom vyžiadala už vyše 38.000 obetí na životoch.

Zdroj: tasr

KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Hamas údajne súhlasí s rokovaniami o rukojemníkoch 16 dní po prvej fáze dohody

Odoberať
Upozorniť na
0 Komentáre
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Aktuálne