eReport.sk
Lži a propaganda
Na konferencii GLOBSEC vystúpila aj prezidentka Zuzana Čaputová. Ilustračné foto: tasr

Čo nám to nahovárajú? Pre stredoeurópske krajiny je vraj výhodné pokračovať v podpore Ukrajiny!

Vojna na Ukrajine sa len tak skoro neskončí. Tvrdia to nielen viacerí politici v Európe či USA, ale ukazujú to i kroky, ktoré sa robia pre to, aby Ukrajinci aj naďalej bojovali za svoju „slobodu“. Najnovšie sa ďalšou podporou vojny na Ukrajine prezentoval Globsec.

Čo by nás čakalo, keby Rusko vyhralo?

Iba pre informáciu, GLOBSEC je nepolitická mimovládna organizácia so sídlom v Bratislave, ktorej poslaním je ovplyvňovať budúcnosť vytváraním nových nápadov a riešení pre lepší a bezpečnejší svet. Najmä pre stredoeurópske krajiny je podľa tejto mimovládky ekonomicky výhodné pokračovať v podpore Ukrajiny. Vyplýva to zo štúdie organizácie Globsec s názvom Ukrajina: Náklady nečinnosti a benefity podpory. Štúdia podľa TASR upozorňuje na závažné sociálne a ekonomické následky, ktoré by mohli postihnúť stredoeurópske krajiny v prípade ruského víťazstva na Ukrajine. Štyri stredoeurópske štáty (Slovensko, Poľsko, Maďarsko a Rumunsko) doteraz podľa štúdie poskytli Ukrajine finančnú, humanitárnu a vojenskú podporu v hodnote približne 5,2 miliardy eur.

Niektorí ľudia sa domnievajú, že štáty strednej Európy by boli na tom lepšie, keby Ukrajinu vôbec nepodporovali. Z čisto ekonomického hľadiska je však toto presvedčenie hlboko mylné.

Ján Mykhalchyk Hradický, autor štúdie GLOBSEC-u

„Táto suma je deväťnásobne nižšia v porovnaní s ročnými finančnými nákladmi (44,2 miliardy eur), ktorým by štyri krajiny čelili v prípade ruského víťazstva,“ uviedla Henrieta Kunová z Globsecu s tým, že Slovensko by v tomto prípade čelilo ročným nákladom vo výške takmer 3,5 miliardy eur. „Podpora, ktorú štáty strednej a východnej Európy poskytujú Ukrajine, sa bežne uvádza bez analýzy výhod, ktoré tieto štáty výmenou za podporu dostávajú. V dôsledku toho sa niektorí ľudia domnievajú, že štáty strednej Európy by boli na tom lepšie, keby Ukrajinu vôbec nepodporovali. Z čisto ekonomického hľadiska je však toto presvedčenie hlboko mylné,“ povedal autor štúdie Ján Mykhalchyk Hradický.

Related Posts

  1. Takto sa prezident chovať nemá
  2. Upozornil na to známy advokát
  3. Útok Sorosových mimovládok
  4. Lži a propaganda

Ak by Rusko vyhralo, stredoeurópske štáty by boli podľa neho chudobnejšie, ich sociálne systémy slabšie a viac ľudí by bolo bez práce. Jeden z najpresvedčivejších argumentov podľa prezidenta Globsecu Róberta Vassa vyplýva aj z prípadného rastu nákladov spojených s pripravenosťou krajín strednej Európy na obranu svojich území. „Víťazstvo Ruska by nás prinútilo obraňovať sa pred nepriateľskými silami, ktoré by mohli priamo susediť s našou krajinou,“ priblížil s tým, že obmedzené by boli zahraničné investície a zvýšili by sa úroky.

Zdroj: tasr


KOMENTÁRE ČLÁNKU :

Čo nám to nahovárajú? Pre stredoeurópske krajiny je vraj výhodné pokračovať v podpore Ukrajiny!

Odoberať
Upozorniť na
6 Komentáre
Najnovšie
Najstaršie Najviac hlasovaných
Vložená spätná väzba pre všetky komentáre
Zobraziť všetky komentáre

Najnovšie

File does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.phpFile does not exist, or is not accessible: /usr/share/netdata/web/read/read.php